За роз’ясненнями наданими ДФС Нацбанком, суб’єкти господарювання не відображають у касовій книзі кошти, що надійшли у вигляді наданої фінансової допомоги, збільшення статутного капіталу тощо, внесення одним із засновників або посадовою особою суб’єкта господарювання на розрахунковий рахунок підприємства через касу банку.
Чи покарають за воєнного стану за неподання звітності
Так, фізичні особи мають право здійснювати розрахунки готівкою протягом одного дня за одним або кількома платіжними документами з суб’єктами господарювання у розмірі до 50 000 грн (п. 6 та 7 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 29.12.2017 № 148).
► Оформлення касових документів 2018: зміни
Платежі понад установлену граничну суму проводять, зокрема через банки шляхом переказу коштів з поточного рахунку на поточній рахунок або внесення коштів до банку для подальшого їх переказу на поточні рахунки в банку.
► Розрахунок з підприємцями через касу
Установлені Нацбанком вимоги поширюються на розрахунки за правочинами за участі суб’єктів господарювання, предметом яких є будь-які матеріальні та нематеріальні блага, які можуть бути оцінені в грошовій формі, у тому числі на фінансову допомогу, збільшення статутного капіталу.
► Матеріальна відповідальність: хто, коли, як
Отже, якщо сума фінансової допомоги або внеску поповнення статутного капіталу перевищує 50 000 грн, то фізичні особи (наприклад, один із засновників або директор чи головний бухгалтер суб’єкта господарювання) можуть скористатися для розрахунків послугами банків шляхом внесення готівкових коштів та подальшого їх перерахування на рахунки отримувачів (у даному випадку на поточні рахунки суб’єкта господарювання). Такі кошти не слід відображати у касовій книзі суб’єкта господарювання, оскільки вони надійшли на поточний рахунок у безготівковому порядку.