Позивачка звернулася до суду з вимогою відмінити ІПК, що їй надала ДФС. У консультації податківці дійшли висновку, що вона має сплатити ЄСВ за двома підставами:
- як ФОП на спрощеній системі оподаткування;
- як особа, що провадить незалежну професійну діяльність (адвокатську).
Тобто, хоча позивачка провадить один і той же вид діяльності за КВЕД, вона має сплачувати ЄСВ двіячі.
Чи покарають за воєнного стану за неподання звітності
Суд першої інстанції погодився з ДФС, а от апеляція визнала таке рішення протиправним і скасувала ІПК як таку, що суперечить податковому законодавству.
На основі системного аналізу положень Податкового кодексу України (ПК) та Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» від 05.07.2012 № 5076-VI суд дійшов такого висновку. Діяльність адвоката підпадає під визначення незалежної професійної діяльності. Доходи, які адвокат отримав від цієї діяльності, оподатковуються за статтею 178 ПК лише у разі, якщо він не зареєстрований як ФОП.
Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI не передбачає порядку обліку та сплати ЄСВ фізособою-підприємцем, що провадить незалежну професійну діяльність.
Подавати окремі звіти з ЄСВ потрібно лише у разі, якщо самозайнята особа — ФОП провадить різні види діяльності різні. А підприємницька діяльність у сфері права та адвокатська діяльність — це один і той же вид діяльності. Тому позивачка не зобов’язана подавати звітність як особа, що провадить незалежну професійну діяльність. Адже у такому разі матиме місце подвійний облік ідентичної господарської діяльності. А отже, і подвійне оподаткування, що суперечить принципам податкового законодавства.