ВСУ: наказу та повідомлення недостатньо для проведення перевірки

Постанова ВСУ від 12.03.2019 № 807/1349/13-а

ДФС ініціювала перевірку ФОП. Причина — контрагент підприємця не надав оригінали отриманих/виданих податкових накладних (ПН) за певний період. На думку контролерів, це свідчить про те, що підприємець не підтвердив дані свого податкового обліку.

ФОП звернувся до суду і просив визнати протиправним та скасувати наказ ДФС про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки. Аргумент ФОП — відсутність підстав для перевірки. До того ж за цей період контролери уже проводили перевірку щодо дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства.

Чи покарають за воєнного стану за неподання звітності

Окружний суд підтримав ФОП. Він зауважив: податківці не мали правових підстав призначати документальну позапланову невиїзну перевірку на підставі підпункту 78.1.1 Податкового кодексу України (ПК). Адже перевірці підлягав контрагент позивача.

Апеляційний суд скасував рішення переднього суду та визнав дії податкового органу правомірними. Адже платник податку отримав рекомендованим листом із повідомленням про вручення під розпис копію наказу про проведення перевірки та письмове повідомлення про дату початку та місце проведення перевірки.

У пошуках правди підприємець звернувся до ВСУ. Верховний Суд дійшов висновку, що суд першої інстанції правильно застосував норми матеріального права, і задовольнив касаційну скаргу ФОП.

Отже, копія наказу і письмове повідомлення про дату та місце проведення документальної позапланової невиїзної перевірки — недостатня підстава для перевірки. Тож проводити перевірку на підставах, передбачених підпунктом 78.1.1 ПК, податківці не мали права.


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Криптовалюти: бухоблік і декларування

Що таке криптовалюта та чи легально нею користуватися, яке законодавче регулювання криптовалют існує насьогодні. Також мова піде про електронне декларування криптовалют, облік і оподаткування операцій з криптовалютами, питання фінансового моніторингу криптовалют як віртуальних активів
19722

Акт податкової перевірки 2025

Акт податкової перевірки — це документ, яким частіше за все закінчується податкова перевірка. Що в ньому має бути і на що звернути увагу? Як використати інформацію з нього для оскарження та можливі варіанти дій після отримання акта? Які зміни у змісті акта податкової перевірки у 2025 році? Відповіді у консультації
34585

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді