ВСУ: наказу та повідомлення недостатньо для проведення перевірки

Постанова ВСУ від 12.03.2019 № 807/1349/13-а

ДФС ініціювала перевірку ФОП. Причина — контрагент підприємця не надав оригінали отриманих/виданих податкових накладних (ПН) за певний період. На думку контролерів, це свідчить про те, що підприємець не підтвердив дані свого податкового обліку.

ФОП звернувся до суду і просив визнати протиправним та скасувати наказ ДФС про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки. Аргумент ФОП — відсутність підстав для перевірки. До того ж за цей період контролери уже проводили перевірку щодо дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства.

Чи покарають за воєнного стану за неподання звітності та несплату податків

Окружний суд підтримав ФОП. Він зауважив: податківці не мали правових підстав призначати документальну позапланову невиїзну перевірку на підставі підпункту 78.1.1 Податкового кодексу України (ПК). Адже перевірці підлягав контрагент позивача.

Апеляційний суд скасував рішення переднього суду та визнав дії податкового органу правомірними. Адже платник податку отримав рекомендованим листом із повідомленням про вручення під розпис копію наказу про проведення перевірки та письмове повідомлення про дату початку та місце проведення перевірки.

У пошуках правди підприємець звернувся до ВСУ. Верховний Суд дійшов висновку, що суд першої інстанції правильно застосував норми матеріального права, і задовольнив касаційну скаргу ФОП.

Отже, копія наказу і письмове повідомлення про дату та місце проведення документальної позапланової невиїзної перевірки — недостатня підстава для перевірки. Тож проводити перевірку на підставах, передбачених підпунктом 78.1.1 ПК, податківці не мали права.

Вебінар для бухгалтерів

Статті за темою

Усі статті за темою

Валютне регулювання

Валютний нагляд з боку банків за операціям в іноземній валюті – це той інструмент, який накладає певні обмеження у зовнішньоекономічній діяльності та валютних операціях. Це може стосуватися не лише підприємств і підприємців, але й звичайних фізосіб. Якими є ці нюанси для 2024 року розповімо в огляді
66540

Перевірки агропідприємств 2024: до чого готуватись

Під час війни перелік перевірок скоротився, але їх не припинили остаточно. Законотворці поступово скасовують заборони. Експерт підкаже, на які перевірки чекати цьогоріч аграріям. Розглянемо, які перевірки можуть проводити ДПС, ПФУ, Держпраці та Держпродспоживслужба
720

Арешт майна 2024

Розбираємо, що таке арешт майна, яке майно можуть арештувати, коли податкова може застосувати адміністративний арешт майна, що означає повний та умовний адміністративний арешт майна
1997

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді