ВСУ: наказу та повідомлення недостатньо для проведення перевірки

Постанова ВСУ від 12.03.2019 № 807/1349/13-а

ДФС ініціювала перевірку ФОП. Причина — контрагент підприємця не надав оригінали отриманих/виданих податкових накладних (ПН) за певний період. На думку контролерів, це свідчить про те, що підприємець не підтвердив дані свого податкового обліку.

ФОП звернувся до суду і просив визнати протиправним та скасувати наказ ДФС про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки. Аргумент ФОП — відсутність підстав для перевірки. До того ж за цей період контролери уже проводили перевірку щодо дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства.

Чи покарають за воєнного стану за неподання звітності та несплату податків

Окружний суд підтримав ФОП. Він зауважив: податківці не мали правових підстав призначати документальну позапланову невиїзну перевірку на підставі підпункту 78.1.1 Податкового кодексу України (ПК). Адже перевірці підлягав контрагент позивача.

Апеляційний суд скасував рішення переднього суду та визнав дії податкового органу правомірними. Адже платник податку отримав рекомендованим листом із повідомленням про вручення під розпис копію наказу про проведення перевірки та письмове повідомлення про дату початку та місце проведення перевірки.

У пошуках правди підприємець звернувся до ВСУ. Верховний Суд дійшов висновку, що суд першої інстанції правильно застосував норми матеріального права, і задовольнив касаційну скаргу ФОП.

Отже, копія наказу і письмове повідомлення про дату та місце проведення документальної позапланової невиїзної перевірки — недостатня підстава для перевірки. Тож проводити перевірку на підставах, передбачених підпунктом 78.1.1 ПК, податківці не мали права.

Уряд укотре оновив Порядок зупинення реєстрації податкових накладних. Зокрема, змін зазнали умови безумовної реєстрації та критерії позитивної податкової історії. Ознайомтеся зі змінами вже зараз, адже із 9 грудня всі подані на реєстрацію податкові накладні моніторитимуть за новими правилами
моніторинг реєстрації податкових накладних

Статті за темою

Усі статті за темою

Податкові перевірки: як підготуватися

Належна підготовка до податкової перевірки — запорука успіху бухгалтера. У консультації розповімо не лише про те, як підготуватися, а й про найголовніші правила поведінки під час податкової перевірки
3383

Арешт майна 2023

Розбираємо, що таке арешт майна, яке майно можуть арештувати, коли податкова може застосувати адміністративний арешт майна, що означає повний та умовний адміністративний арешт майна
1295

Фінансовий моніторинг у 2023 році

Що слід знати про фінансовий моніторинг при здійсненні своїх платежів, що таке порогові та підозрілі операції, як бути у ситуації відмови банку у проведенні платежу з вимогою довести законність коштів? Яку інформацію про клієнта бухгалтери-підприємці та аудитори мають передавати до Держфінмоніторингу? Кінцеві бенефіціари – хто це та що буде, якщо про них не повідомити. Ці та пов’язані питання – в огляді експерта
62159