Під час карантину роботодавці зобов’язані вжити всі можливі заходи, щоб запобігти поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19. Серед таких заходів:
- надати працівникам щорічні основні та додаткові відпустки, інші оплачувані відпустки, передбачені законодавством;
- надати відпустки без збереження заробітної плати за заявою працівників. Зверніть увагу, неприпустимим є примусове відправлення працівників у відпустку без збереження заробітної плати. Відправити всіх працівників у відпустки за власною ініціативою роботодавець не може, оскільки це є порушенням трудового законодавства. За це передбачили адміністративну та кримінальну відповідальність;
- встановити працівникам неповний або скорочений робочий час;
- запровадити роботу змінами;
- тимчасово запровадити дистанційну або надомну роботу;
- ввести простій.
Якщо всі перераховані варіанти вирішення проблеми організації роботи під час карантину не підходять, роботодавець має право продовжити роботу із забезпеченням засобів індивідуального та колективного захисту. Роботодавець безоплатно забезпечує працівників засобами індивідуального захисту, мийними та знешкоджувальними, антисептичними та дезінфікуючими засобами. Також потрібно проінформувати працівників про профілактичні заходи, розміщенні на офіційному сайті МОЗ України та організувати максимально безпечну доставку працівників до місця роботи та у зворотньому напрямку.
Держпраці звертає увагу, що однією із умов притягнення працівника до дисциплінарної відповідальності за порушення трудової дисципліни є наявність особистої вини працівника та відсутність поважних причин.
Порушення трудової дисципліни через карантин є наслідком поважних причин, тому роботодавець не має підстав для застосування до працівника заходів дисциплінарного впливу.