Банк проведень: облік штрафів, пені, неустойки у відповідача та позивача
Фінансову відповідальність за вчинення платником податкових правопорушень визначили главою 11 розділу II «Відповідальність» Податкового кодексу України; далі — ПК.
Обставиною, що звільняє від фінансової відповідальності за вчинення податкових правопорушень та порушення іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладений на контролюючі органи, є вчинення діяння (дії або бездіяльності) внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажору); пп. 112.8.9 ПК.
Торгово-промислова палата України засвідчує форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), а також торговельні та портові звичаї, прийняті в Україні, за зверненнями суб’єктів господарської діяльності та фізичних осіб (ч. 3 ст. 14 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» від 02.12.1997 № 671/97-ВР; далі — Закон № 671).
Форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є надзвичайні та невідворотні обставини, що об’єктивно унеможливлюють виконання зобов’язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов’язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами. Їх перелік наведений у статті 14-1 Закону № 671.
Військова агресія рф стала каталізатором, що спричинив зростання податкового боргу платників, який набув ознак безнадійного. Як списати в бухобліку податковий борг і які податкові наслідки матиме операція — розповість експерт
Притягнення або звільнення особи від фінансової відповідальності за вчинення податкового правопорушення не звільняє її від виконання податкового обов’язку, а також іншого обов’язку, передбаченого ПК, порушення якого стало підставою для притягнення до відповідальності (п. 112.6 ПК).
Контролюючі органи щокварталу здійснюють списання безнадійного податкового боргу (п. 101.5 ПК). Порядок списання безнадійного податкового боргу платників затвердив Мінфін наказом від 28.07.2022 № 220. Під терміном «безнадійний» розуміють податковий борг платника, що виник внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин) (пп. 101.2.4 ПК).