Поділ на частини додаткової відпустки: чи можливо

Блок під заголовком новини 1 Підписуйтесь на Telegram-канал Головбух. Новини! Тут про зміни без спаму

Фахівці Держпраці пояснюють, чи можливо поділити на частини додаткову відпустку окремим категоріям громадян

Поділ на частини додаткової відпустки: чи можливо

Чи індексувати зарплату в березні та квітні 2025 року

Право на відпустку мають громадяни України, які перебувають у трудових відносинах з підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, виду діяльності та галузевої належності, а також працюють за трудовим договором у фізособи.

Для учасників бойових дій, постраждалих учасників Революції Гідності, осіб з інвалідністю внаслідок війни, статус яких визначений Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 № 3551 (далі — Закон № 3551), надають додаткову відпустку зі збереженням заробітної плати тривалістю 14 к. дн. на рік. Це зафіксували у статті 772 Кодексу законів про працю України та у статті 162 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР (далі — Закон про відпустки).

Підстава для надання додаткової відпустки — посвідчення інваліда війни або учасника бойових дій, заява працівника. Якщо демобілізований працівник отримав посвідчення учасника бойових дій (інваліда війни), то після його надання роботодавцю він матиме право на додаткову відпустку.

Щорічну відпустку можна перенести на інший період або продовжити у випадках, передбачених статтею 11 Закону про відпустки.

Щорічну відпустку на прохання працівника можуть поділити на частини будь-якої тривалості. При цьому основна її безперервна частина має становити не менш як 14 к. дн. (ст. 12 Закону про відпустки).

Отже, саме щорічна відпустка підлягає поділу на частини, перенесенню на інший період та грошовій компенсації під час звільнення.

Додаткова відпустка окремим категоріям ветеранів війни, визначена статтею 162 Закону про відпустки, не належить до щорічних відпусток, а є пільгою, гарантованою державою (ст. 12 Закону № 3551).

Оскільки така відпустка не належить до щорічних відпусток, то на неї не поширюють норми, передбачені для щорічних відпусток, у тому числі щодо поділу на частини, перенесення на інший період, виплати грошової компенсації під час звільнення.

Відпустку, передбачену статтею 162 Закону про відпустки, надають незалежно від відпрацьованого в році часу один раз упродовж календарного року на підставі заяви працівника та посвідчення учасника бойових дій або інвалідів війни. Причому право працівника на додаткову відпустку учасника бойових дій повної тривалості не залежить від відпрацьованого часу в такому календарному році. Тож, навіть якщо працівник відпрацює один робочий день у поточному календарному році, він матиме право на таку відпустку повної тривалості — 14 к. дн.

Право на цю відпустку не обмежують тривалістю інших видів відпусток, тобто надають понад щорічні основну та додаткову відпустки.

Таку відпустку працівник повинен використати упродовж календарного року. Якщо працівник не реалізував своє право на таку відпустку в поточному році, перенести її на наступний не можна.

У період дії воєнного стану роботодавець може відмовити працівнику у наданні будь-якого виду відпусток (крім відпустки у зв’язку вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку), якщо такий працівник залучений до виконання робіт на об’єктах критичної інфраструктури (п. 2 ст. 12 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-IX).

За інформацією Держпраці


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Звіт про відповідність резидента Дія Сіті: як заповнити і коли подати

1 червня — дедлайн подання Звіту про відповідність резидента Дія Сіті та незалежного висновку. У цій консультації знайдете все, на що треба зважити, аби не втратити правових та податкових преференцій
48

Як відобразити в обліку та оподаткувати спецодяг

Безплатно забезпечити працівника спецодягом, спецвзуттям та іншими засобами індивідуального захисту (ЗІЗ) на роботі — це обов’язок роботодавця. Правильно відобразити це в обліку — обов’язок бухгалтера. У консультації — як придбати та оформити ЗІЗ, як їх облікувати і списати з різними варіантами оподаткування
65208

Малоцінні необоротні матеріальні активи: відображаємо в обліку

Малоцінні, але необхідні, особливо в офісі. Хто відмовиться в спеку від кондиціонера чи в холод від обігрівача? Принтери, сканери, ксерокси, меблі, кондиціонери — більшість офісного обладнання належить до малоцінних необоротних матеріальних активів. Сьогодні про основні нюанси обліку малоцінних необоротних матеріальних активів
275300

Малоцінні швидкозношувані предмети (МШП)

Малоцінний в обліку не означає не потрібний у господарстві. Без цих дрібниць взагалі може зупинитися виробничий процес, оскільки без спецодягу та інструментів робітники не будуть працювати. Такі об’єкти, як правило, відображаються в обліку як малоцінні швидкозношувані предмети (МШП). У консультації — про визначення, облік та списання МШП
311362

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді