Поділ на частини додаткової відпустки: чи можливо

Фахівці Держпраці пояснюють, чи можливо поділити на частини додаткову відпустку окремим категоріям громадян

Поділ на частини додаткової відпустки: чи можливо

Індексація зарплати в листопаді та грудні 2024 року

Право на відпустку мають громадяни України, які перебувають у трудових відносинах з підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, виду діяльності та галузевої належності, а також працюють за трудовим договором у фізособи.

Для учасників бойових дій, постраждалих учасників Революції Гідності, осіб з інвалідністю внаслідок війни, статус яких визначений Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 № 3551 (далі — Закон № 3551), надають додаткову відпустку зі збереженням заробітної плати тривалістю 14 к. дн. на рік. Це зафіксували у статті 772 Кодексу законів про працю України та у статті 162 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР (далі — Закон про відпустки).

Підстава для надання додаткової відпустки — посвідчення інваліда війни або учасника бойових дій, заява працівника. Якщо демобілізований працівник отримав посвідчення учасника бойових дій (інваліда війни), то після його надання роботодавцю він матиме право на додаткову відпустку.

Щорічну відпустку можна перенести на інший період або продовжити у випадках, передбачених статтею 11 Закону про відпустки.

Щорічну відпустку на прохання працівника можуть поділити на частини будь-якої тривалості. При цьому основна її безперервна частина має становити не менш як 14 к. дн. (ст. 12 Закону про відпустки).

Отже, саме щорічна відпустка підлягає поділу на частини, перенесенню на інший період та грошовій компенсації під час звільнення.

Додаткова відпустка окремим категоріям ветеранів війни, визначена статтею 162 Закону про відпустки, не належить до щорічних відпусток, а є пільгою, гарантованою державою (ст. 12 Закону № 3551).

Оскільки така відпустка не належить до щорічних відпусток, то на неї не поширюють норми, передбачені для щорічних відпусток, у тому числі щодо поділу на частини, перенесення на інший період, виплати грошової компенсації під час звільнення.

Відпустку, передбачену статтею 162 Закону про відпустки, надають незалежно від відпрацьованого в році часу один раз упродовж календарного року на підставі заяви працівника та посвідчення учасника бойових дій або інвалідів війни. Причому право працівника на додаткову відпустку учасника бойових дій повної тривалості не залежить від відпрацьованого часу в такому календарному році. Тож, навіть якщо працівник відпрацює один робочий день у поточному календарному році, він матиме право на таку відпустку повної тривалості — 14 к. дн.

Право на цю відпустку не обмежують тривалістю інших видів відпусток, тобто надають понад щорічні основну та додаткову відпустки.

Таку відпустку працівник повинен використати упродовж календарного року. Якщо працівник не реалізував своє право на таку відпустку в поточному році, перенести її на наступний не можна.

У період дії воєнного стану роботодавець може відмовити працівнику у наданні будь-якого виду відпусток (крім відпустки у зв’язку вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку), якщо такий працівник залучений до виконання робіт на об’єктах критичної інфраструктури (п. 2 ст. 12 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-IX).

За інформацією Держпраці


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Зразкова добірка: Документи для призначення та виплати лікарняних і декретних

Зразки наказів, повідомлень і протоколу допоможуть задокументувати: призначення уповноважених із питань оплати непрацездатності, засідання уповноважених, виплату лікарняних і декретних, відмову у виплаті, комунікації з працівниками й ПФУ
21

Прожитковий мінімум 2025: розмір, таблиця

Прожитковий мінімум — це показник, який використовується у розрахунках різних соціальних виплат, наприклад пенсій, допомоги з безробіття, аліментів. Його використовують також і в оподаткуванні. Усе, що варто знати про прожитковий мінімум у 2025 році, — в огляді
1200

Держбюджет 2025

19 листопада ВРУ ухвалила Закон України «Про Державний бюджет на 2025 рік» (проєкт закону від 14.09.2024 № 12000). Це вже третій бюджет країни за час повномасштабного вторгнення рф із найбільшими видатками та дефіцитом бюджету за всю історію країни. Проте Уряд запевняє, що бюджет є збалансованим. На які показники він спирається та що очікує українців в умовах воєнного стану — в огляді
643

Мінімальна зарплата 2025

ВРУ ухвалила Закон України «Про Державний бюджет на 2025 рік» (проєкт закону від 14.09.2024 № 12000). Яка мінімальна заробітна плата очікується в 2025 році та на які показники вона вплине — розповімо у статті
2181

Премія за підсумками року: нарахування та оподаткування

Річна премія — це винагорода за результатами роботи за рік. Інколи її називають тринадцятою зарплатою. Законодавство детально питання нарахування премій не врегульовує і роботодавець має певну свободу. У консультації — як нараховується річна премія, які є види, їхнє оподаткування, вплив розрахунку середньої зарплати для відпускних, лікарняних та інших виплат
50593

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді