ЄДИНИЙ РАХУНОК — 2021: ПЕРЕЙТИ ЧИ ВІДМОВИТИСЯ❓❗️
Платник податків зобов’язаний за кожний встановлений ПКУ звітний період, в якому виникають об’єкти оподаткування, або при наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог ПКУ подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є (п. 49.2 ПКУ). Ця норма застосовується до всіх платників податків, в тому числі платників, що перебувають на спрощеній системі оподаткування обліку та звітності.
Податковим (звітним) періодом для платників єдиного податку першої та другої груп є календарний рік (п. 294.1 ПКУ).
Платники єдиного податку 1 та 2 груп подають до контролюючого органу податкову декларацію платника ЄП у строк, встановлений для річного податкового (звітного) періоду, в якій відображаються обсяг отриманого доходу, щомісячні авансові внески, визначені п. 295.1 ПКУ, а також відомості про суми ЄСВ, нарахованого, обчисленого і сплаченого в порядку, визначеному законом для даної категорії платників (абз. 1 п. 296.2 ПКУ).
Податковим (звітним) періодом для платників ЄП 3 групи є календарний квартал (крім податкового періоду для податкової звітності з податку на додану вартість, визначеного п. 202.1 ПКУ).
Податкова декларація складається наростаючим підсумком з урахуванням норм пп. 296.5 і 296.6 ПКУ.
Платники ЄП 3 групи (фізособи) у складі податкової декларації платника ЄП за IV квартал податкового (звітного) року подають також відомості про суми ЄСВ, нарахованого, обчисленого і сплаченого в порядку, визначеному законом для даної категорії платників.
Форма податкової декларації платника ЄП – фізособи – підприємця затверджена наказом Мінфіну від 19.06.2015 №578 (далі – Декларація).
Згідно з прим. 8 до Декларації невід’ємною частиною Декларації є додаток 1 «Відомості про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску» (далі – Додаток 1), який подається та заповнюється фізособами – підприємцями – платниками ЄП 1-3 груп, відповідно до пп. 296.2 та 296.3 ПКУ, та які є платниками ЄСВ відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 4 Закону України від 08.07.2010 №2464-VI (далі – Закон №2464).
Частиною 4 ст. 4 Закону №2464 встановлено, що право на звільнення від сплати ЄСВ за себе мають, зокрема фізособи – підприємці – платники ЄП за умови, що вони отримують пенсію за віком або за вислугою років, або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого ст. 26 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV (далі – Закон №1058), та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками ЄСВ виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування.
ЄСВ підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника (частина 12 ст. 9 Закону №2464).
Фізособи – підприємці – платники ЄП 1-3 груп, крім тих, які звільняються від обов’язку сплачувати ЄСВ за себе, за умови, що вони отримують пенсію за віком або за вислугою років, або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого ст. 26 Закону №1058, та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу, незалежно від того, отримували вони дохід протягом звітного року чи ні, подають Декларацію разом з Додатком 1 за звітний рік.
За відсутності у фізосіб – підприємців – платників ЄП 3 групи упродовж І кварталу, півріччя, трьох кварталів поточного року доходів та об’єктів оподаткування, що підлягають декларуванню, Декларація за такі періоди не подається.
Якщо платники ЄП 3 групи декларували доходи протягом будь-якого кварталу поточного року, то такі доходи знову необхідно відобразити в Декларації за звітний рік без сплати ЄСВ.
За матеріалами ГУ ДПС у Кіровоградській області
Законодавець ухвалив зміни до ПКУ. Для когось це стало подарунком, а дехто, навпаки, дістав додатковий податковий тягар. Зосередимося на десятці найцікавіших змін до Податкового кодексу України.