ДПС продовжує інформувати платників про актуальні питання щодо особливостей застосування реєстраторів розрахункових операцій та/або програмних реєстраторів розрахункових операцій (далі — РРО/ПРРО) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.
РРО/ПРРО та розрахункові книжки не застосовують при здійсненні розрахунків за послуги, у разі проведення таких розрахунків виключно за допомогою банківських систем дистанційного обслуговування та/або сервісів переказу коштів (п. 14 ст. 9 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 № 265/95-ВР; далі — Закон про РРО).
Госпсуб’єктів, звільняють від обов’язкового застосування РРО/ПРРО, при прийманні оплати за послуги за умови, що вони не приймають оплату за надані послуги:
- готівкою
та/або
- в безготівковій формі, за допомогою електронних платіжних засобів (платіжних карток), жетонів, талонів, тощо.
ДПС звертає увагу, що хоча право щодо незастосування РРО/ПРРО, встановлене пунктом 14 статті 9 Закону про РРО, і не може бути використане госпсуб’єктом при продажу товарів, госпсуб’єкт не втрачає такого права, навіть за умови здійснення торгівлі товарами, у випадку приймання оплати за надані послуги виключно за допомогою банківських систем дистанційного обслуговування та/або сервісів переказу коштів.
Отже, у випадку здійснення торгівлі одночасно товарами та послугами, за умови приймання оплати саме за послуги, виключно за допомогою банківських систем дистанційного обслуговування та/або сервісів переказу коштів, госпсуб’єкти мають право не застосовувати РРО/ПРРО з урахуванням пункту 14 статті 9 Закону про РРО.
Що таке розрахунки за допомогою «банківських систем дистанційного обслуговування та/або сервісів переказу коштів» пояснив НБУ у листі від 15.01.2021 № 57-0010/3184.
Так, до систем дистанційного обслуговування відносять, зокрема, Приват24, Ощад24/7 тощо.
До «сервісів переказу коштів», на думку НБУ, можна віднести сервіси Liqpay, Portmone, iPay, Wayforpay та інші, які надають можливість споживачам здійснити оплату товарів (послуг), зокрема дистанційно.
Новації в законодавстві та санкції від податківців за помилки у застосуванні РРО/ПРРО вимагають від бухгалтера глибоких знань про те, як правильно використовувати РРО/ПРРО