Як ФОПам-єдинникам першої — третьої груп визначити дохід, якщо вони перейшли на спрощену систему посеред року

Якщо фізична особа – підприємець здійснила перехід на спрощену систему оподаткування з 01 квітня або 01 липня, або 01 жовтня поточного року, то ФОП – платник єдиного податку з метою перебування на спрощеній системі визначає дохід у поточному році отриманий з моменту перебування на спрощеній системі (за повні календарні квартали).

Як ФОПам-єдинникам першої — третьої груп визначити дохід, якщо вони перейшли на спрощену систему посеред року

Інструкція та зразки заяви, щоб перейти на 2% єдиного податку

Фізособи-підприємці (ФОПи), які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, поділяються, зокрема, на такі групи платників єдиного податку:

1) перша група — не використовують працю найманих осіб, здійснюють винятково роздрібний продаж товарів з торговельних місць на ринках та/або провадять господарську діяльність з надання побутових послуг населенню і обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 167 розмірів мінімальної зарплати, встановленої законом на 01 січня податкового (звітного) року;

2) друга група — провадять господарську діяльність з надання послуг, у т. ч. побутових, платникам єдиного податку та/або населенню, виробництво та/або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства, за умови, що протягом календарного року відповідають сукупності таких критеріїв:

  • не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними в трудових відносинах, одночасно не перевищує 10 осіб;
  • обсяг доходу не перевищує 834 розміри мінімальної зарплати, встановленої законом на 01 січня податкового (звітного) року.

Ці критерії не поширюється на ФОПів, які:

  • надають посередницькі послуги з купівлі, продажу, оренди та оцінювання нерухомого майна (група 70.31 КВЕД ДК 009:2005); надання доступу до мережі Інтернет;
  • провадять діяльність з виробництва, постачання, продажу (реалізації) ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння.

Такі ФОПи належать винятково до третьої групи платників єдиного податку, якщо відповідають вимогам до цієї групи;

3) третя група — не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, не обмежена, у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 1167 розмірів мінзарплати, що встановив закон на 1 січня звітного року (п. 291.4 Податкового кодексу України; ПК).

Нагадаємо норму пункту 292.14 ПК:

Визначення доходу здійснюється для цілей оподаткування єдиним податком та для надання права суб’єкту господарювання зареєструватися платником єдиного податку та/або перебувати на спрощеній системі оподаткування.

Дохід визначають на підставі даних обліку, який ведуть за статтею 296 ПК (п. 292.13 ПК).

Якщо ФОП перейшов на спрощену систему оподаткування 1 квітня, 1 липня або 1 жовтня поточного року, то з метою перебування на спрощеній системі оподаткування він визначає дохід у поточному році, що отримав з моменту перебування на спрощеній системі оподаткування (за повні календарні квартали).

Водночас ФОПи, які зареєструвалися протягом року в установленому законом порядку або переходять на спрощену систему оподаткування, або перейшли зі спрощеної системи оподаткування, подають податкову декларацію про майновий стан і доходи за результатами звітного року, в якому розпочали діяльність або перейшли на або зі спрощеної системи оподаткування, — протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного року (пп. 49.18.5, 177.5.2 ПК).

Крім того, єдинники зобов’язані перейти на іншу систему оподаткування, якщо протягом календарного року перевищили обсяг доходу, встановлений:

  • для першої і другої груп, які не перейшли на застосування іншої ставки, — з першого числа місяця, що настає за звітним кварталом, в якому відбулося перевищення;
  • першої і другої груп підпунктом 291.4.3 ПК, які використали право на застосування інших ставок, встановлених для третьої групи, — з першого числа місяця, що настає за звітним кварталом, в якому відбулося перевищення;
  • третьої групи, — з першого числа місяця, що настає за звітним кварталом, в якому відбулося перевищення (пп. 1—3 пп. 298.2.3 ПК).

За інформацією ЗІР, підкатегорія 107.01.03


Шановні бухгалтери, редакція «Головбух» працює для вас і у воєнний час. Відновили випуск електронних продуктів. Наша з вами головна мета — підтримати український бізнес у цей важкий час і зробити все від нас залежне задля спільної Перемоги. Передплачуйте ваші електронні журнали з вагомою знижкою у розмірі 50% на 6 місяців: Головбух, Головбух Агро, Головбух Медицина, а також експертно-правову систему "Експертус Головбух". Будьте певні, що матимете відповіді на всі робочі питання і під час воєнного стану, і після нашої Перемоги.

Замовляйте доступ онлайн в інтернет-магазині. Якщо потрібно обговорити передплату з особистим менеджером, телефонуйте: 0 800 21 12 20 (дзвінки безплатні). Будьмо на зв’язку щодня!


Вебінар для бухгалтера

Статті за темою

Усі статті за темою

Єдиний податок 3 група: умови, ставки, види діяльності, бухгалтерський облік

Платники, які перебувають на єдиному податку, мають можливість сплачувати менше податків, аніж на загальній системі. Групу 3 єдиного податку можуть обирати і фізособи, і юрособи. У консультації розповімо про особливості єдиного податку для групи 3 зі ставками 3% та 5% у 2024 році
574854

Спрощена система оподаткування: переваги та недоліки

Як позбутися податкового тягаря, що тисне бізнес та платити менше? Очевидно, що обрання системи оподаткування – це вкрай важливе рішення. Спрощена чи загальна? Про спрощену систему оподаткування, її переваги та нюанси — у статті
106370

Історичне збільшення податків: коментар експерта щодо законопроєкту № 11416-д

Доопрацьований законопроєкт «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану» від 30.08.2024 № 11416-д ухвалила ВРУ. Розглянемо, що для платників податків наразі відомо
1657

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді