Як у податковому обліку з податку на прибуток відображається передача транспортних засобів до Збройних Сил

Блок під заголовком новини 1 Підписуйтесь на Telegram-канал Головбух. Новини! Тут про зміни без спаму

Якщо під час мобілізації підприємства передають Збройним Силам України транспортні та інші матеріально-технічні засоби, які обліковуються у податковому обліку як основні засоби, то нарахування на такі засоби призупиняється, починаючи з місяця, наступного за місяцем виведення з експлуатації

Як у податковому обліку з податку на прибуток відображається передача транспортних засобів до Збройних Сил України під час мобілізації?

Відповідно до пункту 1 статті 6 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 № 3543-XII зі змінами та доповненнями (далі — Закон № 3543) з метою задоволення потреб Збройних Сил України, інших військових формувань на особливий період транспортними засобами і технікою установлюється військово-транспортний обов’язок, який поширюється на центральні та місцеві органи виконавчої влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи і організації, у тому числі на залізниці, порти, пристані, аеропорти, нафтобази, автозаправні станції дорожнього господарства та інші підприємства, установи і організації, які забезпечують експлуатацію транспортних засобів, а також на громадян — власників транспортних засобів.

Чи покарають за воєнного стану за неподання звітності

Особливий період — це період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов’язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій (ст. 1 Закону № 3543).

Підприємства, установи і організації зобов’язані надавати під час мобілізації транспортні та інші матеріально-технічні засоби Збройним Силам України, іншим військовим формуванням, Оперативно-рятувальній службі цивільного захисту згідно з мобілізаційними планами з наступним відшкодуванням їх вартості в порядку, встановленому законом (п. 1 ст. 21 Закону № 3543).

Порядок виконання військово-транспортного обов’язку визначено Положенням про військово-транспортний обов’язок, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2000 № 1921.

Згідно з пунктом 3 статті 6 Закону № 3543, обсяги транспортних засобів за типами та марками, які планується залучити під час мобілізації, для підприємств, установ та організацій усіх форм власності встановлюються згідно з Мобілізаційним планом України місцевими державними адміністраціями за поданням військових комісаріатів на підставі рішень місцевих державних адміністрацій, які оформлюються відповідними розпорядженнями.

Приймання-передача транспортних засобів, залучених під час мобілізації, та їх повернення після оголошення демобілізації здійснюються на підставі актів приймання-передачі, в яких зазначаються відомості про власників, технічний стан, залишкову (балансову) вартість та інші необхідні відомості, що дають змогу ідентифікувати транспортні засоби.

Амортизаційні відрахування на законсервовані мобілізаційні потужності, які не використовуються в поточному виробництві, а також на законсервовану техніку і транспортні засоби мобілізаційного призначення, які не експлуатуються, не здійснюються (п.1 ст. 8 Закону № 3543).

Відповідно до підпункту 145.1.2 та пункту 146.2 Податкового кодексу України (ПК), нарахування амортизації на основний засіб призупиняється на період його виводу з експлуатації для консервації на підставі документів, які свідчать про виведення таких основних засобів з експлуатації.

Нарахування амортизації таких об’єктів припиняється, починаючи з місяця, наступного за місяцем виведення з експлуатації. У разі зворотного введення такого об’єкта в експлуатацію для цілей амортизації приймається вартість, яка амортизується на момент його виведення з експлуатації. При цьому нарахування амортизації по такому об’єкту розпочинається у місяці, наступному за місяцем зворотного введення об’єкта в експлуатацію (п.146.15 ПК).

Відповідно до підпункту 136.1.4 ПК, для визначення об’єкта оподаткування не враховуються суми коштів або вартість майна, отримані платником податку як компенсація (відшкодування) за примусове відчуження державою іншого майна платника податку у випадках, передбачених законом.

Тож якщо під час мобілізації підприємства, установи і організації передають Збройним Силам України, іншим військовим формуванням, Оперативно-рятувальній службі цивільного захисту транспортні та інші матеріально-технічні засоби, які обліковуються у податковому обліку як основні засоби, то зазначені транспортні засобі мають бути законсервовані (виведені з експлуатації) і нарахування на такі засоби призупиняється, починаючи з місяця, наступного за місяцем виведення з експлуатації. У разі зворотного введення такого об’єкта в експлуатацію для цілей амортизації приймається вартість на момент його виведення з експлуатації. При цьому нарахування амортизації по такому об’єкту розпочинається у місяці, наступному за місяцем зворотного введення об’єкта в експлуатацію. Суми компенсації шкоди, завданої транспортним засобам внаслідок їх залучення під час мобілізації, не враховуються у складі доходів платника податку.


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Код УКТ ЗЕД: як знайти

Щоб отримати код УКТ ЗЕД онлайн, скористайтеся навігатором від системи «Експертус Головбух» — знайдіть свій код товару за УКТ ЗЕД
52381

Додаток ПП до Податкової декларації з податку на прибуток

У Додатку ПП «Інформація про суми податкових пільг» прибутківці розкривають інформацію про суми податкових пільг, якими скористалися. Пояснимо, як обчислити суму податкової пільги, як заповнити новий додаток та які штрафи загрожують за його неподання
34009

Як аграрію скласти податкову накладну

Наш експерт підготував зразки заповнення нових податкових накладних для аграріїв ― скачуйте їх у консультації, аби заповнити без помилок та зареєструвати ПН без блокування
7425

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді