Роз’яснення щодо переведення боргу кредитором із Криму має надавати Нацбанк

Блок під заголовком новини 1 Підписуйтесь на Telegram-канал Головбух. Новини! Тут про зміни без спаму

За роз’ясненнями з приводу переведення боргу кредитором, який має місце реєстрації на території ВЕЗ «Крим», іншому нерезиденту, слід звертатися до Національного банку України

Чи дозволяється переведення боргу кредитором, який має місце реєстрації на території ВЕЗ «Крим», іншому нерезиденту з метою погашення заборгованості перед суб’єктом господарювання, місце реєстрації якого на іншій території України?

Відповідно до статей 512–517 Цивільного кодексу України (ЦК), кредитор у зобов’язанні може бути замінений іншою особою внаслідок передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги). Правочин щодо заміни кредитора у зобов’язанні вчиняється у такій же формі, що й правочин, на підставі якого виникло зобов’язання, право вимоги за яким передається новому кредиторові. До нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов’язанні в обсязі й на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом.

Чи покарають за воєнного стану за неподання звітності

Згідно із пунктом 5.3 статті 5 Закону України «Про створення вільної економічної зони «Крим» та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України» від 12.08.2014 № 1636-VII (далі — Закон № 1636), фізична особа, яка має податкову адресу (місце проживання), юридична особа (відокремлений підрозділ), яка має податкову адресу (місцезнаходження) на території ВЕЗ «Крим», прирівнюються з метою оподаткування до нерезидента.

У свою чергу фізична особа, яка має податкову адресу (місце проживання), юридична особа (відокремлений підрозділ), яка має податкову адресу (місцезнаходження) на іншій території України, прирівнюються з метою оподаткування до резидента.

Для цілей застосування податкового та митного законодавства договори, укладені між суб’єктами господарювання із місцезнаходженням (місце проживання) на території ВЕЗ «Крим» та іншими суб’єктами господарювання, є документами, що використовуються замість зовнішньоекономічних договорів (контрактів) (п. 6.5 ст. 6 Закону № 1636).

При цьому на операції, що здійснюються між резидентами України та особами з місцезнаходженням на території ВЕЗ «Крим», а також на розрахунки за такими операціями не поширюються норми Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» від 23.09.1994 № 185/94-ВР (п. 9.4 Закону № 1636).

Водночас питання застосування окремих норм валютного законодавства під час режиму тимчасової окупації на території вільної економічної зони «Крим» врегульовано Постановою НБУ від 03.11.2014 № 699.

Окрім цього, відповідно до пункту 1 статті 13 Декрету КМУ «Про систему валютного регулювання і валютного контролю» від 19.02.1993 № 15-93 (далі — Декрет 15–93) Національний банк України є головним органом валютного контролю, що здійснює контроль за виконанням правил регулювання валютних операцій на території України з усіх питань, не віднесених Декретом 15–93 до компетенції інших державних органів; забезпечує виконання уповноваженими банками функцій щодо здійснення валютного контролю згідно з Декретом 15–93 та іншими актами валютного законодавства України.

Отже, за роз’ясненнями з приводу переведення боргу кредитором, який має місце реєстрації на території ВЕЗ «Крим», іншому нерезиденту, слід звертатися до Національного банку України.

додаток


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Розрахунок середньої заробітної плати 2025: приклад для відпускних і компенсації

В основі розрахунку відпускних — середня заробітна плата. Її розраховуйте за Порядком № 100. Розглянемо, як розрахувати середню зарплату для відпускних з урахуванням усіх особливостей воєнного часу
209853

Лікарняні 2025: як розрахувати та нарахувати правильно

Як правильно нарахувати лікарняні? Що врахувати під час розрахунку, як працює електронний листок непрацездатності, що означають його статуси і коли ще можна використати паперовий — пояснюємо все
414865

Військовий збір 2025: ставки з зарплати, приклад розрахунку, штрафи

Військовий збір — це обов’язковий платіж із зарплати, який спрямовують на фінансування ЗСУ. Який військовий збір у 2025 році, як його утримувати, хто є платником, які об’єкти оподаткування, звітність і штрафи — читайте в огляді
242252

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді