Постанова ВСУ від 20.09.2022 у справі № 923/832/20
ТОВ звернулося з позовом до колишньої директорки про стягнення 482 110,74 грн збитків. Позовні вимоги мотивовані тим, що внаслідок бездіяльності відповідачки товариству заподіяли збитки, розмір яких складається із сум донарахувань податків і нарахувань штрафних санкцій органом ДФС України у зв’язку з виявленими порушеннями під час документальної планової виїзної перевірки ТОВ. Ідеться про заниження податку на прибуток з юросіб і заниження податкового зобов’язання з ПДВ.
Господарський суд позов задовольнив частково. Стягнули 138 818,75 грн збитків. У задоволенні позовних вимог щодо стягнення 343 291,99 грн збитків відмовили. Апеляційний суд рішення щодо відмови в задоволенні позовних вимог у сумі 186 665,50 грн скасував. Щодо задоволення позовних вимог у сумі 138 818,75 грн та відмови в задоволенні позовних вимог у сумі 156 626,49 грн залишив без змін.
Верховний Суд України (ВС) скасував рішення судів попередніх інстанцій у частині задоволення позову та ухвалив нове рішення — про відмову в задоволенні позовних вимог.
Судді наголосили, що витрати, які мусить зробити ТОВ для сплати податків, не є збитками, що підлягають відшкодуванню посадовою особою. Оскільки сплачувати податки та збори у строки та в розмірах, встановлених Податковим кодексом України, є прямим обов’язком платника податків.
Суди дійшли помилкового висновку, що грошове зобов’язання ТОВ за платежем з ПДВ на суму 111 055,00 грн (висновок суду першої інстанції) та на прибуток приватних підприємств на суму 164 632,00 грн (висновок суду апеляційної інстанції), є збитками ТОВ, завданими посадовою особою її діями чи бездіяльністю.
Щодо відшкодування розміру нарахованих штрафних санкцій ВС зауважив, що прийняття податкового повідомлення-рішення, набрання законної сили судом рішення про відмову в позові щодо скасування цього повідомлення-рішення не може сприйматись як безумовна обставина завдання товариству збитків, що підлягає відшкодуванню посадовою особою.
Фактом завдання збитків товариству буде лише стягнення (добровільна сплата) штрафних санкцій. Суди не встановили і ТОВ не доводило, що заявлені до відшкодування суми штрафних санкцій сплатили до держбюджету.
ВС дійшов висновку, що підтвердили доводи стосовно неврахування практики ВС про те, що для застосування такої міри відповідальності, як відшкодування збитків, необхідною є наявність усіх чотирьох загальних умов відповідальності:
- протиправної поведінки;
- збитків (шкоди);
- причинного зв’язку між протиправною поведінкою та збитками (шкодою);
- наявності вини особи, яка заподіяла збитки (шкоду).
За відсутності хоча б одного з цих елементів цивільна відповідальність не настає. У цьому разі відсутній такий елемент, як збитки ТОВ, що виключає задоволення позову у справі.