Якщо електроенергію тимчасово (не більше ніж на сім робочих днів) відключили, суб’єкт господарювання може проводити розрахункові операції за допомогою:
- книги обліку розрахункових операцій (далі — КОРО) та розрахункової книжки (далі — РК);
- або зареєстрованого резервного РРО (ст. 5 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 № 265/95-ВР (далі — Закон про РРО)).
Коли постачання електроенергії відновлять, усі розрахунки потрібно обов’язково провести через РРО. При цьому слід керуватися пунктом 10 розділу III Порядку реєстрації та застосування реєстраторів розрахункових операцій, що застосовують для реєстрації розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженому наказом Мінфіну від 14.06.2016 № 547.
Суб’єктів господарювання, які використовують програмний РРО (далі — ПРРО), на період відсутності зв’язку між ПРРО і фіскальним сервером органу контролю:
- проводять розрахункові операції в режимі офлайн, що може тривати не більше ніж 36 годин;
- створюють електронні розрахункові документи, яким присвоюють фіскальні номери з діапазону, що сформував фіскальний сервер органу контролю. Це може тривати не більше ніж 168 годин упродовж календарного місяця для одного суб’єкта господарювання
Водночас на період дії воєнного стану чи обставин непереборної сили ці строки (строки проведення розрахункових операцій у режимі офлайн і використання фіскальних номерів із діапазону фіскальних номерів, що сформував фіскальний сервер органу контролю) — 36 та 168 годин можна перевищувати (п.13 Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» від 15.03.2022 № 2120-IX).
Упродовж години після відновлення зв’язку потрібно передати на фіскальний сервер органу контролюю копії розрахункових документів, що створив ПРРО (з присвоєними їм у режимі офлайн фіскальними номерами). Це потрібно зробити до того, як передасте електронний фіскальний звіт за день, коли сформували ці розрахункові документи.
РРО має забезпечувати:
«Накопичення контрольно-звітної інформації у разі неможливості передачі її через порушення зв’язку із сервером обробки інформації з будь-яких причин та автоматичну передачу накопиченої інформації до сервера обробки інформації після відновлення зв’язку;
<…>
блокування проведення розрахункових операцій у разі… неможливості передачі контрольно-звітної інформації до сервера обробки інформації протягом 72 годин».Із пункту 3.1.2 розділу III Вимог щодо створення контрольної стрічки в електронній формі у реєстраторах розрахункових операцій та модемів передачі даних, затверджених наказом Мінфіну від 08.10.2012 № 1057.
Блокування РРО знімають після того, як усунуть причини, через які воно виникло (п. 9 Вимог щодо реалізації фіскальних функцій РРО для різних сфер застосування, затверджених постановою КМУ від 18.02.2002 № 199). РРО блокують, якщо упродовж 72 годин після виконання Z-звіту сервер не отримав контрольно-звітної інформації. Щойно зв’язок відновлять, РРО автоматично передасть накопичену інформацію до сервера. Після цього сервер розблокує РРО.
На період війни не застосовують санкції за порушення Закону про РРО, крім санкцій за порушення порядку проведення розрахунків під час продажу підакцизних товарів (п. 12 Прикінцевих положень Закону про РРО).
Обставини, за яких платників податків звільняють від фінансової відповідальності за податкові та інші правопорушення, що сталися через форс-мажор, визначає підпунктом 112.8.9 Податкового кодексу України.
Отже, під час фактичних перевірок ДПС враховуватиме підтверджені обставини непереборної сили, через які суб’єкт господарювання не зміг виконати окремі вимоги законодавства щодо порядку проведення розрахункових операцій.