Як визначити розмір вихідної допомоги при звільненні через скорочення штату

Пояснюють фахівці Держпраці

Як визначити розмір вихідної допомоги при звільненні через скорочення штату

Чи індексувати зарплату в березні та квітні 2025 року

Порядок обчислення середньої заробітної плати затвердив Кабмін постановою від 08.02.1995 № 100 (даліПорядок).

Розрахунок вихідної допомоги обчислюють виходячи з виплат за останні два календарні місяці роботи, що передують місяцю, в якому відбулась подія, з якою пов’язана відповідна виплата (абз. 3 п. 2 Порядку).

Якщо протягом останніх двох календарних місяців, що передують місяцю, в якому сталася подія, з якою пов’язана відповідна виплата, працівник не працював, середню зарплату обчислюють виходячи з виплат за попередні два місяці роботи (абз. 4 п. 2 Порядку).

Час, протягом якого працівник згідно із законодавством не працював і за ним не зберігався заробіток або зберігався частково, виключають з розрахункового періоду. З розрахункового періоду також виключають час, за який відсутні дані про нараховану зарплату працівника внаслідок проведення бойових дій під час дії воєнного стану.

Якщо у працівника відсутній розрахунковий період, то середню зарплату обчислюють відповідно до абзаців третього - п’ятого пункту 4 Порядку.

При обчисленні середньої зарплати за останні два місяці, крім перелічених вище виплат, також не враховують виплати за час, протягом якого зберігають середній заробіток працівника (за час виконання державних і громадських обов’язків, щорічної та додаткової відпусток, відрядження, вимушеного прогулу тощо) та допомогу у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю. Якщо в розрахунковому періоді у працівника не було зарплати, розрахунки проводять з установлених йому в трудовому договорі тарифної ставки, посадового (місячного) окладу (абз. 2-5 п. 4 Порядку).

Якщо розмір посадового окладу є меншим від передбаченого законодавством розміру мінімальної зарплати, середню зарплату розраховують з установленого розміру мінімальної зарплати на час розрахунку. У разі укладення трудового договору на умовах неповного робочого часу, розрахунок проводять з розміру мінімальної зарплати, обчисленого пропорційно до умов укладеного трудового договору.

Якщо розрахунок середньої зарплати обчислюють виходячи з посадового окладу чи мінімальної зарплати, то її нарахування здійснюють шляхом множення посадового окладу чи мінімальної зарплати на кількість місяців розрахункового періоду.

За інформацією Держпраці


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Колективний договір: що важливо знати бухгалтеру

Коли підприємство укладає колективний договір без належної уваги до питань оплати праці, бухгалтер стає заручником обставин. Адже він має дотримувати вимог трудового законодавства, а воно часто відсилає бухгалтера до норм колдоговору. Зупинимося на тих розділах колдоговору, які важливі саме для бухгалтера
75617

Виправлення помилок у Додатку Д6 Податкового розрахунку

Через Додаток Д6 об’єднаного звіту з ЄСВ, ПДФО та військового збору роботодавці подають відомості за місяці звітного кварталу про спеціальний стаж працівників. У консультації мова піде про загальні правила та конкретні приклади виправлення помилок у цьому додатку
13387

Помилки у податковому звіті з ЄСВ та ПДФО, ВЗ: виправляємо з експертом

Хоча Податковий розрахунок з ПДФО, ВЗ та ЄСВ уже давно існує та об’єднаний, але питання щодо нього все ще залишаються. Серед таких — як виправити помилки у цьому податковому звіті. Про способи виправлення помилок у Податковому розрахунку та приклади — у консультації
240964

Акцизний податок 2025: товари, ставки, розрахунок

Про акциз, особливості його нарахування за основними групами підакцизних товарів (алкоголь, тютюнові вироби, паливо, легкові автомобілі), оновлення щодо підакцизних товарів, акциз у роздрібних торговців тютюновими виробами, втрату підакцизних товарів в умовах воєнного стану — у цьому огляді
103786

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді