У квітні 2014 року підприємство розпочало погашення суми ПДВ згідно з графіком розстрочення зобов’язань. Як відобразити в обліку суму сплачених процентів? Чи включаються суми цих процентів до складу витрат у податковому обліку?
Згідно з пунктом 100.1 Податкового кодексу України (ПК) передбачено можливість розстрочення (перенесення) строків сплати платником податків його грошових зобов’язань або податкового боргу під проценти, розмір яких дорівнює розміру пені, визначеному пунктом 129.4 ПК. Тобто проценти нараховуються на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки НБУ, діючої на день виникнення податкового боргу або на день його погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у сплаті боргу.
Розстрочені суми грошових зобов’язань або податкового боргу (в т. ч. окремо — суми штрафних санкцій) погашаються рівними частками починаючи з місяця, що настає за тим місяцем, у якому прийнято рішення про надання розстрочення (п. 100.6 ПК).
Відповідно до пункту 4.2 Порядку розстрочення (відстрочення) грошових зобов’язань (податкового боргу) платників податків, затвердженого наказом МДЗ від 10.10.2013 № 574 (далі — Порядок № 574), визначено, що нарахування процентів розпочинається з наступного дня після початку дії розстрочення податкового боргу та наступного дня після граничного строку сплати чергової частки розстроченого податкового боргу.
Нарахування процентів здійснюється у день фактичного погашення розстроченого податкового боргу (його частини) за весь період користування розстроченням.
Суму процентів на розстрочений податковий борг (його частку) платники податків розраховують самостійно та сплачують її одночасно зі сплатою розстроченої або чергової частини розстроченої суми у строки, визначені у договорі розстрочення. Одноденний розмір процентів при розрахунку округлюється до другого знака після коми в загальному порядку арифметичного округлення.
Чи покарають за воєнного стану за неподання звітності
Визначення термінів
Щоб відповісти на запитання, як відобразити в обліку суму процентів за розстрочення податкового боргу, звернімося до визначення понять процентів у бухгалтерському та податковому обліку. Так, пункт 27 П(С)БО 16 «Витрати» передбачає, що до складу фінансових витрат включають витрати підприємтва на проценти, пов’язані із запозиченнями (за користування отриманими кредитами, за випущеними облігаціями, за фінансовою орендою тощо). Як бачимо, проценти за розстрочення не відповідають вимогам П(С)БО 16. Фактично цей платіж за своєю суттю відповідає визначенню пені за несплату (несвоєчасну сплату) податків до бюджету. Тому в бухгалтерському обліку сума таких процентів включається до складу інших операційних витрат (п. 20 П(С)БО 16) і відображається за дебетом субрахунку 948 «Визнані пені, штрафи, неустойки».
У податковому обліку згідно з пунктом 141.1 ПК до складу витрат платника податків належать будь-які витрати, пов’язані з виплатою або нарахуванням процентів за борговими зобов’язаннями (у т. ч. і за будь-якими кредитами, депозитами, крім фінансових витрат, які включені до собівартості кваліфікаційних активів відповідно до положень (стандартів) бухгалтерського обліку), якщо такі виплати або нарахування пов’язані з провадженням господарської діяльності.
Для цілей податкового обліку проценти визначено як дохід, що сплачується (нараховується) позичальником на користь кредитора як плата за використання залучених на визначений строк коштів або майна (пп. 14.1.206 ПК).
До процентів включаються:
- платіж за використання коштів або товарів (робіт, послуг), отриманих у кредит;
- платіж за використання коштів, залучених у депозит;
- платіж за придбання товарів у розстрочку;
- платіж за користування майном згідно з договорами фінансового лізингу (оренди) (без урахування частини лізингового платежу, що надається в рахунок компенсації частини вартості об’єкта фінансового лізингу).
Отже, в податковому обліку проценти, нараховані за розстрочення податкового боргу, також не відповідають визначенню процентів. Як було зазначено, цей платіж є складовою боргу за тим чи іншим видом податку (в нашому випадку — борг з ПДВ), який перераховується за тим же кодом бюджетної класифікації, що і ПДВ. При цьому при розрахунку суми процентів не враховується сума пені за несплату податку.
Отже, сума процентів за розстрочення боргу є різновидом пені за несплату (несвоєчасну сплату ПДВ) і підпадає під дію підпункту 139.1.11 ПК. Ним встановлено, що суми штрафів та/або неустойки чи пені за рішенням сторін договору або за рішенням відповідних державних органів, суду, які підлягають сплаті платником податку, не включаються до складу витрат.
Ще більше робочих ситуацій ви знайдете в експертно-правовій системі «Експертус Податки»