Лист Мінекономіки від 05.04.2024 № 4707-05/25126-07
Обчислення середньої зарплати для оплати часу відпусток, надання матеріальної (грошової) допомоги або виплати компенсації за невикористані відпустки проводять виходячи з виплат за останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю надання відпустки, надання матеріальної (грошової) допомоги або виплати компенсації за невикористані відпустки (абз. 1 п. 2 Порядку обчислення середньої заробітної плати, що затвердив КМУ постановою від 08.02.1995 № 100; далі — Порядок № 100).
Якщо у працівника відсутній розрахунковий період, то середню зарплату обчислюють відповідно до абзаців третього — п'ятого пункту 4 Порядку № 100.
Якщо в розрахунковому періоді в працівника не було зарплати, розрахунки проводять з установлених йому в трудовому договорі тарифної ставки, посадового (місячного) окладу (абз. 3 п. 4 Порядку № 100).
При цьому якщо розмір посадового окладу є меншим від передбаченого законодавством розміру мінімальної зарплати, середню зарплату розраховують з установленого розміру мінімальної заробітної плати на час розрахунку (абз. 4 п. 4 Порядку № 100).
Крім того, зарплату працівникам за весь час відпустки виплачують до початку відпустки, якщо інше не передбачили законодавством, трудовим або колективним договором (ст. 21 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР).
Щодо обчислення середньої заробітної плати виходячи з виплат за останні два календарних місяці для оплати праці за виконану роботу працівнику, який перебуває у відрядженні з 01.04.2024, в листі зазначили наступне.
Працівникам, які направлені у службове відрядження, оплату праці за виконану роботу здійснюють відповідно до умов, визначених трудовим або колективним договором, і розмір такої оплати праці не може бути нижчим середнього заробітку (ч. 3 ст. 121 Кодексу законів про працю України).
Ми добрали актуальні роз’яснення щодо оформлення службових поїздок та оплати днів перебування у відрядженні. Упевнені, вони закриють низку питань, з якими бухгалтер має справу у повсякденній роботі.
Тобто для дотримання встановлених чинним законодавством трудових гарантій такому працівнику необхідно порівняти його денний заробіток, що склався в місяці перебування в відрядженні, із його середнім заробітком.
До денного заробітку працівника, який слід порівнювати із середньоденним заробітком при оплаті періоду відрядження, включають всі складові зарплати, які працівник отримує згідно з умовами трудового, колективного договору в місяці, у якому він перебував у відрядженні: оклад, доплати, надбавки, премії, індексація тощо.
Таким чином, розрахунок середньої заробітної плати для оплати праці за виконану роботу працівнику, який перебуває у відрядженні з 01.04.2024, для порівняння її з одноденним заробітком, що складеться в працівника в місяці перебування у відрядженні, слід здійснювати після проведення з цим працівником всіх розрахунків по заробітній платі за умовами трудового договору за підсумками його роботи в місяці перебування ним у відрядженні. Зокрема, по закінченню квітня, виходячи з мінімальної заробітної плати, встановленої законодавством на час проведення зазначеного розрахунку.