Оплата праці працівнику, який перебуває у відрядженні з 01.04.2024: лист Мінекономіки

Блок під заголовком новини 1 Підписуйтесь на Telegram-канал Головбух. Новини! Тут про зміни без спаму

Якщо надаєте відпустку з 01.04.2024 працівнику, в якого в розрахунковому періоді не було зарплати, розрахунок середньої зарплати для її оплати здійснюйте в розрахунковому періоді з 01.04.2023 по 31.03.2024 виходячи з установленого законодавством розміру мінімальної заробітної плати на час розрахунку. На це звернуло увагу Мінекономіки в листі від 05.04.2024 № 4707-05/25126-07

Оплата праці працівнику, який перебуває у відрядженні з 01.04.2024: лист Мінекономіки

Лист Мінекономіки від 05.04.2024 № 4707-05/25126-07

Обчислення середньої зарплати для оплати часу відпусток, надання матеріальної (грошової) допомоги або виплати компенсації за невикористані відпустки проводять виходячи з виплат за останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю надання відпустки, надання матеріальної (грошової) допомоги або виплати компенсації за невикористані відпустки (абз. 1 п. 2 Порядку обчислення середньої заробітної плати, що затвердив КМУ постановою від 08.02.1995 № 100; далі — Порядок № 100).

Якщо у працівника відсутній розрахунковий період, то середню зарплату обчислюють відповідно до абзаців третього — п'ятого пункту 4 Порядку № 100.

Якщо в розрахунковому періоді в працівника не було зарплати, розрахунки проводять з установлених йому в трудовому договорі тарифної ставки, посадового (місячного) окладу (абз. 3 п. 4 Порядку № 100).

При цьому якщо розмір посадового окладу є меншим від передбаченого законодавством розміру мінімальної зарплати, середню зарплату розраховують з установленого розміру мінімальної заробітної плати на час розрахунку (абз. 4 п. 4 Порядку № 100).

Крім того, зарплату працівникам за весь час відпустки виплачують до початку відпустки, якщо інше не передбачили законодавством, трудовим або колективним договором (ст. 21 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР).

Щодо обчислення середньої заробітної плати виходячи з виплат за останні два календарних місяці для оплати праці за виконану роботу працівнику, який перебуває у відрядженні з 01.04.2024, в листі зазначили наступне.

Працівникам, які направлені у службове відрядження, оплату праці за виконану роботу здійснюють відповідно до умов, визначених трудовим або колективним договором, і розмір такої оплати праці не може бути нижчим середнього заробітку (ч. 3 ст. 121 Кодексу законів про працю України).

Тобто для дотримання встановлених чинним законодавством трудових гарантій такому працівнику необхідно порівняти його денний заробіток, що склався в місяці перебування в відрядженні, із його середнім заробітком.

До денного заробітку працівника, який слід порівнювати із середньоденним заробітком при оплаті періоду відрядження, включають всі складові зарплати, які працівник отримує згідно з умовами трудового, колективного договору в місяці, у якому він перебував у відрядженні: оклад, доплати, надбавки, премії, індексація тощо.

Таким чином, розрахунок середньої заробітної плати для оплати праці за виконану роботу працівнику, який перебуває у відрядженні з 01.04.2024, для порівняння її з одноденним заробітком, що складеться в працівника в місяці перебування у відрядженні, слід здійснювати після проведення з цим працівником всіх розрахунків по заробітній платі за умовами трудового договору за підсумками його роботи в місяці перебування ним у відрядженні. Зокрема, по закінченню квітня, виходячи з мінімальної заробітної плати, встановленої законодавством на час проведення зазначеного розрахунку.


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Договір з ФОПом: що треба знати у 2025 році

Платите гроші ФОПу? Наприклад, замовили послуги у ФОПа, все оплатили, а потім виявилося, що потрібно було сплатити ще й ПДФО та військовий збір. Розповімо, що треба знати, щоб уникнути таких ситуацій і зробити все правильно
55

Курси бухгалтерів онлайн: навчайтеся дистанційно з Вищою школою Головбуха

Бухгалтерські курси онлайн — це можливість підвищити кваліфікацію, оновити знання або опанувати нову спеціальність. У Вищій школі Головбуха ви знайдете програми для різного рівня підготовки: курси бухгалтерського обліку, курси головного бухгалтера, навчання для бухгалтерів ФОП і багато іншого
18319

Відображаємо в обліку штрафні санкції

За боргами слід платити, взяті зобов’язання виконувати. Штраф, пеня, неустойка — це покарання за невиконання свого обов’язку. Окрім них є й відшкодування інших втрат, яких зазнала друга сторона, наприклад, інфляції. Як же відобразити в обліку штрафи й пеню, що виникають за господарськими договорами, а також під час сплати податків і зборів — у консультації
145585

Спрощена система оподаткування: переваги та недоліки

Як позбутися податкового тягаря, що тисне бізнес та платити менше? Очевидно, що обрання системи оподаткування — це вкрай важливе рішення. Спрощена чи загальна? Про спрощену систему оподаткування, її переваги та нюанси — у статті
113837

Рахунок-фактура: зразок

Маєте справу з рахунком-фактурою у внутрішніх операціях чи інвойсом у ЗЕД — пам’ятайте, що не кожен рахунок має статус первинного документа, і не за кожним рахунком відбувається оплата. Які умови треба виконати, аби рахунок вважався первинним документом, рахунок фактура бланк — у консультації
209687

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді