Оплата праці працівнику, який перебуває у відрядженні з 01.04.2024: лист Мінекономіки

Блок під заголовком новини 1 Підписуйтесь на Telegram-канал Головбух. Новини! Тут про зміни без спаму

Якщо надаєте відпустку з 01.04.2024 працівнику, в якого в розрахунковому періоді не було зарплати, розрахунок середньої зарплати для її оплати здійснюйте в розрахунковому періоді з 01.04.2023 по 31.03.2024 виходячи з установленого законодавством розміру мінімальної заробітної плати на час розрахунку. На це звернуло увагу Мінекономіки в листі від 05.04.2024 № 4707-05/25126-07

Оплата праці працівнику, який перебуває у відрядженні з 01.04.2024: лист Мінекономіки

Лист Мінекономіки від 05.04.2024 № 4707-05/25126-07

Обчислення середньої зарплати для оплати часу відпусток, надання матеріальної (грошової) допомоги або виплати компенсації за невикористані відпустки проводять виходячи з виплат за останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю надання відпустки, надання матеріальної (грошової) допомоги або виплати компенсації за невикористані відпустки (абз. 1 п. 2 Порядку обчислення середньої заробітної плати, що затвердив КМУ постановою від 08.02.1995 № 100; далі — Порядок № 100).

Якщо у працівника відсутній розрахунковий період, то середню зарплату обчислюють відповідно до абзаців третього — п'ятого пункту 4 Порядку № 100.

Якщо в розрахунковому періоді в працівника не було зарплати, розрахунки проводять з установлених йому в трудовому договорі тарифної ставки, посадового (місячного) окладу (абз. 3 п. 4 Порядку № 100).

При цьому якщо розмір посадового окладу є меншим від передбаченого законодавством розміру мінімальної зарплати, середню зарплату розраховують з установленого розміру мінімальної заробітної плати на час розрахунку (абз. 4 п. 4 Порядку № 100).

Крім того, зарплату працівникам за весь час відпустки виплачують до початку відпустки, якщо інше не передбачили законодавством, трудовим або колективним договором (ст. 21 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР).

Щодо обчислення середньої заробітної плати виходячи з виплат за останні два календарних місяці для оплати праці за виконану роботу працівнику, який перебуває у відрядженні з 01.04.2024, в листі зазначили наступне.

Працівникам, які направлені у службове відрядження, оплату праці за виконану роботу здійснюють відповідно до умов, визначених трудовим або колективним договором, і розмір такої оплати праці не може бути нижчим середнього заробітку (ч. 3 ст. 121 Кодексу законів про працю України).

Тобто для дотримання встановлених чинним законодавством трудових гарантій такому працівнику необхідно порівняти його денний заробіток, що склався в місяці перебування в відрядженні, із його середнім заробітком.

До денного заробітку працівника, який слід порівнювати із середньоденним заробітком при оплаті періоду відрядження, включають всі складові зарплати, які працівник отримує згідно з умовами трудового, колективного договору в місяці, у якому він перебував у відрядженні: оклад, доплати, надбавки, премії, індексація тощо.

Таким чином, розрахунок середньої заробітної плати для оплати праці за виконану роботу працівнику, який перебуває у відрядженні з 01.04.2024, для порівняння її з одноденним заробітком, що складеться в працівника в місяці перебування у відрядженні, слід здійснювати після проведення з цим працівником всіх розрахунків по заробітній платі за умовами трудового договору за підсумками його роботи в місяці перебування ним у відрядженні. Зокрема, по закінченню квітня, виходячи з мінімальної заробітної плати, встановленої законодавством на час проведення зазначеного розрахунку.


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Договір аутстафінгу: зразок

Підбір і передача працівників за договором аутстафінгу — популярна модель у сфері послуг, зокрема в ІТ. Водночас закон її майже не регулює. Це спричинює ризики — як для компанії, так і для персоналу. У консультації: що таке аутстафінг і як він працює; на що звернути увагу під час укладення такого договору; зразок договору аутстафінгу
18269

Як діяти, якщо виникла пересортиця

Причиною нестач або лишків ТМЦ може бути й звичайна плутанина під час здійснення операцій з окремими видами запасів. У такій ситуації, найпевніше, маємо справу з пересортицею. А взаємозалік інвентаризаційних різниць провести можна не завжди. За яких умов це дозволено і якими будуть податкові наслідки пересортиці — у статті
8255

Оновлені довідники податкових пільг

Податкова оприлюднила оновлений довідник податкових пільг станом на 01.07.2025. Там знайдете перелік пільг із податку на прибуток, оподаткування неприбуткових установ й організацій, плати за землю, ПДВ, державного мита тощо
15173

Як відбувається дисконтування кредитів та позик

Вимога дисконтувати довгострокову заборгованість у національних стандартах бухгалтерського обліку з’явилася порівняно недавно й питань викликає чимало. Одне з них ― чи треба дисконтувати довгострокову заборгованість за кредитами і позиками, якщо за ними нараховуються проценти позичальнику? У консультації розглянемо питання дисконтування банківських кредитів і відсоткових позик
38863

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді