Підставою для контролюючих органів при прийнятті рішення про відмову у реєстрації фізичної особи-підприємця платником єдиного податку є наявність у такого платника податкового боргу зі сплати податків та зборів, за якими визначили грошові зобов’язання, в тому числі, які не пов’язані із здійсненням господарської діяльності, крім наявної недоїмки зі сплати ЄСВ.
Не можуть бути платниками єдиного податку першої – третьої груп платники, які на день подання заяви про реєстрацію платником єдиного податку мають податковий борг, крім безнадійного податкового боргу, що виник внаслідок форс-мажорних обставин (пп. 291.5 Податкового кодексу України; далі — ПК).
При цьому зазначені вимоги не поширюють на платників єдиного податку третьої групи — електронних резидентів (п. 291.8 ПК).
Однією з підстав для прийняття податковим органом рішення про відмову у реєстрації госпсуб’єкта як платника єдиного податку згідно з підпунктом 299.6.1 ПК є невідповідність такого госпсуб’єкта господарювання вимогам, встановленим статтею 291 ПК.
Податковий борг — сума узгодженого грошового зобов’язання, не сплаченого платником у встановлений ПК строк, та непогашеної пені (пп. 14.1.175 ПК).
ПК не регулює питання, зокрема, погашення зобов’язань зі сплати ЄСВ (крім особливостей функціонування єдиного рахунку, подання звітності щодо суми нарахованого ЄСВ), зборів на обов’язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій (п. 1.3 ст. 1 ПК).
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку ЄСВ, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначили Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI; далі — Закон про ЄСВ.
Сума ЄСВ, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у встановлені Законом про ЄСВ строки, обчислена податковим органом, є недоїмкою.