Блокування коштів на банківських рахунках боржників: роз’яснює Мін’юст

За загальним правилом звернення стягнення на майно боржника полягає в його арешті, вилученні (списанні коштів з рахунків) та примусовій реалізації

Блокування коштів на банківських рахунках боржників: роз’яснює Мін’юст

Арешт на майно (кошти) боржника накладає виконавець шляхом винесення постанови про арешт майна (коштів) боржника або про опис та арешт майна (коштів) боржника (ч. 2 ст. 56 Закону України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 № 1404-VIII; далі — Закон).

Виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право накласти арешт на кошти та інші цінності боржника. Зокрема на кошти, які перебувають у касах, на рахунках у банках, інших фінансових установах та органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, на рахунки в цінних паперах, а також опечатувати каси, приміщення і місця зберігання грошей.

Виняток — неможливий арешт на кошти:

  • на єдиному рахунку, відкритому у порядку визначеному статтею 351 Податкового кодексу України (ПК);
  • коштів на рахунках платників у СЕА ПДВ;
  • на електронних рахунках платників акцизного податку;
  • на рахунках із спеціальним режимом призначення, спеціальних та інших рахунках, звернення стягнення на які заборонили Законом (п. 7 ч. 3 ст. 18 Закону).

Перелік підстав для зняття арешту з майна (коштів) боржника визначили статтею 59 Закону. Зокрема, передбачили, що виконавець зобов’язаний зняти арешт з коштів на рахунку боржника не пізніше наступного робочого дня, з дня надходження від банку документів, які підтверджують, що на кошти, які знаходяться на рахунку є заборона щодо звернення стягнення, а також у випадку, передбаченому пунктом 10 частини першої статті 34 Закону.

Арешт може бути знятий за рішенням суду (ч. 5 ст. 59 Закону)

Законом не передбачили заборони щодо звернення стягнення на кошти військовослужбовців.

Із 06.05.2023 діє норма пункту 10-2 розділу XIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону, яка визначає, що до припинення або скасування воєнного стану в Україні фізсоби-боржники, на кошти яких накладений арешт, можуть здійснювати видаткові операції з поточного рахунку на суму в розмірі, що протягом одного календарного місяця не перевищує двох розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня поточного календарного року, а також сплачувати податки, збори без урахування такого арешту, за умови що такий поточний рахунок визначений для здійснення видаткових операцій. Звернення стягнення у межах зазначеної суми на такому рахунку не здійснюється.

Для визначення такого поточного рахунку в банку фізособа-боржник звертається до органу державної виконавчої служби, приватного виконавця, який наклав арешт на кошти із заявою. Заява може бути подана в паперовій формі (нарочно або засобами поштового зв’язку) або в електронній формі.

Державний, приватний виконавець протягом двох робочих днів з дня отримання відповідної заяви виносить постанову про визначення поточного рахунку для здійснення видаткових операцій та невідкладно, не пізніше наступного робочого дня після винесення постанови надсилає відповідну постанову банку (обслуговуючому банку).

За інформацією Мінюсту


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Клуб білого бізнесу: які переваги статусу учасника

Розглянемо, як функціонує Клуб білого бізнесу. Особливу увагу приділимо перевагам, ризикам та зобов’язанням учасників. Проаналізуємо причини, через які частину підприємств у переліку приховують
1512

Форма 20-ОПП: актуальний зразок і порядок заповнення

Існує спеціальна обов’язкова заява про об’єкти, які є джерелом доходу платника податку, або такі, що пов’язані з оподаткуванням, наприклад легкові автомобілі, земельні ділянки, а також кіоски, магазини та інші торговельні точки тощо. Це так звана форма 20-ОПП. Коли її подавати, які наслідки за неподання, невірну чи помилкову інформацію в ній, як її слід заповнювати та коли оновлювати, – у консультації експерта на конкретних зразках для різних ситуацій
361764

Календар бухгалтера на лютий 2025

2025-й рік розпочинає свій другий місяць. Аби він не був найлютішим через неподані звіти й несплачені податки, варто проглянути виробничий календар на лютий 2025 та податковий календар 2025
41538

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді