Калькулятор розрахунку квоти осіб з інвалідністю
15 січня 2025 року Верховна Рада України прийняла Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення права осіб з інвалідністю на працю» (законопроект від 18.11.2022 № 5344-д).
Закон імплементує в українське законодавство положення підпунктів (g) та (i) пункту 1 статті 27 «Праця та зайнятість» Конвенції ООН про права осіб з інвалідністю, яку ратифікувала Україна в 2009 році.
З урахуванням досвіду країн ЄС, прийнятий Закон потенційно у рази розширить кількість робочих місць, на які пропонують працевлаштовувати осіб з інвалідністю, за рахунок включення до цього переліку органів держвлади та органів місцевого самоврядування.
Закон також впроваджує:
- державні стандарти обладнання (облаштування) робочого місця для різних видів втрати функціоналу та забезпечення розумним пристосуванням робочих місць на підприємствах та організаціях усіх форм власності.
- сплату внеску на підтримку працевлаштування осіб з інвалідністю замість адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу працевлаштування.
Урядовці запропонували компенсувати витрати на допоміжні засоби, які підприємства закуповують, щоб облаштовувати робочі місця для новоприйнятих працівників з інвалідністю. Хто з роботодавців може отримати компенсацію, на яких умовах і які документи підготувати, пояснює експерт
Це дозволить відійти від практики примусу сплати адміністративно-господарських санкцій роботодавцями, що не виконали норматив працевлаштування осіб з інвалідністю. Внесок передбачили у меншому розмірі, у порівнянні із розміром адміністративно-господарських санкцій, але обов’язок із його сплати встановлюють для усіх категорій роботодавців як приватного, так і публічного сектору.
Документ також передбачає створення державного фонду соціального захисту осіб з інвалідністю шляхом накопичення внесків роботодавців на підтримку працевлаштування осіб з інвалідністю.
Розширили категорії підприємств, які можуть користуватися фінансовою підтримкою для забезпечення працевлаштування осіб з інвалідністю шляхом створення підприємств трудової інтеграції осіб з інвалідністю та підприємств захищеного працевлаштування. Пільги та компенсації можуть отримати не лише підприємства громадських організацій осіб з інвалідністю, а й будь-які підприємства, що працевлаштовують визначену законом кількість осіб з інвалідністю.
Складовою процесу працевлаштування осіб з інвалідністю є обов’язкові соціальні послуги:
- соціальний супровід на робочому місці;
- персональний асистент;
- переклад жестовою мовою тощо.