При розгляді справи, колегія суддів встановила, що узагальнений перелік документів, які використав при проведенні податкової перевірки позивач, вказаний у Додатку №4 до акта перевірки, що є його невід’ємною частиною. Водночас, на час проведення перевірки позивач первинні бухгалтерські документи контролюючому органу в повному обсязі так і не надав.
Тож, при вирішенні питання стосовно правомірності застосування до платника штрафів, визначених пунктом 120-1.2 Податкового кодексу України (ПК), з`ясовували, чи була проявлена з боку такого платника податків протиправна бездіяльність у вигляді не складення податкової накладної (що виключає можливість її зазначення контролюючим органом у прийнятому податковому повідомленні-рішення), або не реєстрації вже складеної податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Якщо на момент, коли контролюючий орган виявив порушення, незалежно від терміну, який пропустив платник на момент перевірки, не складена та, що логічно, не зареєстрована податкова накладна, то ці обставини фактично свідчать про триваючу протиправну бездіяльність платника податків, відповідальність за що й передбачена нормами п. 120-1.2 ПК.
Таким чином, суд апеляційної інстанції вважає, що не виконуючи передбачений в ПК України обов`язок, позивач допустив порушення податкового законодавства, відповідальність за що передбачена пунктом 120-1.2 ПК.
СКАЧАЙТЕ ПАМ'ЯТКУ: Граничні строки реєстрації ПН/РК
Більш того, слід зазначити, що матеріали справи не містять будь-яких доказів звернення позивача до контролюючого органу щодо відсутності у нього можливості скласти та, у подальшому, здійснити реєстрацію податкових накладних у встановлений законодавством строк, як сумлінного платника, який усвідомлює наявність порушення з свого боку.
У підсумку, колегія суддів вважає висновки суду першої інстанції про те, що відповідач не надав доказів стосовно існування підстав, з якими вказана норма пункту 120-1.2 ПК нібито обов’язково пов`язує застосування до такого платника податків штрафних санкцій (тобто податкового повідомлення-рішення, складеного за результатами перевірки контролюючого органу), помилковими та такими, що не відповідають нормам чинного податкового законодавства.
Одеський окружний адміністративний суд рішенням від 30.07.2024 у справі № 420/6122/20:
- позов про визнання протиправними дій, визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень задовольнив частково;
- скасував податкове повідомлення-рішення, яким застосували штраф у розмірі 15,3 млн грн за відсутність реєстрації податкових накладних в ЄРПН;
- в іншій частині позову (вимога про скасування рішень на суму 46,8 млн грн) — відмовив.
Суд апеляційної інстанції постановою від 11.12.2024 скасував рішення суду першої інстанції від 30.07.2024 у частині задоволених вимог та повністю відмовив позивачу у задоволенні позову.