Критерії, за якими юрособу чи діяльність ФОП суд визнає фіктивними

Блок під заголовком новини 1 Підписуйтесь на Telegram-канал Головбух. Новини! Тут про зміни без спаму

Автор
експерт з обліку та оподаткування, Київ
Суд за позовом контролюючого органу скасував державну реєстрацію установчих документів Товариства та припинив юридичну особу

Критерії, за якими юрособу чи діяльність ФОП суд визнає фіктивними

Одеський окружний адміністративний суд рішенням від 12.03.2025 у справі № 420/2194/25 позов ГУ ДПС в Одеській області до Товариства про визнання протиправним та скасування рішення державного реєстратора та припинення юридичної особи задовольнив; рішення суду набрало законної сили.

Так, контролюючі органи, серед іншого, мають право звертатися до суду, у тому числі щодо припинення юридичної особи та припинення фізичною особою-підприємцем підприємницької діяльності та/або про визнання недійсними установчих (засновницьких) документів суб'єктів господарювання (пп. 20.1.37 Податкового кодексу України; ПК).

Підприємницьку діяльність припиняють на підставі рішення суду у випадках, передбачених Господарським кодексом України (далі — ГК) та іншими законами (абз. 5 ч. 1 ст. 51 ГК).

Так, податківці отримали вирок Приморського районного суду м. Одеса від 08.11.2024 у справі про вчинення Особою 1 кримінального правопорушення, передбаченого статтею 205-1 Кримінального кодексу України, винесений за фактом внесення завідомо неправдивих відомостей в документи, які подають для проведення державної реєстрації юридичної особи, а саме Товариства.

Станом на 10.12.2024 вирок набрав законної сили.

Вироком встановили, що Особа1 наміру здійснювати діяльність як керівник та засновник ТОВ не мала, при цьому розуміла, що вона вносить неправдиві відомості в документи, які відповідно до закону подаються для проведення державної реєстрації вищевказаної юридичної особи, оскільки Особа1 та невстановлена слідством особа, домовились, що вона буде значитися як керівник та засновник, проте до діяльності юридичної особи не буде мати ніякого відношення, а фінансово-господарською діяльністю будуть займатись інші особи.

Особа1, будучи засновником та директором Товариства:

  • не здійснювала будь-якої фінансово-господарської діяльності;
  • не укладала та не виконувала господарських договорів із контрагентами;
  • не керувала розрахунковими рахунками;
  • не вела бухгалтерський облік;
  • не підписувала та не подавала податкову звітність;
  • не здійснювала будь-яких інших дій щодо ведення господарської діяльності зазначеним підприємством.

🔥 Місячна зарплата заброньованих працівників

Відносини, що виникають у сфері держреєстрації юросіб, громадських формувань, що не мають статусу юрособи, та ФОП регулює Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань» від 15.05.2003 № 755-IV (далі — Закон № 755).

Держреєстрація базується на принципі об`єктивності, достовірності та повноти відомостей у Єдиному державному реєстрі (п. 7 ч. 1 ст. 4 Закону № 755).

Засновники (учасники) юрособи несуть відповідальність за відповідність установчих документів законодавству, а також за відповідність перекладу тексту документів у випадках, визначених пунктом 1 частини першої статті 15 Закону № 755. Особи, винні у внесенні до установчих документів або інших документів, що подаються для державної реєстрації, завідомо неправдивих відомостей, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, несуть відповідальність, встановлену законом (ч.ч.3, 4 ст.35 Закону № 755).

Вирок суду в кримінальному провадженні, ухвала про закриття кримінального провадження і звільнення особи від кримінальної відповідальності або постанова суду у справі про адміністративне правопорушення, які набрали законної сили, є обов'язковими для адміністративного суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, стосовно якої ухвалений вирок, ухвала або постанова суду, лише в питанні, чи мали місце ці дії (бездіяльність) та чи вчинені вони цією особою (п.6 ст. 78 Кодексу адміністративного судочинства України).

Ознаками фіктивності, що дають підстави для звернення до суду про припинення юридичної особи або припинення діяльності ФОП, у тому числі визнання реєстраційних документів недійсними, є:

  • реєстрація (перереєстрація) на недійсні (втрачені, загублені) та підроблені документи;
  • нереєстрація в державних органах, якщо обов'язок реєстрації передбачено законодавством;
  • реєстрація (перереєстрація) у органах державної реєстрації фізичними особами з подальшою передачею (оформленням) у володіння чи управління підставним (неіснуючим), померлим, безвісти зниклим особам або таким особам, що не мали наміру провадити фінансово-господарську діяльність або реалізовувати повноваження;
  • реєстрація (перереєстрація) та провадження фінансово-господарської діяльності без відома та згоди його засновників та призначених у законному порядку керівників (ст. 55-1 ГК).

Таким чином, стаття 55-1 ГК містить ознаки (критерії), за якими юрособа чи діяльність ФОП можуть бути визнані фіктивними, тобто такими, в яких зовнішня організаційно-правова форма не відповідає її суті та меті створення. Ознаки фіктивності мають бути доведені належними, допустимими і достовірними доказами.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 05.02.2019 у справі № 826/25343/15 (№ К/9901/31854/18).

Факт фіктивного підприємництва Товариства встановлено в межах розгляду кримінальної справи, відповідно відомості щодо Товариства, які містяться в ЄДРПОУ, є недостовірними.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що наявні достатні підстави для визнання недійсними установчих (засновницьких) документів суб`єкта господарювання — Товариства, з урахуванням обставин, встановлених вироком суду.

За інформацією ДПС в Одеській області


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Кібербезпека для бухгалтера: як не стати наживкою онлайн-шахраїв

Бухгалтери — нова ціль кіберзлочинців. Фішингові атаки стають більш вишуканими, а шкідливі листи — більш «правдоподібними». Тож зібрали у статті головне: як розпізнати підозрілий лист, що робити, коли вже відкрили, і як захистити себе та команду
164

Чи платити штраф за непрацевлаштування осіб з інвалідністю

Допоможемо з’ясувати, коли роботодавцеві доведеться сплатити штраф за порушення нормативу працевлаштування осіб з інвалідністю у 2025 році, а коли його можна оскаржити в суді. Тим, хто вирішить оскаржувати, стане в пригоді зразок позовної заяви від юриста
37456

Агентський договір: зразок

Агент — це посередник, який шукає клієнта для замовника. Укладений з агентом договір визначає його права, обов’язки, правила оплати його послуг. Як скласти агентський договір, що у ньому слід передбачити, чи треба довіреність, документація агентської діяльності, зразок агентського договору — все це знайдете в огляді
25652

Стратегії захисту під час податкових перевірок: судові кейси

За оглядом судової практики досвідченого адвоката зможете ґрунтовно підготуватися до податкових перевірок. Дізнаєтесь, як правильно поводитись під час заходів контролю та зменшити ризики податкових нарахувань
3458

Поновлення пропущеного строку для подання апеляційної скарги у податкових спорах: розбираємо судову практику

Чи може бути несплата судового збору підставою поновлення строку на апеляційне оскарження? Дослідимо постанову Верховного Суду (далі – ВС) від 01.02.2024 у справі № 160/18073/21 (касаційне провадження № К/990/39417/23)
613

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді