Коли складати коригування, якщо товар замість постачання в Україні експортують
Підписуйтесь на Telegram-канал Головбух. Новини! Тут про зміни без спаму
За правилами Податкового кодексу України (ПК), податкове зобов’язання з ПДВ виникає по першій з двох подій: або коли отримано оплату, або коли відвантажили товар / надали послугу. Це визначили пунктом 187.1 ПК. Якщо, наприклад, гроші надійшли першими — саме на цю дату виникає зобов’язання. Якщо ж першою була поставка — тоді зобов’язання виникає на дату відвантаження. При цьому враховують не лише безготівкову оплату, а й оплату електронними грошима чи готівкою — важлива дата фактичного зарахування або оприбуткування коштів.
У разі постачання товарів або послуг за кордон дату виникнення податкового зобов’язання визначають також за цим правилом. Але підтвердженням експорту є митна декларація, яка засвідчує факт перетину кордону. Це вимагає пункт 195.1.1 ПК.
На дату виникнення зобов’язання платник зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі, підписати її кваліфікованим електронним підписом і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних — згідно з пунктом 201.1 ПК.
Якщо ж ситуація змінилася — наприклад, спочатку планувалося постачання товару на митній території України і вже була складена податкова накладна, але згодом умови договору змінилися, і товар буде вивезений за межі України, то потрібно:
- скласти розрахунок коригування до податкової накладної — на дату зміни призначення оплати;
- у цьому розрахунку обнулити показники податкової накладної, яка була складена для операції на митній території України.
Як складати ПН на постачання окремих видів товарів
Після цього, нову податкову накладну потрібно буде скласти вже за фактом експорту товару, тобто на дату оформлення митної декларації, яка засвідчує факт перетину кордону. Це вимагає пункт 187.11 ПК.
Також варто пам’ятати: будь-яка зміна в оплаті після постачання (наприклад, перегляд ціни, повернення товару або передоплати) — підлягає коригуванню податкових зобов’язань і кредиту. Для цього оформлюють розрахунок коригування до податкової накладної, навіть якщо це просто виправлення помилки. Про це йдеться в пункті 192.1 ПК.
Цей порядок особливо важливий при зміні місця постачання – з території України на експорт. У таких випадках необхідно задокументувати момент зміни умов і перереєструвати ПДВ-документи відповідно до нового характеру операції.