Чи діє позовна давність при поверненні ПДВ

Блок під заголовком новини 1 Підписуйтесь на Telegram-канал Головбух. Новини! Тут про зміни без спаму

Автор
експерт з обліку та оподаткування, Київ
Якщо минуло більше трьох років, платник має право включити залишок такого ПДВ до відшкодування або податкового кредиту майбутніх періодів, за умови, що цей податок був сплачений

Чи діє позовна давність при поверненні ПДВ

Позовна давність — це строк, протягом якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого права або інтересу. Таке визначення наведено у пункті 1 статті 256 Цивільного кодексу України (ЦК).

Загальний строк позовної давності становить три роки (ст. 257 ЦК). Водночас, пункт 19 розділу «Прикінцеві та перехідні положення» ЦК встановлює, що строк позовної давності продовжується на період дії в Україні воєнного чи надзвичайного стану. Такі зміни внесли Законом України від 15.03.2022 № 2120-IX.

Перебіг позовної давності за зобов’язаннями з визначеним строком виконання починається зі спливом цього строку. Наприклад, якщо в договорі про постачання товарів зазначили, що оплата має бути здійснена до певної дати, то позовна давність рахується саме з цієї дати (ст. 261 ЦК).

Окремо в Податковому кодексі України (ПК) є положення щодо строків для подання заяви про повернення надміру сплачених податкових зобов’язань. Така заява подається не пізніше 1095 днів (тобто трьох років) з моменту виникнення переплати або отримання права на її повернення (п. 102.5 ПК).

Надміру сплачені грошові зобов’язання — це суми, які зарахували до бюджету понад фактично нараховані зобов’язання станом на певну дату (п. 14.1.115 ПК).

Проте ці строки не застосовують до податкового кредиту з ПДВ та процедури його бюджетного відшкодування. Таке відшкодування регулюють статтею 200 ПК.

Суму ПДВ, що підлягає сплаті або відшкодуванню, розраховують як різницю між сумою податкового зобов’язання та податкового кредиту за відповідний період (п. 200.1 ПК).

Якщо за результатами розрахунку утворюється від’ємне значення, воно згідно з пунктом 200.4 ПК:

а) зменшує податковий борг, якщо він є;

б) може бути повернене платнику на рахунок або у зменшення інших податкових зобов’язань, але тільки в межах суми ПДВ, яка фактично була сплачена постачальникам чи до бюджету;

в) або ж зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду.

Право на повернення ПДВ закріпили у пункті 200.7 ПК, згідно з яким платник подає разом із податковою декларацією заяву про повернення бюджетного відшкодування, і ця сума відображається у відповідному полі декларації.

Строки позовної давності (в тому числі 1095 днів) не обмежують право платника податку враховувати залишок ПДВ до бюджетного відшкодування, якщо суми, з яких сформували податковий кредит, фактично сплатили постачальникам.

Отже, якщо минуло більше трьох років, платник має право включити залишок такого ПДВ до відшкодування або податкового кредиту майбутніх періодів — головне, щоби цей податок був сплачений.

За інформацією ДПС у Тернопільській області


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Оновлені довідники податкових пільг

Податкова оприлюднила оновлений довідник податкових пільг станом на 01.07.2025. Там знайдете перелік пільг із податку на прибуток, оподаткування неприбуткових установ й організацій, плати за землю, ПДВ, державного мита тощо
16061

Розрахунок коригування до податкової накладної: оновлена форма

У консультації про розрахунок коригування до податкової накладної та причини коригувань, які податкова визначила для його складання. Наведемо умовні коди в розрахунку коригування, їхнє призначення та приклади складання розрахунків коригування з різними кодами («101», «102», «103», «104» і «301»)
727590

Календар бухгалтера 2025: червень

Виробничий календар на червень 2025 та податковий календар на червень допоможуть бухгалтеру вчасно подати звітність та сплатить податки
27059

Податковий кредит з ПДВ 2025: відображаємо в обліку

Податковий кредит з ПДВ завжди був об’єктом прискіпливої уваги з боку податківців, так як впливає на обсяг податку сплаченого до бюджету. Сьогодні в консультації про право на податковий кредит з ПДВ, правила його обліку, податковий кредит з ПДВ проводки і приклади
198684

Навчальний тренажер для бухгалтера: перевірте себе

Хочете підвищити свої бухгалтерські навички та бути впевненими у своїй професійній майстерності? Перевірте себе за допомогою навчальних тестів для бухгалтерів. Незалежно від того, чи ви тільки починаєте свій шлях у бухгалтерії, чи вже маєте багаторічний досвід, наш тренажер допоможе вам освіжити знання та виявити свої слабкі місця. Спробуйте прямо зараз — і переконайтеся, що ви готові до будь-яких викликів
5695

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді