Який строк розблокування РК до ПН

2369
Автор
провідний експерт з податкового обліку Експертус Головбух Цифрового видавництва Експертус, Київ

Запитання

Скільки часу має платник ПДВ, щоб розблокувати розрахунок коригування до податкової накладної?

Відповідь

Нагадаємо, коли контролери зупиняють реєстрацію податкової накладної чи розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, щоб розблокувати ці документи, потрібно надати податківцям письмові пояснення та копії документів, що підтверджують виконану операцію.

Маєте право зробити це протягом 365 календарних днів. Як обчислити цей строк, визначає пункт 6 Порядку № 520.

Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений наказом Мінфіну від 12.12.2019 № 520.

 У Порядку № 520 Мінфін відзначає: «Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов’язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування».

Тож платники орієнтувалися на дату складання відповідного документа — податкової накладної чи розрахунку коригування.

Утім, останнім часом у відповідь на подані повідомлення на розблокування РК платники почали отримувати квитанції з відмовами у прийнятті до розгляду. Підстава — порушено строк, що визначає пункт 6 Порядку № 520. Хоча строк у 365 днів від дати складання РК не минув.

Як пояснила ДПС, Порядок № 520 приписує рахувати 365 днів, відведених платникам на подачу документів для розблокування, від дати виникнення податкових зобов’язань,  на яку склали ПН. Тож у разі зупинення реєстрації РК відлік 365 днів слід починати не від дати складання такого РК, а від дати ПН, до якої склали цей РК (ЗІР, категорія 101.18).

Через це платники ПДВ не мають права подати документи, щоб розблокувати РК, якщо з дати ПН, до якої їх склали, минуло більше 365 днів. Наслідки невтішні. Адже  постачальники не мають можливості зменшити свої зобов’язання, покупці — збільшити кредит, а за відсутність реєстрації РК загрожує штраф. У той час як Податковий кодекс України  передбачає можливість зареєструвати РК протягом 1095 днів із дня складання ПН.

Утім, 1 жовтня 2024 ДПС оприлюднила на своєму сайті проєкт наказу Мінфіну, який розробила, щоб розв’язати це питання. 

До пункту 6 Порядку № 520 пропонують внести такі зміни: слова «виникнення податкового зобов’язання, відображеного в податковій накладній» замінити словами «складання податкової накладної».

Тож сподіваємося, невдовзі Мінфін ухвалить зміни, і платники ПДВ матимуть можливість розблоковувати РК та  коригувати показники за операціями, які здійснили понад 365 днів тому. А поки що радимо пильнувати строки, коли подаєте податківцям пояснення із документами для розблокування РК.


Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Календар бухгалтера 2025: червень

Виробничий календар на червень 2025 та податковий календар на червень допоможуть бухгалтеру вчасно подати звітність та сплатить податки
25139

Календар бухгалтера 2025: травень

Цьогоріч травень також не святковий — через війну травневих свят немає. Однак розібратися й розрахувати зарплату, відпускні та лікарняні, скласти табель робочого часу — все одно потрібно. Допоможе вам у цьому виробничий календар на травень 2025, а сплатити податки — податковий календар на травень 2025. Вчасно подати податкову, фінансову та статистичну звітність допоможе бухгалтерський календар на травень 2025
34325

Код УКТ ЗЕД в податковій накладній: як визначити

Код УКТ ЗЕД попри його назву використовують не лише під час оформлення операцій зовнішньоекономічної діяльності, але й має безпосереднє відношення до податкових накладних за умови внутрішнього постачання товарів. Як визначити цей код, до яких наслідків можуть призвести помилки, чи можна його скорочувати, коли він не потрібен, розрахунок коригування при помилці в коді УКТ ЗЕД 2025 — це все знайдете у консультації
95988