Номенклатура товарів у податковій накладній

1791

Запитання

У податкових накладних на придбання та реалізацію одних і тих самих товарів номенклатура товарів не збігається: в одних документах номенклатуру зазначено українською мовою, в інших — російською. Чи вважатиметься це порушенням?

Відповідь

Опис (номенклатура) товарів є одним із обов’язкових реквізитів податкової накладної (п. 201.1 Податкового кодексу України; ПК). Порядок заповнення податкової накладної, затверджений наказом Мінфіну від 31.12.2015 № 1307 (далі — Порядок № 1307), вимагає заповнювати податкові накладні державною мовою (див. п. 4 Порядку № 1307).

Тобто до розділу Б податкової накладної потрібно вносити дані у розрізі номенклатури постачання товарів чи послуг українською мовою. Крім того, опис (номенклатура) товарів є одним з обов’язкових реквізитів податкової накладної. Тож не виключено, що такий випадок податківці визнають порушенням порядку заповнення податкової накладної.

До речі, в одній із консультацій, розміщеній у ЗІР (категорія 101.17), роз’яснено, що у графі 2 «Номенклатура товарів/послуг продавця» податкової накладної продавець має зазначати дані, які відповідають документам, що підтверджують їх придбання таким продавцем. Ця вимога поширюється на всі етапи постачання товарів (послуг) до кінцевого споживача.

Щоб убезпечитися від можливих негативних наслідків, постачальник може виправити цю помилку шляхом складання розрахунку коригування. Для цього зміни до розділу Б табличної частини розрахунку коригування вносять у такий спосіб:

  • в одному рядку у графі 2 слід залишити неправильний запис, а решту показників зазначити зі знаком «–»;
  • у другому рядку у графі 2 зазначити правильну номенклатуру з тими самими сумами кількості та вартості товару (зі знаком «+»).

У такому разі перший рядок видалить неправильний запис, а другий — зафіксує правильні показники.

Розрахунок коригування підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН), але до податкової звітності з ПДВ не включається (про це йдеться у листі ДФС від 23.03.2016 № 6409/6/99-99-19-03-02-15).

У разі прийняття рішення не складати розрахунку коригування з метою виправлення помилки у податковій накладній, аргументом на користь платника ПДВ може бути рятувальна норма, наведена у пункті 201.10 Податкового кодексу України (ПК). Ця норма дозволяє покупцеві формувати податковий кредит на підставі податкової накладної з помилками в обов’язкових реквізитах. За умови, що такі помилки не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар чи послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов’язань.


Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Реєстрація податкової накладної в ЄРПН

Реєстрація податкових накладних обов'язкова, адже без неї вони фактично недійсні. А ще ― загрожує штрафом несвоєчасна реєстрація податкових накладних. Однак в умовах воєнного стану правила дещо змінилися. В огляді експерт розбирає строки реєстрації податкових накладних, порядок реєстрації податкових накладних та граничний термін реєстрації податкових накладних
291152

Податкова накладна 2025: актуальна форма

Обов’язок платників ПДВ вчасно реєструвати податкові накладні під час воєнного стану й надалі діє. Із новою формою податкової накладної, яка діє з 1 жовтня 2024 року, та особливостями її складання допоможе ознайомитися роз’яснення експерта. У консультації знайдете зразки податкової накладної, які можете скачати
368354