База оподаткування подарунків — вартість із ПДВ чи без
Запитання
Підприємство подарувало працівникам подарунки. Вартість дарунків включаємо до оподатковуваного доходу працівників. Яку суму використовувати для нарахування ПДФО та військового збору: із ПДВ чи без ПДВ?
Відповідь
До оподаткованого ПДФО доходу не включайте частину вартості дарунків, яка не перевищує 25% однієї мінімальної зарплати (в розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року, за винятком грошових виплат у будь-якій сумі (пп. 165.1.39 Податкового кодексу України; ПК). У 2025 році — 2000 грн, у 2024 році — 1775 грн.
Аналогічне звільнення від оподаткування діє і для військового збору. Згаданий неоподатковуваний ліміт застосовують винятково до негрошових подарунків, тобто подарунків у натуральній (речовій) формі.
Під час нарахування (надання) доходів у будь-якій негрошовій формі базою оподаткування є вартість такого доходу, обчислена за звичайними цінами, правила визначення яких встановлені згідно з ПК, помножена на коефіцієнт, що його розраховують за формулою:
К = 100 ÷ (100 – Сп),
де К — коефіцієнт;
Сп — ставка податку, встановлена для таких доходів на момент їх нарахування.
Як оподаткувати роздачу подарункових сертифікатів
Тобто базою оподаткування для утримання ПДФО є вартість подарунка, розрахована за звичайними цінами, помножена на негрошовий коефіцієнт (1,21951).
За визначенням у підпункті 14.1.71 ПК, звичайною ціною є ціна товарів (робіт, послуг), яку визначили сторони договору, якщо іншого не встановлено в ПК. Тож звичайною ціною буде сума коштів, яку заплатили продавцеві за один подарунок і яку відобразили в бухобліку. Якщо подарунки придбали у платника ПДВ, звичайна ціна (вартість подарунків) включатиме ПДВ.