Як оподаткувати роздачу подарункових сертифікатів працівникам компанії

UA RU
Стаття-подарунок від журналу «Головбух» 
Автор
провідний експерт з податкового обліку Експертус Головбух, канд. екон. наук, Київ
Продати можна не лише товари, а й право на їх придбання. Носієм такого права є власник подарункового сертифіката. В огляді — корисні підказки для бухгалтера про оподаткування подарункових сертифікатів

Якщо ваша компанія вирішила роздати працівникам подарункові сертифікати, в бухгалтера насамперед виникає запитання — зарплата це чи додаткове благо? Давайте розглянемо, як оподаткувати такі подарунки. А щоб зрозуміти позицію ДПС із цього приводу, скористаємося ІПК № 2699 та відповіддю, розміщеною в Загальному інформаційному ресурсі ДПС (ІПК ДПС від 14.05.2024 № 2699/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК).    

В ІПК податківці зазначили, що вартість сертифіката, що компанія безоплатно надала працівникові, не входить до складу заробітної плати. Тому роботодавець є податковим агентом фізособи. Дохід працівника він має оподаткувати як додаткове благо ПДФО та військовим збором на загальних підставах. Має також відобразити його в додатку 4ДФ Податкового розрахунку з ознакою доходу «126». Нагадаю, що ставка ПДФО становить 18%, а військовий збір із грудня 2024 року утримуємо за ставкою 5%.

Як оподаткувати подарунки працівникам

Водночас в Загальному інформаційному ресурсі ДПС зазначає, що оскільки додаткове благо надають у негрошовій формі, треба застосувати натуральний коефіцієнт (ЗІР, категорія 103.02).

А коли утримуєте ПДФО, зважайте на вимоги підпункту 165.1.39 Податкового кодексу (далі — ПК). Тобто не включайте до складу загального місячного оподатковуваного доходу платника вартість подарунків — у частині, що не перевищує 25% однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року. У 2024 році — 1775 грн на місяць, у 2025 році — 2000 грн.

Виняток — грошові виплати будь-якої суми.

У Додатку 4ДФ Податкового розрахунку неоподатковувану вартість подарунка працівникові відобразіть із ознакою доходу «160».

ЄСВ не нараховуйте, оскільки дохід у вигляді вартості сертифікатів не входить до складу заробітної плати.

ПДВ нараховуйте на безоплатне постачання за правилами, встановленими у статті 187 ПК. Тож компенсувальних ПДВ-зобов’язань згідно з підпунктом  «г» пункту 198.5 ПК не нараховуйте.

Підпункт 140.5.10 ПК не передбачає коригувати фінансовий результат до оподаткування в разі безоплатної передачі товарів (зокрема, подарункових сертифікатів) фізичним особам, які є платниками ПДФО. Тому під час формування фінансового результату до оподаткування відображайте такі операції за правилами бухобліку у витратах на Д-т субрахунку 949.

Ще більше інформації про облік та оподаткування подарунків шукайте у експертно-правовій системі «Експертус Головбух». До зустрічі!

 


Статичний блок для статей

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді