Яку ставку ЄСВ застосувати в разі автоматичного продовження інвалідності до оцінювання

202
Автор
експерт з податкового обліку Експертус Головбух Цифрового видавництва Експертус, Київ

Запитання

Привід для нашої розмови – роз’яснення податківців стосовно пільгової ставки ЄСВ до доходу осіб з інвалідністю, яким призначили переогляд після 1 січня 2025 року і які не змогли його своєчасно пройти

Відповідь

Нагадаємо! До доходу працівника з інвалідністю роботодавці можуть застосовувати ставку ЄСВ 8,41%. Але за умови, що такий працівник підтвердить свій статус особи з інвалідністю. Відповідно до Інструкції № 449 таким підтвердженням є завірена копія довідки до акта огляду медико-соціальної експертної комісії (пп. 5 п. 2 розд. III Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Мінфіну від 20.04.2015 № 449).

Однак починаючи з 1 січня 2025 року таку експертизу проводять експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи. Ними замінили МСЕК. Відтоді експертні команди формують документи для осіб, яким встановили (підтвердили) інвалідність.

Відповідно, змінилися і документи, якими підтверджують встановлення або продовження особі інвалідності.

Згідно із Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування медико-соціальної експертизи та впровадження оцінювання повсякденного функціонування особи» від 19.12.2024 № 4170-ІХ, таких документів два:

  • виписки/довідки до акта огляду МСЕК, видані до 31.12.2024;
  • витяги з рішень експертних команд, видані з 01.01.2025.

На підставі цих документів особам оформлюють або продовжують статус інвалідністю, відповідно — пільги, пенсії, допомогу, компенсації, надбавки, інші соціальні гарантії тощо.

Разом із тим, якщо особі з інвалідністю призначили повторний огляд із 01 січня 2025-го, але вона не змогла його своєчасно пройти, строк інвалідності продовжують до дати ухвалення рішення за результатами оцінювання, але не довше ніж до 01.07.2025. Проте окремого документа, що підтверджує продовження строку інвалідності, в такій ситуації не видають.

Тож виходить, що фактично працівник має статус особи з інвалідністю, а за документами – його не має. Через це роботодавці стикнулися з невизначеністю: яку ставку ЄСВ застосовувати до заробітку працівника, який огляду ще не пройшов, але йому продовжили строк інвалідності.

Податківці у своєму листі від 26.02.2025 № 1009/ІПК/20-40-24-07-05 роз’яснювали, що роботодавець може застосовувати ставку ЄСВ 8,41%, якщо особа має чинну довідку до акта огляду МСЕК, видану до 31.12.2024, або витяг із рішення експертних команд. 

Однак у своєму загальному інформаційному ресурсі податківці оприлюднили консультацію з більш лояльним вирішенням питання (ЗІР, підкатегорія 201.04.01). 

У цій консультації контролери зазначають: якщо строк дії довідки МСЕК закінчився до 01.01.2025, а повторного огляду особа не пройшла, до 01.07.2025 щодо такого працівника можна застосовувати ставку єдиного внеску 8,41%, а починаючи з 01.07.2025 – 22%.

Якщо працівник пройшов медогляд у 2025 році, і це підтверджує витяг із рішення експертної команди, застосовуйте ставку ЄСВ 8,41%.

Звісно, така зміна позиції не може не надихати. Але маємо враховувати, що законодавство вимагає документально підтвердити право на пільгову ставку ЄСВ. Тож ухвалюйте рішення виважено.

Ще більше робочих ситуацій та їх рішень, знайдете в експертно-правовій системі «Експертус Головбух».

📩 Хочете знати про зміни раніше за колег?

tg_4.png

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

ЄСВ: ставки, сплата, строки звітування

Єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, єдиний соціальний внесок (ЄСВ), як постановляє Закон про ЄСВ, сплачують роботодавці за своїх працівників, коли нараховують заробітну плату, винагороди за цивільно-правовими договорами, а також деякі інші виплати. Ще його сплачують «за себе» фізособи-підприємці. Усе про останні зміни щодо ЄСВ — читайте у статті
147549

Сплата ЄСВ у 2025 році

Єдиний соціальний внесок сплачують роботодавці за своїх працівників після нарахування заробітної плати, винагороди за цивільно-правовими договорами, а також деяких інших виплати. Ще його сплачують фізособи-підприємці — «за себе». Усе про ЄСВ — в огляді
33878

Сплата ЄСВ з мінзарплати: ситуації з практики

Прийняття на роботу не в перший календарний день місяця, перехідні лікарняні, неповний робочий час, внутрішнє сумісництво — ситуації, коли зарплата працівника може бути менша за мінімальну. Чи потрібно в таких випадках виконувати вимогу про сплату ЄСВ з мінзарплати? У консультації детально розглянемо кожну зі цих ситуацій і з’ясуємо, коли все ж потрібно сплачувати ЄСВ з мінзарплати, а коли — з фактично нарахованої
8901

Календар бухгалтера 2025: червень

Виробничий календар на червень 2025 та податковий календар на червень допоможуть бухгалтеру вчасно подати звітність та сплатить податки
26932