Особливості ввезення ТЗ зі звільненням від оподаткування митними платежами
Запитання
Які особливості ввезення та митного оформлення громадянами транспортних засобів зі звільненням від оподаткування митними платежами?
Відповідь
Частиною десятою ст. 374 Митного кодексу України від 13 березня 2012 року № 4495-VI зі змінами та доповненнями (далі – МКУ) визначено виключний перелік випадків ввезення (пересилання) на митну територію України громадянами транспортних засобів особистого користування, що класифікуються в одній із товарних позицій 8702, 8703, 8704 (загальною масою до 3,5 тонн), 8711, 8716 згідно з УКТ ЗЕД (далі – ТЗ) зі звільненням від сплати митних платежів.
Порядок митного контролю і митного оформлення ТЗ, що ввозяться громадянами для вільного обігу на митній території України, визначено Правилами митного контролю та митного оформлення транспортних засобів, що переміщуються громадянами через митний кордон України, затвердженими наказом Державної митної служби України від 17.11.2005 № 1118, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.11.2005 за № 1428/11708 (далі – Правила).
Чи покарають за воєнного стану за неподання звітності та несплату податків
При ввезенні ТЗ на митну територію України його власник або уповноважена особа надає уповноваженій особі митниці ДФС, у зоні діяльності якої розташовано пункт пропуску через державний кордон України, ТЗ для здійснення митного огляду і подає оригінали та ксерокопії таких документів (п. 7 розд. І Правил):
- що підтверджують право власності на ТЗ або користування ним (у тому числі з правом розпорядження);
- реєстраційних (технічних) документів на транспортний засіб (якщо він перебував на обліку в реєстраційному органі іноземної держави чи України) з відмітками про зняття транспортного засобу з обліку, якщо такі документи видаються реєстраційним органом;
- що підтверджують право на надання пільг в оподаткуванні (у разі митного оформлення ТЗ з наданням пільг в оподаткуванні);
- паспортних документів та інших документів, визначених законодавством України та міжнародними договорами України, що дають право на перетин державного кордону, та/або паспорта громадянина (посвідчення особи з відміткою про місце проживання); посвідки чи іншого документа про постійне (тимчасове) проживання в Україні або за кордоном тощо;
- довідки про ідентифікаційний номер громадянина (за наявності).
Митне оформлення товарів, ввезених на митну територію України громадянами, за товарними позиціями 8701 - 8707, 8711, 8716 згідно з УКТ ЗЕД, що підлягають державній реєстрації, здійснюється у будь-якому органі доходів і зборів на всій митній території України з пред’явленням їх цьому органу.
При митному оформленні таких товарів подання попередньої митної декларації, доставка та пред’явлення цих товарів органу доходів і зборів, яким оформлена така попередня митна декларація, є обов’язковими. При митному оформленні таких товарів у пункті пропуску через державний кордон України попередня митна декларація не подається (п.7 ст.365 МКУ).
При цьому відповідно до п. 1.2 Правил заходи гарантування доставки ТЗ до митниці ДФС призначення не застосовуються за умови документального підтвердження факту ввезення ТЗ в Україну з метою вільного обігу громадянами, які ввозять такі ТЗ зі звільненням від оподаткування.
Пунктом 4 розд. ІІІ Правил визначені особливості митного контролю та митного оформлення ТЗ, митне оформлення яких здійснюється зі звільненням від оподаткування митними платежами.
Так, якщо власником (уповноваженою особою) подано митну декларацію для митного оформлення ТЗ зі звільненням від оподаткування, то до завершення митного оформлення уповноваженими особами митниці ДФС проводиться перевірка обґрунтованості цього звільнення.
Для проведення цієї перевірки створюється комісія, до складу якої включаються уповноважені особи.
Митне оформлення ТЗ зі звільненням від оподаткування здійснюється за рішенням начальника митниці ДФС або особи, яка його заміщує, прийнятим на підставі позитивного висновку комісії та відображеним як резолюція на аркуші погодження.
Аркуш погодження долучається до документів, що є підставою для здійснення митного оформлення ТЗ зі звільненням від оподаткування.
В свою чергу у разі виявлення фактів, що підтверджують неможливість здійснення митного оформлення ТЗ зі звільненням від оподаткування, вирішується питання щодо сплати митних платежів або зворотного вивезення ТЗ за межі митної території України. Зворотне вивезення ТЗ здійснюється за заявою власника (уповноваженої особи) з оформленням митної декларації. У разі заявлення в митній декларації неправдивих відомостей та надання митниці ДФС документів з такими відомостями як підстави для звільнення від сплати митних платежів, складається протокол про порушення митних правил.
ЗІР, категорія 214.04