Прощення боргу фізособи: що з ЄСВ

545

Запитання

Чи нараховується ЄСВ на суми прощеного боргу працівника

Відповідь

Одразу зазначимо, що в разі прощення боргу працівника ЄСВ нараховувати не потрібно. Однак це стосується того випадку, коли ситуація має разовий характер.

Так, базою нарахування ЄСВ є сума зарплати, нарахованої кожній застрахованій особі, за видами виплат, які включають основну й додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у т. ч. в натуральній формі, та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами (п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI).

Матеріальна допомога разового характеру, яку підприємство надає окремим працівникам у зв’язку із сімейними обставинами, на оплату лікування, оздоровлення дітей, поховання, не належить до фонду оплати праці (пп. 3.31 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату від 13.01.2004 № 5; далі — Інструкція № 5).

Крім того, зазначена допомога належить до виплат, що їх здійснюють коштом роботодавців, на які не нараховують ЄСВ (п. 14 розд. II Переліку видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого постановою КМУ від 22.12.2010 № 1170).

Тобто, сума безповоротної фінансової допомоги разового характеру не є базою нарахування ЄСВ.

Разом із тим, якщо підприємство постійно (систематично) прощатиме борги працівникам, йому доведеться нараховувати на такі суми ЄСВ. Про це зазначають фахівці Головного управління ДФС у м. Києві у своєму роз’ясненні від 01.07.2014: «Відповідно до пп. 2.3.3 п. 2.3 розділу 2 Інструкції № 5 матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв’язку з екологічним станом, крім сум, указаних у п. 3.31), входить до фонду додаткової заробітної плати, на яку нараховується ЄВ».

Тому безповоротна фінансова допомога, що має систематичний характер і виплачена роботодавцем працівникам, які перебувають із ним у трудових відносинах, є базою для нарахування ЄСВ.


Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Виправлення помилок у Додатку Д6 Податкового розрахунку

Через Додаток Д6 об’єднаного звіту з ЄСВ, ПДФО та військового збору роботодавці подають відомості за місяці звітного кварталу про спеціальний стаж працівників. У консультації мова піде про загальні правила та конкретні приклади виправлення помилок у цьому додатку
13891

Помилки у податковому звіті з ЄСВ та ПДФО, ВЗ: виправляємо з експертом

Хоча Податковий розрахунок з ПДФО, ВЗ та ЄСВ уже давно існує та об’єднаний, але питання щодо нього все ще залишаються. Серед таких — як виправити помилки у цьому податковому звіті. Про способи виправлення помилок у Податковому розрахунку та приклади — у консультації
244086

Виправлення помилок у Додатку Д5 Податкового розрахунку

Через Додаток Д5 об’єднаного звіту з ЄСВ, ПДФО та військового збору роботодавці подають відомості за звітний місяць про трудові відносини осіб, зокрема період їхнього початку та закінчення. У консультації знайдете як загальні правила, так і приклади виправлення помилок у додатку Д5
60481

Додаток Д6 до Податкового розрахунку з ПДФО, ВЗ та ЄСВ: коли подавати і як заповнювати

У консультації про те, коли подавати Додаток Д6 до Податкового розрахунку, що слугує для обліку спецстажу для майбутньої пенсії. Також ознайомитеся з тим, як заповнити Додаток Д6, отримаєте приклади заповнення Додатка Д6 для типових ситуацій
13354