Прощення боргу фізособи: що з ЄСВ

607

Запитання

Чи нараховується ЄСВ на суми прощеного боргу працівника

Відповідь

Одразу зазначимо, що в разі прощення боргу працівника ЄСВ нараховувати не потрібно. Однак це стосується того випадку, коли ситуація має разовий характер.

Так, базою нарахування ЄСВ є сума зарплати, нарахованої кожній застрахованій особі, за видами виплат, які включають основну й додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у т. ч. в натуральній формі, та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами (п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI).

Матеріальна допомога разового характеру, яку підприємство надає окремим працівникам у зв’язку із сімейними обставинами, на оплату лікування, оздоровлення дітей, поховання, не належить до фонду оплати праці (пп. 3.31 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату від 13.01.2004 № 5; далі — Інструкція № 5).

Крім того, зазначена допомога належить до виплат, що їх здійснюють коштом роботодавців, на які не нараховують ЄСВ (п. 14 розд. II Переліку видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого постановою КМУ від 22.12.2010 № 1170).

Тобто, сума безповоротної фінансової допомоги разового характеру не є базою нарахування ЄСВ.

Разом із тим, якщо підприємство постійно (систематично) прощатиме борги працівникам, йому доведеться нараховувати на такі суми ЄСВ. Про це зазначають фахівці Головного управління ДФС у м. Києві у своєму роз’ясненні від 01.07.2014: «Відповідно до пп. 2.3.3 п. 2.3 розділу 2 Інструкції № 5 матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв’язку з екологічним станом, крім сум, указаних у п. 3.31), входить до фонду додаткової заробітної плати, на яку нараховується ЄВ».

Тому безповоротна фінансова допомога, що має систематичний характер і виплачена роботодавцем працівникам, які перебувають із ним у трудових відносинах, є базою для нарахування ЄСВ.

додаток

📩 Хочете знати про зміни раніше за колег?

tg_4.png

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

ЄСВ: ставки, сплата, строки звітування

Єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, єдиний соціальний внесок (ЄСВ), як постановляє Закон про ЄСВ, сплачують роботодавці за своїх працівників, коли нараховують заробітну плату, винагороди за цивільно-правовими договорами, а також деякі інші виплати. Ще його сплачують «за себе» фізособи-підприємці. Усе про останні зміни щодо ЄСВ — читайте у статті
148325

Сплата ЄСВ у 2025 році

Єдиний соціальний внесок сплачують роботодавці за своїх працівників після нарахування заробітної плати, винагороди за цивільно-правовими договорами, а також деяких інших виплати. Ще його сплачують фізособи-підприємці — «за себе». Усе про ЄСВ — в огляді
35779

Сплата ЄСВ з мінзарплати: ситуації з практики

Прийняття на роботу не в перший календарний день місяця, перехідні лікарняні, неповний робочий час, внутрішнє сумісництво — ситуації, коли зарплата працівника може бути менша за мінімальну. Чи потрібно в таких випадках виконувати вимогу про сплату ЄСВ з мінзарплати? У консультації детально розглянемо кожну зі цих ситуацій і з’ясуємо, коли все ж потрібно сплачувати ЄСВ з мінзарплати, а коли — з фактично нарахованої
9038

Календар бухгалтера 2025: червень

Виробничий календар на червень 2025 та податковий календар на червень допоможуть бухгалтеру вчасно подати звітність та сплатить податки
27156