Відповідальність до громадян, які ввезли ТЗ особистого користування на митну територію України в режимі транзиту та передали їх іншім особам
Запитання
Яка відповідальність застосовується до громадян (резидентів чи нерезидентів), які ввезли транспортні засоби особистого користування на митну територію України в режимі транзиту чи тимчасового ввезення і передали їх іншім особам та на дату набрання чинності Законом України від 08.11.2018 № 2612-VIII не володіють інформацією щодо їх місцезнаходження в Україні?
Відповідь
Приклад заповненої митної декларації
Відповідальність за порушення вимог митного законодавства щодо порушення строків транзитних перевезень та тимчасового ввезення несе та особа, яка фактично ввезла транспортний засіб (далі – ТЗ) і не вивезла його за межі митної території України у встановлені строки.
На цей час, статтею 470 Митного кодексу України (далі – МКУ) передбачені стягнення: попередження або штраф у розмірі 170 грн. (перевищення не більш ніж на 1 добу); штраф у розмірі 3400 грн. (перевищення більше ніж на 1 добу, але не більше ніж на 10 діб); штраф у розмірі 8500 грн. (перевищення більше ніж на 10 діб, а також втрата товарів, ТЗ).
Відповідальність за перевищення строків тимчасового ввезення ТЗ особистого користування встановлено ст. 481 МКУ: не більше ніж на три доби – штраф у розмірі 850 грн.; більше ніж на три доби, але не більше ніж на десять діб – штраф у розмірі 5100 грн.; більше ніж на десять діб – штраф у розмірі 17000 грн.
Окрім відповідальності за цими статтями, при встановленні фактів використання автомобілів, які знаходяться у митних режимах транзиту та тимчасового ввезення, митниці розглядають питання щодо складання протоколів про порушення митних правил за ознаками правопорушення, передбаченого ст. 485 МКУ, якою передбачено накладення стягнення у вигляді штрафу у розмірі 300 відсотків несплаченої суми митних платежів.
З 22.08.2019 за передачу ТЗ особистого користування, тимчасово ввезеного на митну територію України чи поміщеного у митний режим транзиту, у володіння, користування або розпорядження особі, яка безпосередньо не ввозила такий ТЗ на митну територію України чи не поміщувала його у митний режим транзиту, за винятком випадків, коли в ТЗ знаходиться особа, яка безпосередньо ввозила такий ТЗ на митну територію України чи поміщувала його у митний режим транзиту, а так само використання такого ТЗ для цілей підприємницької діяльності та/або отримання доходів в Україні передбачено накладення штрафу в розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (частина четверта ст. 469 МКУ).
Втрата ТЗ, ввезених громадянином в режимі тимчасового ввезення, у тому числі їх розкомплектування, тягне за собою накладення штрафу в розмірі десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або конфіскацію таких ТЗ (частина шоста ст. 481 МКУ).
Втрата ТЗ, поміщених у митний режим транзиту, у тому числі їх розкомплектування, тягне відповідальність у вигляді штрафу в розмірі десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або конфіскації таких ТЗ (частина шоста ст. 470 МКУ).
ЗІР, категорія 220.03