Як списати медичні інструменти з неіржавної сталі
Запитання
Лікарня-КНП обліковує медичні інструменти на рахунку 22 «МШП». З-поміж них є старі, які ввели в експлуатацію давно, коли ще списання з балансу в момент видачі зі складу не проводили. Деякі інструменти наразі поламані й потребують списання. Вони виготовлені із неіржавної сталі. Яку специфіку має списання таких інструментів? Чи потрібно здавати їх спеціалізованому підприємству як металобрухт?
Відповідь
Відповідає Олена Озерова, провідний консультант експертної підтримки «Головбух»
⚡️ Госпоперації КНП — з ризиками та без ризиків для неприбутковості ⚡️
Інструменти є медичними виробами, які обліковують як запаси (пп. 9 п. 2 Постанови КМУ «Про затвердження Технічного регламенту щодо медичних виробів» від 02.10.2013 № 753).
КНП під час організації обліку медінструментів має керуватися Методичними рекомендаціями ведення обліку лікарських засобів та медичних виробів у закладах охорони здоров’я, затвердженими наказом МОЗ від 09.09.2014 № 635 (далі — Методрекомендації № 635).
Щоб списати медінструменти, проведіть інвентаризацію, внесіть до інвентаризаційного опису непридатні до використання активи та оформте протоколом результатів інвентаризації рішення керівника списати МШП зі складу. Інвентаризацію проводьте за нормами Положення про інвентаризацію активів і зобов’язань, затвердженого наказом Мінфіну від 02.09.2014 № 879. На підставі інвентаризаційних документів закрийте Картки обліку МШП, що відкрили для інструментів.
Медінструменти, що зберігаєте на складі та не ввели в експлуатацію, спишіть з балансу, а суму втрат включіть до інших операційних витрат (п. 20 П(С)БО 16 «Витрати»). Отриманий лом інструментів з неіржавної сталі є брухтом кольорових металів. Він, справді, підлягає передачі спеціалізованому підприємству. Під час оприбуткування на склад оцініть брухт за чистою вартістю реалізації. Передачу брухту оформте актом приймання, який зберігайте протягом року (ст. 4 Закону України «Про металобрухт» від 05.05.1999 № 619-ХІV).
Якщо списуєте вживані медичні вироби, маєте вилучити їх з обігу як медичні відходи. Такі активи підлягають списанню з балансу та подальшій утилізації згідно з Державними санітарно-протиепідемічних правилами і нормами щодо поводження з медичними відходами, затвердженими наказом МОЗ від 08.06.2015 № 325 (далі — Держнорми). Наприклад, гострі медичні інструменти належать до відходів категорії В. Їх після знезараження передайте за актом підприємству, що має ліцензію на операції у сфері поводження з небезпечними відходами та сертифіковане обладнання (розд. V п. 20 Держнорм).