Чи потрібно повідомляти контролюючий орган про статус пенсіонера або особи з інвалідністю
Запитання
Чи потрібно ФОП, особам, які провадять незалежну професійну діяльність, та членам фермерського господарства, що набули статус пенсіонера або особи з інвалідністю, повідомляти контролюючий орган про такий статус?
Відповідь
Фізичні особи — підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування (крім електронних резидентів (е-резидентів), особи, які провадять незалежну професійну діяльність, та члени фермерського господарства (якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах) звільняються від сплати за себе ЄСВ, якщо вони отримують пенсію за віком або за вислугу років, або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками ЄСВ виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування (ч. 4 ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI; далі — Закон про ЄСВ).
На сьогодні обмін даними між ДПС та ПФУ, Державним центром зайнятості та іншими органами виконавчої влади відбувається відповідно до протоколів обміну інформацією, розроблених на виконання Порядку, затвердженого наказом Мінфіну, Мінсоцполітики, Мінекономіки від 20.11.2023 № 648/447-н/17498, постановою ПФУ від 20.11.2023 № 49-1. Так, ДПС та ПФУ складають Протокол про обмін інформацією щодо даних про фізосіб (платників ЄСВ), відповідно до норм якого ПФУ щомісяця надає ДПС інформацію щодо фізосіб (платників ЄСВ) про те, що вони є пенсіонерами за віком або за вислугою років, або є особами з інвалідністю, із зазначенням дати встановлення пенсії або інвалідності.
Право щодо визначення платників ЄСВ, які відповідають всім вимогам, зазначеним в частині четвертій статті 4 Закону про ЄСВ, належить виключно ПФУ. Таким чином, фізичним особам — підприємцям (крім електронних резидентів (е-резидентів), особам, які провадять незалежну професійну діяльність, та членам фермерського господарства, що набули статус пенсіонера та отримують відповідно до закону пенсію, або є особами з інвалідністю окремо повідомляти контролюючий орган про такий статус не потрібно.
Водночас, у разі якщо такі особи отримують соціальну допомогу по інвалідності від ПФУ або Управління праці та соціального захисту населення, то підтвердженням встановлення інвалідності є довідка до акта огляду в медико-соціальній експертній комісії про встановлення групи інвалідності, яка надається до контролюючого органу за місцем реєстрації.