Як дотримувати норм трудового законодавства у період воєнного стану

735

Запитання

Що змінилося в трудовому законодавстві під час ведення воєнного стану в Україні?

Відповідь

Нагадаємо, 23 березня в газеті «Голос України» опублікували Закон України від 15.03.2022 № №2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», який набрав чинності 24.03.2022.

Закон визначає особливості трудових відносини працівників усіх підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, виду діяльності і галузевої належності, а також осіб, які працюють за трудовим договором з фізичними особами, на період дії воєнного стану, введеного відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану» (воєнний стан).

Оскільки на посадових осіб місцевого самоврядування поширюється законодавство України про працю, Закон № 2136-IX також буде поширюватися на них. Отже, наведемо основні положення Закону № 2136-IX :

Укладення трудового договору в умовах воєнного стану

  1. Форма трудового договору за згодою сторін.
  2. Випробування може встановлюватися для будь-якої категорії працівників. Особливості заміщення певних працівників.

Переведення та зміни істотних умов праці в умовах воєнного часу

Переведення працівника без його згоди на іншу роботу та без попередження за 2 місяці про зміну істотних умов праці.

Розірвання трудового договору:

  1. Працівник за своєю ініціативою може розірвати трудовий договір (за певних умов) без двотижневого строку попередження.
  2. Також можна звільняти працівника з ініціативи роботодавця в період його тимчасової непрацездатності, а також у період перебування працівника у відпустці, крім відпустки у зв’язку вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною.

Встановлення та обліку часу роботи та часу відпочинку

  1. Нормальна тривалість робочого часу може бути до 60 год. на тиждень. Скорочена тривалість робочого часу до 50 год.
  2. Час початку і закінчення роботи визначає роботодавець.
  3. На період дії воєнного стану не застосовуються норми КЗпП щодо тривалості роботи напередодні святкових, неробочих і вихідних днів та стосовно святкових і неробочих днів.

Оплата праці

У разі неможливості виплати заробітної плати через воєнні дії виплата заробітної плати може бути призупинена, до моменту відновлення можливості підприємства здійснювати основну діяльність. При цьому роботодавець звільняється від відповідальності щодо порушення строків оплати праці, якщо саме він доведе, що таке порушення сталося внаслідок ведення бойових дій чи інших обставин.

На час військового стану дію окремих положень колективного договору за ініціативою роботодавця можна зупиняти.

Відпустки

  1. Щорічна оплачувана відпустка надається тривалістю 24 календарних дні.
  2. Може бути відмовлено у наданні будь якого виду відпустки, крім відпустки у зв’язку вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною, якщо такий працівник залучений до виконання робіт на об’єктах віднесених до критичної інфраструктури.
  3. Протягом періоду воєнного стану роботодавець на прохання працівника може надавати відпустку без збереження заробітної плати без врахування норм частини 1 статті 26 Закону України «Про відпустки».

Призупинення дії трудового договору

Трудовий договір може бути призупинено, що не тягне припинення трудових відносин.

Підставою для призупинення трудового договору може бути військова агресія проти України.

Відшкодування працівнику усіх виплат на час призупинення трудового договору покладається на країну агресора

Зазначені норми Закону № 2136-IX діють протягом періоду воєнного стану.

За матеріалами ГУ Держпраці в Одеській області


Шановні бухгалтери, редакція «Головбух» працює для вас і у воєнний час. Відновили випуск електронних продуктів. Наша з вами головна мета — підтримати український бізнес у цей важкий час і зробити все від нас залежне задля спільної Перемоги. Передплачуйте ваші електронні журнали з вагомою знижкою у розмірі 50% на 6 місяців: Головбух, Головбух Агро, Головбух Медицина, а також експертно-правову систему "Експертус Головбух". Будьте певні, що матимете відповіді на всі робочі питання і під час воєнного стану, і після нашої Перемоги.

Замовляйте доступ онлайн в інтернет-магазині. Якщо потрібно обговорити передплату з особистим менеджером, телефонуйте: 0 800 21 12 20 (дзвінки безплатні). Будьмо на зв’язку щодня!

додаток

📩 Хочете знати про зміни раніше за колег?

tg_4.png

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Продовження воєнного стану і мобілізації: що треба знати бухгалтеру

Війна триває, тому воєнний стан продовжують до 5 листопада 2025 року. Разом з ним триватиме й мобілізація. Про особливості в роботі, які очікують на бухгалтера через продовження воєнного стану і мобілізації, ― в коментарі експерта
8781

Довідка про доходи: як видати працівнику

Довідка про доходи може знадобитися працівникові будь-коли. За якою формою видавати довідку про доходи та в яких випадках, підкажемо у консультації
280652

Господарський кодекс: скасування, вплив на бізнес і перспективи

У консультації роз’яснимо, за які новації у видах юросіб, управлінні об’єктами державної та комунальної власності проголосували депутати. Верховна Рада скасувала Господарський кодекс і внесла зміни до низки інших нормативних актів. Проаналізуємо, як це вплине на бізнес
61

Календар бухгалтера 2025: серпень

Останній місяць літньої спеки. У серпні, як завжди, слід розрахувати зарплату, відпускні та лікарняні, скласти табель робочого часу. У цьому допоможе виробничий календар на серпень 2025, а сплатити податки — податковий календар на серпень 2025. Вчасно подати податкову, фінансову та статистичну звітність — у поміч Вам бухгалтерський календар на серпень 2025
25784

Електронна трудова: як перейти, перевірити і що з паперовою

Цифровізація змінює й таку консервативну сферу, як оформлення трудових відносин. Ще з червня 2021 року в Україні впровадили електронні трудові книжки. Як перенести дані про стаж з паперової трудової книжки до електронної трудової книжки, якими мають бути сканкопії, як зміниться порядок виходу на пенсію — про все це в огляді
68578