Що робити з надміру сплаченою сумою оренди та чи має орендар переважне право поновити договір оренди: позиція ВСУ

1774

Запитання

Як діяти, якщо надміру сплатили орендну плату? Чи може суд розподілити переплату?

Відповідь

Найкращий помічник для вас: система Експертус Головбух

Зобов’язання вважають таким, що його порушили, якщо його не виконали або виконала неналежно (ст. 610 Цивільного кодексу України).

Суддя ВС зауважив, що у разі переплати орендної плати зобов’язання ніби й порушуються, однак навряд чи це порушує права орендодавця, який отримує більше плату. Хоча можна й подискутувати. Адже в разі переплати орендодавець мусить сплатити більше податків. Однак це не призведе до порушення, яке може бути підставою для розірвання договору.

ВС вважає, що підставою розірвати договір оренди може бути систематична несплата орендної плати (два чи більше разів). Про переплату орендної плати суд не виносив висновків. Суд не може самотужки перерахувати орендні платежі, оскільки тоді візьме на себе функцію сторони у справі. А це порушує принцип диспозитивності.

Щодо переважного права орендаря на поновлення договору оренди, якщо орендодавець уклав договір з іншою особою. Раніше в таких справах позивачі використовували різні способи захисту:

  • просили суд визнати недійсним договір з новим орендарем;
  • перевести на них права й обов’язки нового орендаря;
  • зобов’язати відповідача укласти додаткову угоду, як це передбачає стаття 33 Закону України «Про оренду землі».

Суд дійшов висновку, що визнати договір оренди недійсним — неефективний спосіб захисту, оскільки це не відновить порушеного права (постанова ВС від 25.01.2022 у справі № 143/591/20).

Водночас попередній орендодавець має право подати позов про укладення додаткової угоди, але за умови, що:

  • він дотримав вимог частин 1, 5 статті 33 Закону України «Про оренду землі» — за місяць до завершення договору оренди повідомив орендодавця про намір його продовжити;
  • є певні умови, які чітко свідчать про те, що особа не втратила переважного права (належно виконувала договір тощо).

ВС вважає, що орендар має направити орендодавцеві проєкт додаткової угоди за місяць до завершення договору оренди. Далі в суді можна доводити, що додаткову угоду уклали.

Зміна нормативної грошової оцінки землі є безумовною підставою переглянути розмір орендної плати незалежно від домовленості сторін за договором оренди щодо можливості такої зміни (постанова ВС від 09.11.2021 у справі № 635/4233/19).

Право постійно користуватися земельною ділянкою для створення фермерського господарства, яке надали фізособі, можна успадкувати, якщо до смерті спадкодавця не створили такого господарства (постанова ВС від 23.06.2020 у справі № 179/1043/16). Якщо спадкодавець створив фермерське господарство, спадкоємець успадковує частку у фермерському господарстві.

За інформацією ВСУ


Сильна підтримка — сильна Україна! Це звичайно про нас із вами. Ми опинилися в невідомому досі для нас становищі. Тому щоб ви та ваша компанія залишалася у робочій колії, пропонуємо підтримку. Зекономте на передплаті фахових видань «Головбух», «Головбух Агро», «Головбух Медицина», а також до експертно-правової системи «Експертус Головбух».

Обговоріть передплату з вашим менеджером: 0 800 21 12 20 (дзвінки безплатні) або напишіть у чат. Миру нам.

📩 Хочете знати про зміни раніше за колег?

tg_4.png

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Оперативний лізинг в Україні

Що таке оперативний лізинг та чи є різниця між ним і звичайною орендою. Про правові, податкові та бухгалтерські нюанси оперативного лізингу в Україні, документальне оформлення, визнання доходів і витрат з оперативного лізингу, облік лізингу основних засобів та інвестиційної нерухомості з урахуванням нещодавніх оновлень НП(С)БО 14 «Оренда» — все у цьому огляді
14590

Платіжна інструкція 2025

Платіжну інструкцію запровадили замість платіжного доручення. Платіжна інструкція заповнюється виключно з використанням номера рахунку у міжнародному форматі IBAN. Дізнаємося, як заповнити платіжну інструкцію та розглянемо приклад її заповнення
121994

Гранти для розвитку бізнесу 2025

Один зі способів для бізнесу втриматися в ці непрості часи — отримати грант. Де шукати гранти, як їх отримати й оподаткувати, пояснив експерт
20495

Оренда офісу у фізособи: договірні відносини та оподаткування

Підприємство вирішило взяти в оренду приміщення у фізособи. Як оформити такі договірні відносини? Як відобразити операції з оренди приміщення в обліку? Як оподатковувати оплату орендної плати фізособі? Як бути з оподаткуванням ремонтів та компенсацією комунальних послуг при оренді офісу? Відповіді на ці та інші питання знайдете в цьому огляді
107878

Дебіторська заборгованість: як нею керувати

Довіряй, але перевіряй. Ця приказка відображає суть обліку дебіторської заборгованості, яку треба не тільки визнати, але й контролювати на кожну дату балансу щодо можливості бути сплаченою. Визнання та списання дебіторської заборгованості, її розкриття у фінансовій звітності — у консультації
119412