На момент повернення авансу продавець втратив ПДВ-статус: як відкоригувати податковий кредит
Запитання
Як покупцю відобразити коригування податкового кредиту у зв’язку з поверненням продавцем авансу або продавцю неоплачених товарів, якщо на дату повернення реєстрація платника ПДВ такого продавця анульована?
Відповідь
СКАЧАЙТЕ ПАМ'ЯТКУ: Граничні строки реєстрації ПН/РК і штрафи за їх порушення 📝
Якщо після постачання товарів/послуг змінюють будь-яку суму компенсації їх вартості, зокрема наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у разі повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або за повернення постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов’язань і податкового кредиту постачальника й отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, зареєстрованому в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Норма пункту 192.1 Податкового кодексу України (ПК) не поширюється на випадки, коли постачальник товарів/послуг не є платником податку на кінець звітного (податкового) періоду, в якому провели такий перерахунок.
Податковий кредит звітного періоду визначають із договірної (контрактної) вартості товарів/послуг і складають із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 ПК, упродовж такого звітного періоду у зв’язку з придбанням або виготовленням товарів і наданням послуг.
Отже, незалежно від того, що постачальника (продавця) на дату повернення ним авансу/йому неоплачених товарів анульовано як платника ПДВ, покупець має:
- зменшити податковий кредит за результатами податкового періоду, впродовж якого провели такий перерахунок;
- відобразити суму зменшення в податковій декларації з ПДВ.
Таке коригування відображають у рядку 14 розділу ІІ податкової декларації з ПДВ та обов’язково подають додаток 1 до декларації на підставі бухгалтерської довідки.