У 2023 році платники податків мають застосовувати нові форми податкових декларацій:
- з податку на прибуток підприємств;
- про майновий стан і доходи;
- з плати на землю;
- з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.
Пояснимо докладніше, що саме змінилося в тій чи тій декларації:
- Податкова декларація з податку на прибуток підприємств, затверджена наказом Мінфіну від 13.09.2022 року № 274 (чинний з 18.11.2022).
Форму декларації узгодили з положеннями Податкового кодексу України, які стосуються спецрежиму та особливих умов оподаткування, що їх застосовують резиденти Дія.Сіті. Першим звітним періодом для них є 2022 календарний рік.
- Податкова декларація про майновий стан і доходи, затверджена наказом Мінфіну від 17.05.2022 року № 143 (чинний з 01.01.2023).
Відтепер форма декларації про майновий стан і доходи містить два нових додатки:
- Додаток Ф4 — розрахунок податкових зобов’язань з ПДФО і військового збору, оподатковуваних доходів від продажу впродовж звітного (податкового) року об’єкта(ів) нерухомого та/або рухомого майна;
- Додаток МПЗ — розрахунок загального мінімального податкового зобов’язання за податковий (звітний) рік, що розраховується фізичним особами — підприємцями (крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування) — власниками, орендарями, користувачами на інших умовах (в тому числі на умовах емфітевзису) земельних ділянок, віднесених до сільськогосподарських угідь.
- Податкова декларація з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, затверджена наказом Мінфіну від 10.11.2022 № 371 (чинний з 20.12.2022).
У декларації передбачили поля:
- для коду Кодифікатора (КАТОТТГ);
- адреси місць розташування об’єктів оподаткування;
- строку користування податковою пільгою у звітному періоді;
- нарахованої суми податкового зобов’язання до збільшення.
Окрім того, додали позицію «Реєстраційний номер декларації в контролюючому органі, яка уточнюється», яка:
- допоможе зменшити кількість помилок під час подання уточнюючих податкових декларацій;
- спростить автоматизовані облік та аналіз поданих документів з боку як платників податків, так і органів контролю;
- розширить сервісне обслуговування платників.
- Податкова декларація з плати на землю, затверджена наказом Мінфіну від 18.02.2022 року № 83 (чинний з 22.03.2022).
Основні зміни:
- за наявності у платника податку кількох об’єктів оподаткування на території адміністративно-територіальних одиниць, що входять до складу різних територіальних громад, а отже, відповідають різним кодам за КАТОТТГ адміністративно-територіальних одиниць, якщо їх обслуговує один податковий орган, кількість податкових декларацій має відповідати кількості адміністративно-територіальних одиниць;
- у колонці «Категорія земельних ділянок» розділу І «Розрахунок суми земельного податку» декларації зазначають інформацію про категорію / цільове призначення земельних ділянок. Вона має відповідати інформації з документів, що засвідчують право власності/користування земельними ділянками;
- у колонці «Нормативна грошова оцінка» розділу І «Розрахунок суми земельного податку» та розділу ІІ «Розрахунок суми орендної плати» декларації зазначають нормативну грошову оцінку (НГО) земель з урахуванням кумулятивної величини коефіцієнта індексації, який застосовують з дати останньої затвердженої НГО.
Якщо НГО земельної ділянки:
- провели — зазначають оцінку одиниці площі земельної ділянки;
- не провели — оцінку одиниці площі ріллі за АР Крим або областю.
За інформацією ГУ ДПС у Чернігівській області