Відпустка за роботу на комп’ютері в період воєнного стану

UA RU
Автор
експерт з оплати праці та податкового обліку Експертус Головбух
Додаткова відпустка за роботу на комп’ютері належить до щорічних. У період воєнного стану діють особливі правила надання щорічних відпусток. Експерт пояснив, чи стосуються вони відпустки за роботу на комп’ютері

Працівникам, які працюють на електронно-обчислювальних та обчислювальних машинах, надається щорічна додаткова відпустка за особливий характер праці (далі — відпустка за роботу на комп’ютері) тривалістю до 4 календарних днів (п. 1 ч. 1 ст. 8 Закону про відпустки; п. 58 розд. XXII «Загальні професії за всіма галузями господарства» Списку № 2).

Умови надання такої відпустки прописуйте у колективному або трудовому договорі, а саме:

  • перелічіть посади і професії працівників, які мають право на відпустку за роботу з комп’ютером;
  • встановіть конкретну тривалість цієї відпустки;
  • визначте порядок обліку робочого часу, коли працівник фактично був зайнятий роботою на комп’ютері.

До стажу роботи, що дає право на відпустку за роботу на комп’ютері, зараховуйте час:

  • фактичної роботи на комп’ютері, якщо працівник працює з ним не менше ніж половину тривалості робочого дня;
  • щорічних основної і додаткових відпусток за роботу із шкідливими, важкими умовами та особливий характер праці;
  • роботи вагітних, яких на підставі медичного висновку перевели на легшу роботу, де вони не зазнають впливу несприятливих виробничих факторів.

ПРАВИЛА НАДАННЯ ЩОРІЧНОЇ ВІДПУСТКИ У 2024 РОЦІ

Відпустка за роботу на комп’ютері: чи можна відмовити

У період воєнного стану роботодавцеві дозволено ухвалювати рішення понад щорічну основну відпустку надати будь-який вид відпустки (за окремими винятками) без збереження зарплати. Невикористані дні такої відпустки переносять на період після припинення або скасування воєнного стану (абз. 3 ч. 1 ст. 12 Закону № 2136).

Ця норма є достатньо суперечливою, адже фактично дозволяє надати відпустку або її частину без оплати. Мінекономіки стверджує: така можливість з’явилася у роботодавців із 24.12.2023, а тому стосується лише відпусток, що працівник заробив після 24.12.2023.

У період воєнного стану роботодавець не має права відмовитися надати працівникові відпустку за роботу на комп’ютері за поточний робочий рік.

Якщо не маєте фінансової можливості оплатити таку відпустку, поясніть працівникові, що він скористається нею пізніше. Це дасть роботодавцеві змогу не застосовувати норм, що передбачають надання цієї відпустки без оплати.

Зважте також, що можете відмовити працівникові у відпустці будь-якого виду, якщо він залучений до виконання мобілізаційного завдання (замовлення) або робіт:

  • на об’єктах критичної інфраструктури;
  • з виробництва товарів оборонного призначення.

На період воєнного стану роботодавець зі своєї ініціативи може зупиняти дію окремих положень колдоговору (ч. 1 ст. 11 Закону № 2136). Це стосується додаткових гарантій, що їх передбачає власне колдоговір. Право на щорічні відпустки регламентоване законодавчо. Тому положень колдоговору про тривалість відпустки за роботу на комп’ютері, а також про перелік професій і посад працівників, які мають на неї право, не призупиняйте. Але за погодженням профспілки або трудового колективу можна внести зміни до колдоговору про скорочення тривалості такої відпустки.

Чи можна скористатися відпусткою за роботу на комп’ютері за попередні робочі роки

За яких умов працівник не заробить відпустку за роботу на комп’ютері

Відпустку за роботу на комп’ютері надавайте пропорційно до фактично відпрацьованого часу. До нього зараховуйте дні, коли працівник фактично був зайнятий роботою на комп’ютері не менше ніж половину тривалості робочого дня, встановленої для професії, посади (п. 6, 7 Порядку № 16).

Мінсоцполітики і Держпраці неодноразово наголошували, що роботодавці мають вести облік часу, відпрацьованого на комп’ютері. При цьому законодавство не визначає, у якій спосіб обліковувати час роботи на комп’ютері. Тому вирішуйте це на свій розсуд. Головне — мати обліковий документ із позначками: хто з працівників, у які дні та скільки годин працював безпосередньо на комп’ютері (листи Мінсоцполітики від 15.11.2006 № 237/13/82-06, від 11.08.2014 № 348/13/116-14).

Якщо в деякий проміжок часу працівник не працює на комп’ютері, не враховуйте цей період до стажу для надання відпустки за роботу на комп’ютері. До нього не потрапить час:

Тому якщо працівник протягом робочого року перебувавав у простої та відпустці без збереження зарплати або з ним призупиняли трудовий договір, він не заробив днів відпустки за роботу на комп’ютері.

Працівники, яких перевели на дистанційну роботу, мають право на відпустку за роботу на комп’ютері, якщо визначили порядок обліку робочого часу, що вони проводять за комп’ютером. Працівник має інформувати про час роботи безпосередньо на комп’ю­тері, а той, хто відповідає за облік робочого часу, — робити позначки у табелі обліку робочого часу (відомості, журналі, іншому документі або електронній обліковій системі).

Якщо не ведете такого обліку, не зможете визначити, чи заробив працівник право на відпустку за роботу на комп’ютері.


Вебінар для бухгалтера

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді