Встановили підсумований робочий час — пам’ятайте про тривалість відпочинку

Під час інспекційного відвідування інспекторами праці встановили порушення вимог законодавства щодо часу відпочинку працівників. Так, тривалість перерви в роботі між змінами на підприємстві, всупереч статті 59 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП), була меншою подвійної тривалості часу роботи в попередній зміні.

Крім того, незважаючи на вимоги статті 70 КЗпП, тривалість щотижневого безперервного відпочинку працівників є меншою за сорок дві години.

Алгоритм змінного графіку роботи

Інспектори склали акт, на підставі якого було складено постанову про накладання штрафу.

Підприємство не погодилося з правомірністю вказаної постанови та оскаржило її у судовому порядку. Проте суди першої та апеляційної інстанцій погодились з контролерами.

Суди зазначили: при підсумованому обліку робочого часу графіки роботи мають бути розроблені таким чином, щоб:

  • тривалість перерви в роботі між змінами була не меншою подвійної тривалості часу роботи в попередній зміні,
  • тривалість щотижневого безперервного відпочинку повинна бути не меншою, як сорок дві години.

Склавши свої графіки роботи, підприємство порушило вимоги статей 59 і 70 КЗпП.

Також суди звернули увагу на те, що законодавством чітко визначено вимоги щодо організації відпочинку працівників. При цьому, законодавство не передбачає для роботодавців підстав, за якими можна уникнути дотримання статей 59 і 70 КЗпП України.

А відтак дотримання вказаних норм є обов’язковим.

Суди зробили висновок: при застосуванні підсумованого обліку робочого часу може бути змінена тривалість щотижневого робочого часу (що визначено в статті 50 КЗпП), проте тривалість встановленого законом часу відпочинку не може бути змінена.

Управління Держпраці у Черкаській області

Надурочні години сумісника за підсумованого обліку робочого часу

Встановили підсумований робочий час — пам’ятайте про тривалість відпочинку
Людмила Кравченко,керівник експертної групи Експертус Головбух
Працівник працює на підприємстві за основним місцем роботи і водночас за сумісництвом. Для нього запровадили підсумований облік робочого часу. Відпрацьований час оплачували у подвійному розмірі. Інспектор праці визнав таку оплату незаконною. Хто має рацію — бухгалтер чи перевіряльник?

Уряд укотре оновив Порядок зупинення реєстрації податкових накладних. Зокрема, змін зазнали умови безумовної реєстрації та критерії позитивної податкової історії. Ознайомтеся зі змінами вже зараз, адже із 9 грудня всі подані на реєстрацію податкові накладні моніторитимуть за новими правилами
моніторинг реєстрації податкових накладних

Статті за темою

Усі статті за темою

Як Держпраці проводить перевірки

Як проводяться перевірки Держпраці у воєнний час, чи є штрафи та за якими правилами діють перевіряючі. Із порадами експерта знатимете, як поводитися при несподіваному інспекційному відвідуванні. Також розглянемо зміни у порядку проведення трудових перевірок у цьому році та повноваження інспектора під час перевірки.
32681

Перевірки Держпраці 2020

Серед перевірок держорганів часто найбільше занепокоєння у бізнесу викликає навіть не ДПС, а Держпраці. Штрафи значні, а роботодавці все одно часто приховують трудові відносини із працівниками. Підготуватися до перевірки рекомендуємо навіть тим, хто впевнений, що трудового законодавства він не порушив. Нещодавно змінився не лише порядок, за яким контролери інспектують підприємства, а й розміри штрафів.
28570