Під час інспекційного відвідування інспекторами праці встановили порушення вимог законодавства щодо часу відпочинку працівників. Так, тривалість перерви в роботі між змінами на підприємстві, всупереч статті 59 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП), була меншою подвійної тривалості часу роботи в попередній зміні.
Крім того, незважаючи на вимоги статті 70 КЗпП, тривалість щотижневого безперервного відпочинку працівників є меншою за сорок дві години.
Алгоритм змінного графіку роботи
Інспектори склали акт, на підставі якого було складено постанову про накладання штрафу.
Підприємство не погодилося з правомірністю вказаної постанови та оскаржило її у судовому порядку. Проте суди першої та апеляційної інстанцій погодились з контролерами.
Суди зазначили: при підсумованому обліку робочого часу графіки роботи мають бути розроблені таким чином, щоб:
- тривалість перерви в роботі між змінами була не меншою подвійної тривалості часу роботи в попередній зміні,
- тривалість щотижневого безперервного відпочинку повинна бути не меншою, як сорок дві години.
Склавши свої графіки роботи, підприємство порушило вимоги статей 59 і 70 КЗпП.
Також суди звернули увагу на те, що законодавством чітко визначено вимоги щодо організації відпочинку працівників. При цьому, законодавство не передбачає для роботодавців підстав, за якими можна уникнути дотримання статей 59 і 70 КЗпП України.
А відтак дотримання вказаних норм є обов’язковим.
Суди зробили висновок: при застосуванні підсумованого обліку робочого часу може бути змінена тривалість щотижневого робочого часу (що визначено в статті 50 КЗпП), проте тривалість встановленого законом часу відпочинку не може бути змінена.
Управління Держпраці у Черкаській області