Встановили підсумований робочий час — пам’ятайте про тривалість відпочинку

Під час інспекційного відвідування інспекторами праці встановили порушення вимог законодавства щодо часу відпочинку працівників. Так, тривалість перерви в роботі між змінами на підприємстві, всупереч статті 59 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП), була меншою подвійної тривалості часу роботи в попередній зміні.

Крім того, незважаючи на вимоги статті 70 КЗпП, тривалість щотижневого безперервного відпочинку працівників є меншою за сорок дві години.

Алгоритм змінного графіку роботи

Інспектори склали акт, на підставі якого було складено постанову про накладання штрафу.

Підприємство не погодилося з правомірністю вказаної постанови та оскаржило її у судовому порядку. Проте суди першої та апеляційної інстанцій погодились з контролерами.

Суди зазначили: при підсумованому обліку робочого часу графіки роботи мають бути розроблені таким чином, щоб:

  • тривалість перерви в роботі між змінами була не меншою подвійної тривалості часу роботи в попередній зміні,
  • тривалість щотижневого безперервного відпочинку повинна бути не меншою, як сорок дві години.

Склавши свої графіки роботи, підприємство порушило вимоги статей 59 і 70 КЗпП.

Також суди звернули увагу на те, що законодавством чітко визначено вимоги щодо організації відпочинку працівників. При цьому, законодавство не передбачає для роботодавців підстав, за якими можна уникнути дотримання статей 59 і 70 КЗпП України.

А відтак дотримання вказаних норм є обов’язковим.

Суди зробили висновок: при застосуванні підсумованого обліку робочого часу може бути змінена тривалість щотижневого робочого часу (що визначено в статті 50 КЗпП), проте тривалість встановленого законом часу відпочинку не може бути змінена.

Управління Держпраці у Черкаській області

Надурочні години сумісника за підсумованого обліку робочого часу

Встановили підсумований робочий час — пам’ятайте про тривалість відпочинку
Людмила Кравченко,керівник експертної групи Експертус Головбух
Працівник працює на підприємстві за основним місцем роботи і водночас за сумісництвом. Для нього запровадили підсумований облік робочого часу. Відпрацьований час оплачували у подвійному розмірі. Інспектор праці визнав таку оплату незаконною. Хто має рацію — бухгалтер чи перевіряльник?


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Як агропідприємству оминути штрафів від Держпраці у 2025 році

У період дії воєнного стану інспектори Держпраці можуть завітати для перевірки лише в особливій ситуації. Підстави для такого раптового візиту обмежені, як і питання для перевірки. Експерт нагадує випадки, коли Держпраці може провести позапланову перевірку, і розміри трудових штрафів у 2025 році
854

Перевірки Держпраці 2025

Як проводяться перевірки Держпраці у воєнний час, чи є штрафи та за якими правилами діють перевіряльники? Із порадами експерта знатимете, як поводитися під час несподіваного інспекційного відвідування. Також розглянемо зміни у порядку проведення трудових перевірок у цьому році та повноваження інспектора під час перевірки
61915

Звільнення в декретній відпустці

Звільнення в декретній відпустці: чи можна провести? Якщо можна, то які виплати потрібно здійснити? У статті знайдете відповіді на ці запитання
119758

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді