Чи покарають за воєнного стану за неподання звітності та несплату податків
Постанова Касаційного адміністративного суду у складі ВС від 28.02.2024 у справі № 280/6527/22
Суд касаційної інстанції підтримав позицію податкового органу щодо правомірності прийнятого рішення щодо можливості своєчасного виконання платником свого податкового обов`язку в частині дотримання термінів подання податкової звітності з податку на прибуток, акцизного податку, рентної плати за користування радіочастотним ресурсом, а також подання фінансової звітності, передбаченої пунктом 46.2 Податкового кодексу України.
Суди урахували та зауважили, що для звільнення платника від виконання податкових обов`язків обставини неможливості своєчасного виконання податкового обов`язку повинні бути реальними та об`єктивними, а не формальними. Платник повинен надати вичерпний перелік документів, які підтверджують виникнення щодо обставин, які унеможливлюють ведення господарської діяльності та виконання податкових обов`язків.
ВС дійшов висновку, що під час винесення спірного рішення податковий орган діяв на підставі та у спосіб, передбачені чинним законодавством України, відтак правові підстави для задоволення позовних вимог відсутні, оскільки позивач, ані до податкового органу, ані до суду, не надав доказів на підтвердження того, що позивачем за місцем реєстрації юрадреси:
- провадилась будь-яка господарська діяльність
- зберігались документи необхідні для ведення господарської діяльності
- зберігалась техніка та/або обладнання необхідні для ведення діяльності, тощо.
Разом з тим, суди попередніх інстанцій зазначили та урахували, що на підтвердження наявності обставин, які обумовлюють неможливість виконання податкового обов`язку, позивач подав контролюючому органу документи, які підтверджують тимчасові технічні несправності.
Допоможемо розібратися, чи відновлені строки давності та податкові строки, в т. ч. щодо перевірок. Із 01.08.2023 Верховна Рада змінила порядок обчислення строків давності. Причина — зобов’язання України перед міжнародними партнерами щодо відновлення довоєнного стану податкової політики
При цьому позивач у поданій податковому органу заяві не зазначає про пошкодження, втрату, знищення, зіпсуття бухгалтерської документації, що в свою чергу унеможливлювало б виконання податкових обов`язків з подання податкових декларацій.
Посилання позивача в обґрунтування неможливості виконання податкових обов`язків на втрату (знищення чи зіпсуття) первинних документів, комп`ютерного та іншого обладнання внаслідок бойових дій, терористичних актів, спричинених військовою агресією рф, не підтверджують належні докази. У контексті спірних правовідносин ними б могли бути документи, зазначені у Переліку документів, що підтверджують неможливість своєчасного виконання податкових обов`язків, затвердженому наказом Мінфіном від 29.07.2022 № 225; далі — Перелік.
Перелік чітко зазначає, які саме документи можуть підтвердити ту або іншу підставу. Проте жодний із таких документів не надали податковому органу.
Відтак, Касаційний адміністративний суд у складі ВС від 28.02.2024 у справі № 280/6527/22:
- касаційну скаргу позивача залишив без задоволення;
- рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 27.02.2023 та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 12.06.2023 залишив без змін.