Оподаткування під час війни: огляд змін від Верховного Суду

На період війни зупиняють перебіг строків, що визначають Податковий кодекс України та інше податкове законодавство.

Звітуємо про контрольовані операції за 2023 рік

До 21.07.2022 зупинили дію пунктів 200.10—200.12 Податкового кодексу України (ПК) щодо бюджетного відшкодування ПДВ. До звітних податкових періодів за лютий — липень 2022 року ці норми застосовують з урахуванням строків проведення камеральних, документальних податкових перевірок. Узгоджені суми бюджетного відшкодування повертають у хронологічному порядку відповідно до черговості внесення до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування.

Обставини, що звільняють платників податків від фінансової відповідальності за порушення, що виявили органи контролю під час перевірок, визначає підпункт 112.8.9 ПК. Зокрема, якщо платник податку через участь у воєнних діях вчасно не виконав податкові обов’язки, його звільняють від відповідальності. Але за умови, що він виконає ці обов’язків упродовж одного місяця з дня, коли завершиться дія наслідків, через які він не зміг виконати ці обов’язки.

Під час дії воєнного стану документальні позапланові перевірки проводять за наявності безпечного доступу до територій, об’єктів, де платник податків провадить господарську діяльність.

Перевірки, які розпочали, але не завершили через надзвичайні обставини, зупиняють за рішенням керівника органу контролю (його заступника або уповноваженої особи). Рішення оформляють наказом. Копію наказу надсилають платнику податків до е-кабінету. Одночасно платника інформують через електронну пошту про те, що до його е-кабінету надіслали рішення зупинити перевірку. Зупинення перевірки перериває перебіг строку проведення перевірки.

Щодо документальних позапланових перевірок, які стосуються декларацій або уточнюючих розрахунків, до яких подали заяву про повернення суми бюджетного відшкодування. Якщо ці перевірки розпочали після того, як набрав чинності Закон України від 12.05.2022 № 2260-IX, то проводять упродовж 60 календарних днів, що настають після завершення граничного строку проведення камеральної перевірки відповідної декларації або уточнюючого розрахунку.

Документ, що надіслав орган контролю до е-кабінету платника, вважають таким, що вручили, якщо його сформували з дотриманням вимог законів про е-документи та електронні довірчі послуги.

Крім того, на час воєнного стану ДПС проводить фактичні перевірки, щоб контролювати, чи дотримує платник податків вимоги законодавства щодо фіксованих цін, граничних цін та граничних рівнів торговельної надбавки, які встановила держава (Закон України «Про ціни та ціноутворення»).

Щодо платники податків, податкових агентів з тимчасово окупованих територій, які не можуть пред’явити первинні документи, на підставі яких обліковують доходи та витрати. Вони подають органові контролю в довільній формі повідомлення про те, що не можуть вивезти первинні документи (далі — повідомлення). Повідомлення мають підписати керівник підприємства та головбух. У повідомленні зазначають:

  • обставини, що призвели до втрати чи неможливості вивезти первинні документи;
  • податкові/звітні періоди;
  • загальний перелік документів (бажано з реквізитами).

Дані та показники податкової звітності за звітні періоди, що зазначили в повідомленні, не можна піддавати сумніву лише через відсутність первинних документів. Після того, як платник подав повідомлення до органу контролю, накладають мораторій на проведення документальних перевірок щодо періодів, які він зазначив у повідомленні.

Якщо платник податків дізнається, що втратив документи, про які зазначив у повідомленні, він має поінформувати про це орган контролю і пояснити обставин, за яких це сталося. У цьому разі після завершення дії воєнного стану органи контролю не перевірятимуть податкові/звітні періоди, які платник зазначив у повідомленні.

За інформацією ВСУ


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Форма 20-ОПП: актуальний зразок і майбутні зміни

Існує спеціальне обов’язкове повідомлення про об’єкти, які є джерелом доходу платника податку, або такі, що пов’язані з оподаткуванням, наприклад легкові автомобілі, земельні ділянки, а також кіоски, магазини та інші торговельні точки тощо. Це так звана форма 20-ОПП. Коли її подавати, які наслідки за неподання, невірну чи помилкову інформацію в ній, як її слід заповнювати та коли оновлювати, – у консультації експерта на конкретних зразках для різних ситуацій
317057

Ставки податків та інші зміни після набуття чинності Закону № 4015: як є і як буде (таблиця)

Закон про підвищення податків (законопроєкт № 11416-д) ще не набрав чинності. Проте ми вже розібрали до крихт усі зміни, які він передбачає. Тримайте порівняльну таблицю, як є і як буде після того, як президент підпише Закон
10835

Закон про збільшення податків № 11416-д: огляд змін від військового збору до ренти

Ось-ось Закон № 11416-д, який передбачає підвищення військового збору, має підписати Президент. Затамували дихання — чекаємо новин. А поки пропонуємо вам дослідити огляд експерта, який проаналізував основні моменти тексту Закону № 11416-д, адже нововведень чимало — і не тільки щодо військового збору
1668

Історичне збільшення податків: коментар експерта щодо законопроєкту № 11416-д

Доопрацьований законопроєкт «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану» від 30.08.2024 № 11416-д ухвалила ВРУ. Розглянемо, що для платників податків наразі відомо
2109

Довідка про відсутність податкової заборгованості: як отримати

Процедура та способи отримання від ДПС довідки про відсутність заборгованості з податків, зборів, платежів. Зразок заповнення заяви про надання довідки про відсутність заборгованості. Строки видачі довідки про відсутність податкової заборгованості. Алгоритм отримання довідки в електронній формі з QR-кодом
2448

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді