ФОП купує товари у фізособи: якими документами підтвердити витрати

Якщо фізособа, в якої ФОП купує товари чи послуги, що не є самозайнятою особою, витрати на оплату можна підтвердити договорами й актами закупівлі та платіжними документами, що підтверджують факт утримання ПДФО (військового збору).

dekl_ep_4gr_2001.jpg

Чи індексувати зарплату в березні та квітні 2025 року

Типова форма, за якою ФОПи та фізособи-незалежники обліковують доходи та витрати, а також порядок, за якою ведуть цю форму, Мінфін затвердив наказом від 13.05.2021 № 261 (далі — Типова форма, Порядок № 261).

Документи, які підтверджують витрати:

  • платіжне доручення;
  • прибутковий касовий ордер;
  • квитанція;
  • фіскальний чек;
  • акт закупівлі (виконаних робіт, наданих послуг);
  • інші первинні документи, що засвідчують факт оплати товарів, робіт, послуг (пп. 6 п. 1 Порядку № 261).

Податковий агент, який нараховує оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов’язаний утримувати ПДФО із суми та за рахунок цього доходу. Ставку ПДФО визначає стаття 167 Податкового кодексу України (ПК). Порядок нарахування, утримання та сплати військового збору до бюджету визначає стаття 168 ПК.

Податкові агенти і платники ЄСВ зобов’язані подавати до органу контролю за основним місцем обліку в строки, що встановив ПК для податкового кварталу, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків — фізосіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого ЄСВ (даліПодатковий розрахунок) (пп. «б» п. 176.2 ПК).

Податковий розрахунок подають лише у разі, якщо упродовж звітного періоду податковий агент — платник єдиного внеску нараховує доходи платникові податку — фізособі. Запроваджувати інші форми звітності з цих питань не можна.

Отже, ФОП як податковий агент під час оплати готівкою товарів, робіт, послуг іншій фізособі — продавцю, яка не зареєстрована як самозайнята особа, може підтвердити понесені витрати:

  • договорами та актами закупівлі робіт, послуг, що склали на ім’я його та фізособи — продавця робіт, послуг;
  • платіжними документами, що підтверджують факт утримання перерахування до бюджету ПДФО / військового збору;
  • відомостями з Податкового розрахунку.

За інформацією ГУ ДПС у Дніпропетровській області


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Декларація про майновий стан і доходи 2025: як і коли подати

Декларація про майновий стан, декларація про доходи — це назви однієї і тієї ж декларації, яку подають фізособи в податкову. Розповімо, коли й кому подати декларацію про доходи. Також розглянемо приклад, як заповнити декларацію про доходи фізичної особи та фізичних осіб-підприємців за оновленою формою
453507

ФОП на загальній системі оподаткування 2025

Розповімо про особливості перебування ФОП на загальній системі оподаткування у 2025 році: облік доходів і витрат, про книгу обліку, перехідні витрати між ІII та IV кварталом, графік обов’язкових платежів (ЄСВ, ПДФО, військовий збір). Чи варто переходити на загальну систему у 2025 році? Відповіді — в огляді
663207

Податкова декларація платника єдиного податку фізичної особи підприємця 3 група

Облік для спрощенців досить простий, але декларацію треба правильно заповнити та вчасно подати. Сьогодні про те, як це зробити для ФОП на 3-й групі єдиного податку — платників і неплатників ПДВ
145700

Ліквідаційний звіт за 2025 рік: як скласти та подати ФОП-єдиннику

У консультації — про один з етапів припинення бізнесу фізособою-підприємцем, який є платником єдиного податку групи 1, 2 чи 3. Як скласти останню декларацію з єдиного податку з Додатком з ЄСВ, коли сплатити податок і ЄСВ, зразок заповнення ліквідаційної декларації і Додатка з ЄСВ
58624

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді