Повернення працівникові сплачених у відрядженні за кордоном власних коштів

Податківці пояснили, в якій валюті (іноземній чи національній) та в які терміни повертають працівникові сплачені у відрядженні за кордоном власні кошти

Повернення працівникові сплачених у відрядженні за кордоном власних коштів

Відрядження-2024: добові, положення, підтвердні документи

Порядок відрядження за кордон визначено у розділі ІІI Інструкції про службові відрядження в межах України та за кордон, затвердженої наказом Мінфіну від 13.03.1998 № 59 (далі — Інструкція).

Підприємство, що відряджає працівника у відрядження за кордон, забезпечує його авансом:

  • у нацвалюті держави, до якої його направляє;
  • або у доларах США/євро
  • або у гривневому еквіваленті за офіційним курсом НБУ, встановленим на день подання уповноваженому банку розрахунку витрат на відрядження (п. 5 розд. IІІ Інструкції).

Після повернення з відрядження працівник зобов’язаний до закінчення п’ятого банківського дня, наступного за днем прибуття до місця постійної роботи, подати звіт про використання коштів, наданих на відрядження (далі — Звіт).

Разом із Звітом подає документи (в оригіналі), що засвідчують вартість понесених у зв’язку з відрядженням витрат, із зазначенням форми їх оплати (готівкою, чеком, платіжною карткою, безготівковим перерахунком).

У разі відсутності первинних або будь-яких інших документів, що підтверджують фактичне перебування працівника у відрядженні, до Звіту додають завірені відділом кадрів або головним бухгалтером:

  • ксерокопії сторінок закордонного паспорта чи документа, що його замінює, з прізвищем відрядженого працівника та відмітками прикордонних служб про перетин кордону (за їх наявності)

або

  • довідку Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України щодо перетину відрядженим працівником державного кордону України. У довідці зазначений пункт пропуску, дата та час перетину кордону, серія, номер, тип та назва паспортного документа.

Під час складання Звіту перерахунок здійснених у відрядженні витрат, які підтвердили документально, здійснюють відповідно до фактичного обмінного курсу, застосованого банком. У разі відсутності підтвердних документів про обмін валюти — зважаючи на крос-курс, розрахований за офіційним обмінним валютним курсом, встановленим НБУ на день затвердження такого звіту (п. 19 розд. ІІІ Інструкції).

Для остаточного розрахунку за відрядження додаткові кошти виплачують в національній валюті України за офіційним обмінним курсом гривні до іноземних валют, установленим НБУ на день затвердження керівником Звіту. Перераховують зазначені кошти до закінчення третього банківського дня після затвердження керівником Звіту.

Дозвіл (погодження) керівника підприємства на відшкодування витрат понад суми, затверджені постановою КМУ від 02.02.2011 № 98, оформлюють письмово за довільною формою.

Отже, відшкодування витрат на відрядження за кордоном, які підтвердили документально, здійснюють у національній валюті України за офіційним обмінним курсом гривні до іноземних валют, установленим НБУ на день погашення заборгованості.

При цьому, під час складання Звіту перераховують витрати у відрядженні у разі відсутності підтвердних документів про обмін валюти за крос-курсом, розрахованим за офіційним обмінним валютним курсом, встановленим НБУ на день затвердження Звіту.

За інформацією ДПС по роботі з ВПП

 


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Норми тривалості робочого часу 2025

У статті знайдете календар робочого часу 2025 для 5-денки та 6-денки та іншу доречну інформацію для планування часу, наприклад, про облік робочого час в реаліях воєнного часу
4197

Зразкова добірка: Документи для призначення та виплати лікарняних і декретних

Зразки наказів, повідомлень і протоколу допоможуть задокументувати: призначення уповноважених із питань оплати непрацездатності, засідання уповноважених, виплату лікарняних і декретних, відмову у виплаті, комунікації з працівниками й ПФУ
95

Прожитковий мінімум 2025: розмір, таблиця

Прожитковий мінімум — це показник, який використовується у розрахунках різних соціальних виплат, наприклад пенсій, допомоги з безробіття, аліментів. Його використовують також і в оподаткуванні. Усе, що варто знати про прожитковий мінімум у 2025 році, — в огляді
1246

Держбюджет 2025

19 листопада ВРУ ухвалила Закон України «Про Державний бюджет на 2025 рік» (проєкт закону від 14.09.2024 № 12000). Це вже третій бюджет країни за час повномасштабного вторгнення рф із найбільшими видатками та дефіцитом бюджету за всю історію країни. Проте Уряд запевняє, що бюджет є збалансованим. На які показники він спирається та що очікує українців в умовах воєнного стану — в огляді
661

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді