Постанова ВС від 09.05.2023 у справі № 826/59/16
Контролери під час перевірки виявили несвоєчасне оприбуткування готівкових коштів у книзі обліку розрахункових операцій (далі – КОРО). Не погоджуючись з цими висновками, платник указав, що всі розрахунки протягом дня з клієнтами проводили з використанням РРО. Протягом доби оператор здійснював службові видачі готівкових коштів до каси для інкасації із застосуванням операції «службова видача», що підтверджують:
- Z-звіти РРО, які вклеєні до КОРО зі здійсненням відповідних записів у розділі 2,
- прибуткові касові ордери,
- касова книга.
Інкасацію коштів підтверджують видаткові касові ордери, інкасаційні чеки та касова книга.
Попередні суди дійшли висновку, що матеріали справи підтверджують своєчасне (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбуткування усієї готівки, що надходила на АЗС платника до 24 години доби. А отже твердження податківців про несвоєчасне оприбуткування готівки помилкове.
Позиція Верховного Суду (ВС) по даній справі
При проведенні готівкових розрахунків через РРО або з використанням розрахункової книги оприбуткуванням готівки є сукупність таких дій:
- фіксація повної суми фактичних надходжень готівки у фіскальних звітних чеках РРО/даних розрахункової книги;
- відображення на їх підставі готівки у КОРО.
Невиконання будь-якої з цих дій є порушенням порядку оприбуткування готівки, за яке передбачена відповідальність.
Визначальним для правильного оприбуткування готівки є друк Z-звіту та внесення відповідного запису в КОРО в будь-який момент протягом дня, під час якого було одержано/видано готівкові кошти, але не пізніше 24 години.
Податківці під час перевірки не можуть встановити неоприбуткування готівкових коштів платником, якщо здійснено облік (запис) грошових коштів у КОРО у повній сумі їхніх надходжень на підставі фіскальних звітних чеків РРО (Z-звітів), складених за підсумками операцій за відповідний день до 24 години, які містять операції «службова видача».
ВС залишив касаційну скаргу ДПС без задоволення, а оскаржувані судові рішення – без змін.
Найпоширеніші проблеми мають підприємства, що користуються електрогенераторами. Коли потрібна ліцензія на зберігання пального? Чи сплачувати екологічний податок? Де взяти норми, щоб списувати пальне на витрати?