Як відрізнити е-лікарняний сумісника та які документи потрібні для призначення

Блок під заголовком новини 1 Підписуйтесь на Telegram-канал Головбух. Новини! Тут про зміни без спаму

Автор
експерт з обліку та оподаткування, Київ
Відрізнити е-лікарняний основного працівника від е-лікарняного сумісника можливо за допомогою унікального номера листка непрацездатності та спеціального символу

Як відрізнити е-лікарняний сумісника та які документи потрібні для призначення

Рішення про призначення страхової виплати за листком непрацездатності приймає роботодавець або уповноважені ним особи (ч. 3 ст. 22 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV).

Страхові виплати та оплата перших 5 днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів роботодавця здійснюються на підставі:

  • виданого в установленому порядку листка непрацездатності (у разі видачі листка непрацездатності у формі документа на папері ‒ на підставі його копії, засвідченої підписом керівника і скріпленої печаткою (у разі наявності) за основним місцем роботи);
  • довідки про середню заробітну плату за основним місцем роботи.

Якщо особа працює на кількох роботах за сумісництвом, додатково додаються довідки про середню заробітну плату за місцями роботи за сумісництвом.

Натомість якщо щодо сумісника сформований електронний листок непрацездатності, в особистому кабінеті страхувальника на вебпорталі електронних послуг ПФУ відобразиться електронна копія електронного лікарняного, сформованого щодо сумісника. Відрізнити електронний лікарняний основного працівника від е-лікарняного сумісника можете за допомогою унікального номера листка непрацездатності. А саме до такого унікального номера електронного листка непрацездатності, який присвоюється кожному лікарняному у форматі ХХХХХХ-ХХХХХХХХХХ–Х, буде додано порядковий номер цифрової копії такого електронного лікарняного, символ «1» або «2» чи інша цифра, яка вказує на кількість місць роботи працівника за сумісництвом.

Також вказаний символ потрібен роботодавцю сумісника, аби правильно обчислити розмір страхової виплати по лікарняному.

Роботодавець сумісника не має права оплачувати оригінал паперового лікарняного або оригінал електронного лікарняного, тобто електронний лікарняний, який не має у своєму унікальному номері додаткового символу після крапки. Адже це свідчить про те, що з сумісником неправильно оформлені трудові відносити, зокрема його оформлено сумісником без наявності основного місця роботи або після укладення трудових відносин на місці роботи за сумісництвом він звільнився з основного місця роботи і не повідомив про це свого роботодавця за сумісництвом тощо. У будь-якому випадку перш ніж вирішувати питання про призначення страхової виплати потрібно провести відповідні зміни у трудових відносинах.

Для призначення страхової виплати роботодавцю, в якого працівник працює за сумісництвом, окрім лікарняного з тимчасової непрацездатності (догляду за хворою дитиною, по вагітності та пологах) потрібно надати і інші документи.

Окрім завіреної копії паперового лікарняного або цифрової копії електронного лікарняного працівник має надати довідку про середню заробітну плату з основного місця роботи, а у разі якщо працівник працює у кількох роботодавців за сумісництвом, то довідки за місцями роботи за сумісництвом (п. 30 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою КМУ від 26.09.2001 № 1266; далі — Порядок № 1266).

У такому разі сумарна заробітна плата, з якої розраховуються виплати, за місяцями розрахункового періоду за основним місцем роботи та за місцем (місцями) роботи за сумісництвом, не може перевищувати розміру максимальної величини бази нарахування ЄСВ.

Порядок № 1266 визначає, що загальний розрахунковий період становить 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому настав страховий випадок.

Зокрема, у 2024 максимальна величина бази нарахування єдиного внеску на місяць дорівнює 15-ти розмірам мінімальної заробітної плати (МЗП), тобто 8 000 грн × 15 = 120 000 грн. У 2025 році максимальний розмір збільшили до 20-ти розмірів МЗП, тобто 8 000 грн × 20 = 160 000 грн.

tg_4.png

Допомога по тимчасовій непрацездатності суміснику оплачують із шостого дня за рахунок ПФУ, а перші 5 днів ‒ за рахунок роботодавця. Допомога по догляду та по вагітності та пологах з першого дня за рахунок ПФУ.

Для того щоб отримати кошти на фінансування, потрібно створити та подати до ПФУ заяву-розрахунок. До заяви-розрахунку необхідно прикріпити скан-копію довідки про доходи з основного місця роботи сумісника та рішення роботодавця або уповноважених ним осіб про призначення страхової виплати. Упродовж 3-х робочих днів ПФУ розгляне та профінансує заяву-розрахунок.

Упродовж місяця з моменту проведення виплати потрібно подати до ПФУ засобами вебпорталу «Повідомлення про виплату коштів застрахованій особі».

За інформацією ПФУ в Луганській області


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Єдиний податок 2025: ставки, групи, ліміти, звітність і сплата для ФОП

Що таке єдиний податок? Єдиний податок передбачає звільнення від сплати деяких податків, більш прості підходи до ведення обліку та звітності. На ньому можуть перебувати як юрособи, так і фізособи-підприємці. Про групи єдиного податку в 2025 році, про єдиний податок і воєнний стан, хто може перебувати на кожній з них та за яких умов, а хто взагалі не має права бути єдинником — у цьому огляді
305864

Головне для бухгалтера в липні 2025

В огляді — найважливіше, що маєте врахувати у липні. Це нові або оновлені консультації, форми із зразками заповнення, довідники і найважливіші новини, які вплинуть на роботу бухгалтера у липні. Ми постійно актуалізуємо дані в огляді. Роботи, як завжди, багато, але разом ми впораємось! Стежте за оновленнями і листами від Експертно-правової системи «Експертус Головбух» , щоби не пропустити важливе для себе
637

Трудовий договір в умовах воєнного стану: як оформити призупинення

Війна, на жаль, внесла зміни в наше життя. І трудове законодавство теж. З’явилася та процедура, якої раніше не було, ― призупинення трудового договору. Що це? Чим призупинення відрізняється від зупинення трудового договору та простою, як його оформити й показати у табелі та звітності ― у консультації
79184

Розрахунок коригування до податкової накладної: оновлена форма

У консультації про розрахунок коригування до податкової накладної та причини коригувань, які податкова визначила для його складання. Наведемо умовні коди в розрахунку коригування, їхнє призначення та приклади складання розрахунків коригування з різними кодами («101», «102», «103», «104» і «301»)
721537

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді