Чи можна виплатити дохід фізособі при відсутності РНОКПП

116

Запитання

Чи має право податковий агент виплачувати дохід ФО, у яких відсутня відмітка у паспорті про наявність права здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта та довідка про отримання РНОКПП?

Відповідь

Реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізосіб, які через свої релігійні переконання відмовились від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків (далі — РНОКПП) та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті) використовують органи держвлади та органи місцевого самоврядування, юрособи незалежно від організаційно-правових форм, включаючи НБУ, банки, інші фінустанови, небанківські надавачі платіжних послуг, емітенти електронних грошей, біржі, особи, які провадять незалежну профдіяльність, ФОП, а також фізособи в усіх документах, які містять інформацію про об’єкти оподаткування фізосіб або про сплату податків. Зокрема, при:

  • виплаті доходів, з яких утримують податки. Фізособи зобов’язані подавати інформацію про РНОКПП юридичним та фізичним особам, що виплачують їм доходи;
  • сплаті фізособами податків і зборів.

Документи, пов’язані з проведенням операцій, передбачених пунктом 70.12 Податкового кодексу України (ПК), які не мають РНОКПП або серії та номера паспорта з відміткою (у разі відмови від прийняття РНОКПП) вважаються оформленими з порушенням вимог законодавства України (п. 70.13 ПК).

Фізособа-платник податків, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття РНОКПП, зобов’язана особисто подати відповідному контролюючому органу повідомлення та документи для забезпечення її обліку за прізвищем, ім’ям, по батькові і серією та номером паспорта, а також пред’явити паспорт.

Про одержані фізособами доходи та сплачені з них суми податку податкові агенти зобов’язані повідомити контролюючі органи шляхом подання Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (даліРозрахунок)

Порядок заповнення показників додатка 4ДФ «Відомості про суми нарахованого доходу, утриманого та сплаченого податку на доходи фізичних осіб та військового збору» (далідодаток 4ДФ) до Розрахунку визначений п. 4 розд. IV Порядку Мінфіну від 13.01.2015 № 4.

Місячна зарплатна звітність: приклад заповнення

Так, у графі 2 «Реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та номер паспорта» рядка 06 розд. I «Персоніфіковані дані про суми нарахованого (виплаченого) на користь фізичних осіб доходу та нарахованих (перерахованих) до бюджету податку на доходи фізичних осіб та військового збору» відображається РНОКПП фізичної особи або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття РНОКПП та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті), про яку надається інформація в додатку 4ДФ до Розрахунку (пп. 2 п. 4 розд. IV Порядку).

Таким чином, податковий агент має право виплачувати дохід фізичним особам, які мають РНОКПП, та громадянам України, у паспортах яких є відмітка про право здійснювати будь-які платежі за серією (за наявності) та номером паспорта.

За інформацією ДПС у Чернівецькій області


Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Табель обліку робочого часу на 2025 рік

Розберімо, як відобразити лікарняні в табелі обліку робочого часу, щорічну відпустку і декретну відпустку, а також про особливості складання табелю та планування робочого часу у воєнний час — у консультації. Скачайте шаблон і зразок табеля обліку робочого часу
235836

Повідомлення про прийняття працівника на роботу: як заповнити

Якщо не подасте в податкову повідомлення про прийняття працівника на роботу, ризикуєте заплатити штраф у розмірі однієї МЗП. А це — 8000 грн у 2025 році. За нашими підказками та зразком заповните повідомлення про прийняття на роботу
183738

Проходження ВЛК: на який період зберігати заробіток працівника

Проходження працівниками обстеження військово-лікарської комісії за викликом ТЦК або медогляд військовозобов’язаних. Документи, що засвідчують проходження ВЛК, якщо медогляд у ВЛК триває один день, понад один день або тиждень. Позначки в Табелі обліку робочого часу за дні проходження ВЛК. Збереження середнього заробітку на час проходження ВЛК. Приклади дій роботодавця у шести нетипових ситуаціях
96

Розрахунок при звільненні: порядок нарахування розрахункових при звільненні

У день звільнення роботодавець повинен провести остаточний розрахунок із працівником та виплатити йому всі належні суми. Розкажемо, що маєте нарахувати, та покажемо на прикладах, як це правильно зробити
122587