Кошти ФОПа на особистому рахунку — доходи від підприємницької діяльності: позиція ВС

Якщо ФОП не підтвердить походження коштів, які надійшли на його особистий рахунок в банку, ДПС розцінить це як заниження доходів від підприємницької діяльності. Суд підтримає позицію податківців.

pod_dekl_1301.jpg

ДТЕК відключила світло: чи буде штраф через відсутність Z-звіту

Постанова ВС від 24.11.2022 у справі № 520/11879/18

ФОП систематично отримував грошові кошти на приватні банківські рахунки в банку. Однак за їх відкриття він не повідомив банк, що є фізособою-підприємцем. У зв’язку з цим:

За результатами перевірки орган контролю ухвалив податкові повідомлення-рішення, з якими ФОП не погодився.

Суд апеляційної інстанції встановив, що ФОП відкрив банківські рахунки, на які надійшов дохід від підприємницької діяльності. Однак підприємець не задекларував ці кошти і не включив їх до загального доходу. Як наслідок, він занизив загальний оподатковуваний дохід від підприємницької діяльності.

Верховний Суд (ВС) наголосив, що фізособи-підприємці та особи, які провадять незалежну професійну діяльність, зобов’язані повідомляти про свій статус банки та інші фінустанови, в яких вони відкривають рахунки (п. 69.7 Податкового кодексу України (ПК)).

Оскільки підприємець порушив порядок відкриття банківських рахунків і не підтвердив джерела походження коштів, які надійшли на рахунки, орган контролю дійшов висновку, що ФОП занизив суму доходів від провадження господарської діяльності.

Під час перевірки ФОП не надав жодних доказів і пояснень про джерела надходження коштів. Тому ВС погодився з висновком суду апеляційної інстанції про обґрунтованість спірних податкових повідомлень-рішень і відсутність правових підстав їх скасувати.

Порушення порядку відкриття банківського рахунку:

  • є підставою для застосування відповідальності, що передбачає підпункт 118.3 ПК;
  • не є безумовною підставою визнавати кошти, які надійшли на ці рахунки, доходами від господарської діяльності.

Платник податку зобов’язаний підтвердити джерело походження коштів, що надійшли на його рахунок (ст. 44 ПК). Якщо він не надасть органу контролю документи, що підтверджують джерела походження коштів, вважають, що на час складання податкової звітності у нього не було цих документів.


безплатний вебінар для бухгалтера

Статті за темою

Усі статті за темою

ФОП з найманими працівниками: як нарахувати і виплатити зарплату

Чи може ФОП мати найманих працівників? Так, фізособи-підприємці можуть мати найманих працівників. Відповідно, вони мусять нараховувати і виплачувати зарплату, платити з неї податки. Розглянемо, як це правильно робити і якими документами оформлювати
45

Збільшення податків: коментар експерта щодо законопроєкту № 11416-д

Доопрацьований законопроєкт «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану» від 30.08.2024 № 11416-д вже зареєстрували на сайті ВРУ. Розглянемо, що ці зміни означають для платників податків
766

Трудова книжка в електронному вигляді

Цифровізація змінює й таку консервативну сферу, як оформлення трудових відносин. Ще з червня 2021 року в Україні впровадили електронні трудові книжки. Як перенести дані про стаж з паперової трудової книжки до електронної трудової книжки, якими мають бути скан-копії, як зміниться порядок виходу на пенсію — про все це в огляді
61714

Як закрити ФОП онлайн: алгоритм

Електронна послуга закриття ФОП онлайн дозволяє здійснити онлайн-подання заяви про державну реєстрацію припинення фізичною особою-підприємцем її підприємницької діяльності. Про те, як закрити ФОП онлайн, — читайте у статті
12180

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді