Строковий трудовий договір: оплата праці

UA RU
Автор
бухгалтер-експерт, кандидат економічних наук, м. Чернігів
Автор
експерт з обліку та оподаткування, Київ
Трудовий договір може бути як безстроковим, так і укладеним на певний строк. Наприклад, коли працевлаштовують тимчасових і сезонних працівників, або беруть працівника на «декретне» місце. Які особливості оплати праці таких працівників, на що слід звернути увагу бухгалтеру – у консультації

Коли укладається строковий трудовий договір

Строковий договір – це договір, що укладається на певний визначений строк (ч. 2 ст. 23 Кодексу законів про працю України; КЗпП). Він може закінчуватися як конкретною датою, так і часом настання певної події, наприклад виходом з відпустки працівника, робоче місце якого зайняли.

Типові ситуації укладення строкових договорів:

 • тимчасові роботи;
 • сезонні роботи;
 • взято працівника на робоче місце іншого працівника, який пішов у щорічну відпустку;
 • взято працівника на «декретне» робоче місце, коли працівниця пішла у відпустку по вагітності і пологам, відпустку по  догляду за дитиною до досягнення нею 3(6)-річного віку (строковий трудовий договір і декретна відпустка).

У чому правові особливості строкового договору

Статус працівника за строковим договором такий же, які за безстроковим. Щоправда існують деякі особливості:

 • для звільнення не потрібна заява, так як своє волевиявлення щодо звільнення працівник уже вчинив, погоджуючись на строковий договір;
 • звільнити можна і якщо строковий договір закінчується під час відпустки працівника або тимчасової працездатності, так як таке звільнення відбувається не з ініціативи власника і не підпадає під частину 3 статті 40 КЗпП
 • обмеження на розірвання строкового договору з ініціативи працівника. У працівника мають бути поважні причини, які викладені у статті 39 КЗпП, серед яких: хвороба, переїзд його чи чоловіка/дружини, вступ до навчального закладу.

Виняток – сезонні і тимчасові працівники, які мають право звільнятися достроково за умови, що повідомили роботодавця про це за 3 дні. Таке право їм надано профільними Указами ще радянських часів, які залишаються чинними:

 • для сезонних працівників – пункт 6 Указу Президії ВР СРСР «Про умови праці робітників і службовців, зайнятих на сезонних роботах» від 24.09.1974 № 310;
 • для тимчасових працівників –  пункт 5 Указу Президії ВР СРСР «Про умови праці тимчасових робітників і службовців» від 24.09.1974 № 311.

Строковий трудовий договір оплата праці

Загалом роботу оплачують аналогічно трудовим договорам, які укладені на невизначений строк. Це значить, що:

 • нараховують зарплату за результатами місяця з дотриманням мінімальної зарплати;
 • утримують ПДФО 18% та військовий збір 1,5%;
 • нараховують ЄСВ. При цьому також застосовують правило донарахування до мінімальної бази, якщо суми доходу за місяць не вистачає;
 • діють аналогічні правила щодо нарахування відпускних і лікарняних – відпустка повної тривалості (крім зайнятих у сезонних і тимчасових роботах), перші 5 днів оплати лікарняних за рахунок підприємства і т.д.

Увага: правила оплати для строкових трудових договорів ідентичні безстроковим.

Особливості виникають лише через специфіку тих ситуацій, в яких укладається строковий договір. Розглянемо їх.

Строковий трудовий договір та лікарняний, відпустка

У сезонних і тимчасових працівників є певні нюанси з відпускними:

 • відпустка надається пропорційно до відпрацьованого ними часу (ч. 9 ст. 6 Закону «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР). Це значить, що при виході у відпустку він отримує не стандартні 24 к. дні, а пропорційно тому часу, який він пропрацював (приклад нижче);
 • середня визначається за фактичний час роботи з 1-го числа місяця.

При розрахунку середньої виплати теж у такому разі беруться за фактично відпрацьовані календарні місяці чи фактично відпрацьований час, якщо працівник відпрацював менше місяця.

Приклад (відпускні сезонному працівнику, строковий договір). Працівник оформлений на сезонні літні роботи з 01.05.2024 року строком на 6 місяців. Строковий договір закінчується 31.10.2024 року. Тривалість – 184 календарні  дні, враховуючи день звільнення. У відпустку працівник йде з 31.10.2024 року (строковий договір на час відпустки продовжується).

Тривалість розрахункового періоду 01.05.2024 – 30.10.2024 становить 183 к. дн. Святкових та неробочих днів немає. За цей період працівник заробив 95000 грн.

Розраховуємо тривалість щорічної відпустки: 24 × 183 ÷ 366 = 12 дн. Звільнити працівника потрібно 11.11.2024 року. Відпускні складуть: 12 × 95000 ÷ 366 = 3114,75 грн.

Якби у прикладі 1 був не сезонний, а звичайний працівник, але за строковим договором, то він міг би взяти відпустку повної тривалості 24 дні, за умови, що відпрацював 6 місяців. Правило для них стандартне.

 зміст

Знижки на передплату бухгалтерських виданьСкористайтеся нагодою та отримайте знижки на передплату професійних е-журналів «Головбух», «Головбух Агро», «Головбух Медицина», а також експертно-правової системи «Експертус Головбух»!

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді