Виплати доходів нерезидентам під прицілом ДПС

ДПС посилює контроль за міжнародними схемами мінімізації податків, у тому числі за рахунок взаємовідносин з пов’язаними особами нерезидентами

Виплати доходів нерезидентам під прицілом ДПС 

Банк проведень: облік штрафів, пені, неустойки у відповідача та позивача

Сьогодні виплату доходів нерезидентів з джерелом походження з України частково використовують як підґрунтя для виведення коштів. Так, за підсумками 9 місяців 2023 року спрямували за кордон 115 млрд грн доходу, що на 19% менше аналогічного періоду 2022 року, з яких нараховали до сплати 1,7 млрд грн податку.

Разом з тим, на сьогодні діють обмеження щодо валютних операцій відповідно до постанови НБУ від 24.02.2022 № 18.

Понад 20% виплат є ризиковими. Тобто виплати здійснюють:

Окрім того, за результатом аналізу діяльності госпсуб’єкта вбачають зловживання положеннями конвенцій для отримання переваг в оподаткуванні.

Значні виплати здійснюють на користь компаній, що зареєстрували:

  • в Австрійській Республіці (26%),
  • Франції (22%),
  • Республіці Кіпр (9%),
  • Королівстві Нідерланди (9%),
  • Великій Британії (7%) та інших країнах.

Це насамперед виплати у вигляді операцій з цінними паперами, роялті, дивідендів, процентів тощо.

Одним із інструментів для збору доказів вчинення порушень при здійсненні виплат на користь нерезидентів є обмін податковою інформацію з компетентними органами іноземних країн.

На сьогодні податківці налагодили ефективну комунікацію з іноземними країнами, тому повнота, якість та оперативність надання компетентними органами запитуваної інформації помітно зросли.

У 2023 році донараховали податку на прибуток іноземних юросіб в сумі 6,2 млрд грн.

Разом з тим, тимчасово, на період з 1 серпня 2023 року до припинення або скасування воєнного стану на території України, у разі самостійного виправлення платником помилок, що призвели до заниження податкового зобов’язання, такого платника звільняють від нарахування та сплати штрафних санкцій, передбачених пунктом 50.1 Податкового кодексу України (ПК) та пені (пп. 69.38 п. 69 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПК).

Тож, податківці нагадують, що добровільне уточнення сплачених сум податку на прибуток з доходів нерезидентів дозволить зменшити тягар сплати штрафних санкцій та пені, які нараховують при проведенні перевірок.

За інформацією ДПС


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Криптовалюти: бухоблік і декларування

Що таке криптовалюта та чи легально нею користуватися, яке законодавче регулювання криптовалют існує насьогодні. Також мова піде про електронне декларування криптовалют, облік і оподаткування операцій з криптовалютами, питання фінансового моніторингу криптовалют як віртуальних активів
19774

Акт податкової перевірки 2025

Акт податкової перевірки — це документ, яким частіше за все закінчується податкова перевірка. Що в ньому має бути і на що звернути увагу? Як використати інформацію з нього для оскарження та можливі варіанти дій після отримання акта? Які зміни у змісті акта податкової перевірки у 2025 році? Відповіді у консультації
34679

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді