Первинка не доводить реальність господарських операції: позиція ВС

Формальна наявність договорів, податкових накладних та інших документів не є достатнім документальним підтвердженням фактичного виконання договірних відносин.

biznes_fop_pidtrymka.jpg

Як із 1 серпня застосовувати 0% ПДВ у разі постачання товарів для транспорту і пального

Відсутність у платника податку (покупця та його контрагента) необхідних умов для досягнення результатів підприємницької діяльності через відсутність персоналу, основних засобів, виробничих активів, складських приміщень, транспортних засобів, якщо ці обставини підтвердять відповідними доказами, може свідчити про:

  • неможливість поставити відповідний товар;
  • фактичне нездійснення операцій.

Недоведеність фактичного здійснення господарської операції позбавляє:

  • первинні документи — юридичної значимості, щоб сформувати податкову вигоду;
  • покупця — права формувати цю податкову вигоду.

Навіть:

  • за наявності правильно оформлених за зовнішніми ознаками та формою, але недостовірних та у зв’язку з цим юридично дефектних первинних документів;
  • попри наявність у платника податку доказів сплати продавцеві вартості товарів/послуг, якщо рух коштів не забезпечений зв’язком із господарською діяльністю учасників цих операцій.

Суди наголошують, що платник податків за вибору контрагента та укладення з ним договорів має діяти обачно, оскільки від цього залежить:

Суди з’ясували, що платник разово уклав договір з контрагентами. Раніше жодних господарських стосунків із вказаними особами платник не мав, переговори та домовленості проводили за телефоном, а примірники договорів направляли е-поштою. Такі дії позивача, на думку судів, не можуть свідчити про його належну обачність у виборі відповідних контрагентів.

Суди одноголосно вважають, що формальна наявність договорів, актів, податкових накладних та інших документів сама собою не є достатнім та беззаперечним документальним підтвердженням фактичного виконання договірних відносин.

Первинні документи не можуть свідчити про фактичне виконання операцій з поставки за наявності у справі обставин, які виключають можливість обміну такими послугами між суб’єктами господарювання.

Проаналізувавши надані платником первинні документи, суди вирішили, що вони не можуть свідчити про безумовне підтвердження реального здійснення спірних господарських операцій між контрагентами, яких перевіряли.

Касаційний адмінсуд:

  • резюмує, що платник не підтвердив реальність здійснення господарських операцій з поставки продукції за наслідками взаємовідносин із контрагентами;
  • вважає обґрунтованим висновок судів попередніх інстанцій про відсутність у позивача права отримати податкові вигоди за формально задекларованими операціями.

Постановою Касаційного адмінсуду у складі Верховного Суду:

  • залишили без задоволення касаційну скаргу платника податків;
  • залишили без змін рішення судів попередніх інстанції, якими відмовили в задоволені позовних вимог визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення на загальну суму 11,24 млн гривень.

За інформацією ДПС


Сильна підтримка — сильна Україна! Це звичайно про нас із вами. Ми опинилися в невідомому досі для нас становищі. Тому щоб ви та ваша компанія залишалася у робочій колії, пропонуємо підтримку. Зекономте на передплаті фахових видань «Головбух», «Головбух Агро», «Головбух Медицина», а також до експертно-правової системи «Експертус Головбух».

Обговоріть передплату з вашим менеджером: 0 800 21 12 20 (дзвінки безплатні) або напишіть у чат. Миру нам.


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Інвентаризаційні чеклісти: скачайте, роздрукуйте і позначайте, що вже зробили

Якщо проводити інвентаризацію хаотично, вона може затягнутися так, що доведеться сидіти за роботою і в новорічну ніч. Щоб зробити все чітко і правильно, скористайтеся підказками від експертів «Головбуха». Скачуйте і дійте за списком!
4920

Інвентаризація земель

Земля є специфічним об’єктом обліку, з яким має справу далеко не кожне підприємство. Як провести інвентаризацію земель та відобразити земельні ділянки в обліку підприємства, — в цій консультації
5569

Подарунки працівникам: оподаткування

Роботодавці мають добру традицію дарувати своїм працівникам та їхнім дітям подарунки у негрошовій формі, особливо — напередодні зимових свят. Розберемо, які особливості оподаткування подарунків працівникам у натуральній формі
101

Зовнішньоекономічна діяльність 2024

ЗЕД — це проста абревіатура яка охоплює господарські операції зовнішньо-економічної діяльності. Вони досить специфічні і включають не тільки сам експорт-імпорт, але й облік реалізації та продаж іноземної валюти. У консультації про зовнішньоекономічну діяльність в України, коли треба отримувати ліцензію, граничні строки розрахунків у ЗЕД 2024, оподаткування ЗЕД і відповідальність за порушення
38182

Бухгалтерська довідка: коли та як складати

Консультація допоможе оформити бухдовідку якщо затримуються документи від контрагента, треба виправити помилку або задокументувати госпоперацію, коли немає типової форми первинки. Як застосовувати бухдовідку — вчергове роз’яснив Мінфін, а експерт підготувала колекцію зразків бухдовідок для різноманітних ситуацій
88038

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді